"Każde życie jest darem i należy je chronić". Z inicjatywy młodzieży w Zawadzie odbędzie się diecezjalny dzień świętości życia

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
W 2024 roku dzień świętości życia przypada 8 kwietnia.
W 2024 roku dzień świętości życia przypada 8 kwietnia. pixabay.com
Od 7 lat we Włoszech nie urodziło się dziecko z zespołem Downa – mówi ks. Jerzy Dzierżanowski i tłumaczy, że dzieci z podejrzeniem tego typu chorób w wielu państwach poddawane są aborcji. Tegoroczne diecezjalne obchody dnia świętości życia przygotowywane są w Zawadzie koło Opola. Z taką inicjatywą wyszła młodzież z tamtejszej parafii. Wydarzenie pod przewodnictwem biskupa zaplanowano na poniedziałek 8 kwietnia. Chętni będą mogli podjąć się tam duchowej adopcji dziecka poczętego.

W uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, obchodzonej 9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem, w Kościele katolickim podkreślana jest szczególna wartość życia, jako daru pochodzącego od Boga, które należy chronić i pielęgnować – tłumaczy ks. Jerzy Dzierżanowski, duszpasterz rodzin w diecezji opolskiej.

- W obliczu różnych na całym świecie inicjatyw proaborcyjnych, przeciwko życiu, stało się tradycją, żeby życie promować – wskazuje ks. Dzierżanowski.

Kapłan dodaje, że z inicjatywa obchodzenia dnia świętości życia ma walory edukacyjne. – To uświadamianie ludziom, że człowiek nie jest kreatorem życia, tylko jest przekazicielem życia – mówi duszpasterz. - To także promocja rodziny, pokazanie, że dziecko jest darem, a nie ciężarem. Jeżeli dziecko jest niepełnosprawne to często przedstawia się taką sytuację, jako tragedię dla rodziców. Natomiast każde życie na każdym etapie należy chronić.

W tym kontekście kapłan przypomina przestrogi św. Jana Pawła II, który mówił, że jeżeli o wartości życia nie decyduje jego świętość, to decyduje jakość, a takie nastawienie ma daleko idące konsekwencje, w których diagnoza medyczna przewidująca niepełnosprawność dziecka może zakończyć się jego uśmierceniem.

- Tak się dzieje już m.in. we Włoszech, gdzie od 7 lat nie urodziło się żadne dziecko z zespołem Downa. Tak się dzieje w Danii, Belgii, Luksemburgu – wymienia ks. Dzierżanowski.

Diecezjalny dzień świętości życia w Zawadzie

Diecezjalne obchody dnia świętości życia odbędą się w poniedziałek 8 kwietnia w Zawadzie. Mszy świętej o godz. 18.00 będzie przewodniczył biskup Rudolf Pierskała. Wybór miejsca nie jest przypadkowy.

- Tam jest silna grupa młodzieży, marianek, którzy sami zgłosili się, że oni te obchody zorganizują – tłumaczy ks. Jerzy Dzierżanowski.

Podczas Eucharystii będzie możliwość podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego. To modlitewna inicjatywa, która z założenia trwa 9 miesięcy, ale może to być też krótszy okres.

- Codzienna modlitwa połączona z dziesiątką różańca świętego i jakimś wyrzeczeniem lub jakąś osobistą formą postu – wyjaśnia diecezjalny duszpasterz rodzin. - Poprzez modlitwę ofiarowaną za dziecko, modlitwą również otaczana jest matka i ojciec, my w jakimś sensie przez tę modlitwę formujemy innych ludzi. Na decyzję o aborcji ma wpływ bardzo wiele osób, czynników, sytuacji. Każdy z nas powinien być odpowiedzialny za to, co mówi, jak mówi, jak pomaga.

Na zakończenie mszy świętej biskup wręczy dyplomy nowym doradcom życia rodzinnego. Otrzymają też misje kanoniczne do prowadzenia nauk przedmałżeńskich oraz spotkań w poradniach życia rodzinnego diecezji opolskiej. W dwuletnim szkoleniu uczestniczyło 9 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska