Kilkanaście wsi zniknęło z powierzchni ziemi. Po niektórych miejscowościach na Opolszczyźnie zostały tylko kamienie

KT
Okolice Nysy niektórzy nazywają "opolską Atlantydą"
Okolice Nysy niektórzy nazywają "opolską Atlantydą"
W ciągu ostatnich 100 lat na Opolszczyźnie z powierzchni ziemi zniknęło co najmniej kilkanaście miejscowości. Co się z nimi stało?

Z niemal każdą opuszczonych wsi na Opolszczyźnie wiąże się jakaś ciekawa historia. Niektórzy mówią, że w jednej z takich miejscowości coś straszy. Z inną związana jest tragedia wojenna i śmierć wielu niewinnych ludzi.

Większość wsi czy przysiółków przestała istnieć, bo była zbyt mała, albo znajdował się za daleko od cywilizacji. Przykładowo z Tomkowic na granicy polsko-czeskiej ludzie wyprowadzili się, bo po prostu nie było tam prądu.

W naszym regionie znajdziemy także "opolskie Atlantydy". To wsie, które znalazły się na dnie jezior: nyskiego i turawskiego. W przypadku tego pierwszego istnieją nawet specjalne instrukcje żeglarskie mówiące o tym, jak omijać niebezpieczne "rafy".

W zeszłym roku tafla Jeziora Nyskiego obniżyła się o ponad 2 metry i odsłoniła spore połacie dna. Przy brzegu w Głębinowie internauci odkryli kamienny cokół oraz podstawę pomnika, który niegdyś stał w miejscowości. Na cokole widać było dość dobrze zachowany, wykuty w kamieniu napis: "Der Gemeinde Denkbarkeit Schuf dieses Denkmal Kommenden Geschlechtern Zur Erinnerung", co w tłumaczeniu oznacza: "Wdzięczna wspólnota stworzyła ten pomnik dla upamiętnienia przyszłych pokoleń".

Nie jest wykluczone, że w przyszłych latach takich miejscowości będzie przybywać. Opolska prowincja coraz częściej się wyludnia, młodzi wyjeżdżają do dużych miast, zamykane są kolejne sklepy czy połączenia autobusowe.

W naszej galerii możecie zobaczyć jak wyglądały kiedyś opuszczone dziś opolskie wsie albo co z nich teraz zostało.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska