Klikasz i jesteś w banku

Rys. Andrzej Czyczyło
Rys. Andrzej Czyczyło
Konto w wirtualnym banku? Czemu nie?

Trzy pytania do...
... Genowefy Gawlik, zastępcy naczelnika sali sprzedaży w Banku Gospodarki Żywnościowej SA w Opolu
Konto dla wszystkich
- Dla kogo przeznaczona jest bankowość wirtualna?
- Konto wirtualne przeznaczone jest dla dorosłych, a także dla młodzieży od 13. roku życia. Najistotniejsze jest to, aby mieć możliwość korzystania z internetu. Jest to oferta dla tych, którzy chcą w nowoczesny, chociaż wcale nietrudny sposób korzystać z szerokiej gamy usług bankowych.
- Czym różni się ten rachunek od konta w realnym oddziale banku?
- Posiadacz e-konta bez wychodzenia z domu może przez całą dobę na bieżąco monitorować stan środków na rachunku. Może na przykład wydawać bankowi dyspozycje dotyczące lokat, kredytów oraz sam realizować swoje płatności, czyli efektywnie gospodarować swoimi pieniędzmi.
- Czy klienci są zainteresowani tą ofertą?
- Tak, bardzo. Odnotowaliśmy wzrost zainteresowania tego typu ofertą. O konta wirtualne pyta zarówno młodzież, jak i starsi klienci naszego banku.

Zainteresowanie klientów tego typu usługami rośnie. Jeszcze do niedawna oddziały bankowe istniejące jedynie w internecie większości z nas wydawały się czymś nierealnym. Dziś każdy, kto ma dostęp do internetu, może założyć konto w wirtualnym banku.
Jakie argumenty przemawiają za otwarciem takiego rachunku? Po pierwsze nie trzeba stać w długich kolejkach, dzięki czemu nie traci się mnóstwa czasu tylko po to, aby dokonać prostej operacji bankowej. Po drugie wirtualny bank najczęściej nie pobiera prowizji za przelewy, a tych w ciągu miesiąca może być niemało - za telefon, gaz, mieszkanie itp. Najważniejsze jest jednak to, że oprocentowanie jest w nich wyższe niż w tradycyjnym banku. Tam, aby otrzymać tak wysokie oprocentowanie, trzeba byłoby założyć lokatę terminową i zamrozić swoje pieniądze na kilka miesięcy. W banku wirtualnym ma się je cały czas do dyspozycji. Banki on-line stale poszerzają swoją ofertę. Jeszcze do niedawna nie było mowy, aby móc zaciągnąć w nich pożyczkę. Dziś większość wprowadziła kredyty.

BANKI ON-LINE
Bank Pekao sa - TELEPEKAO 24
Bank PBH PBK SA - Sez@m, Sez@m Biznes
ING Bank Śląski SA - ING BankOnline
Bank Handlowy w Warszawie - CitiDirect
Bank Zachodni WBK SA - BZWBK24
Bank Gospodarki Żywnościowej SA - e - Integrum
Bank PKO BP SA - e-PKO
BRE Bank SA - mBank, MultiBank
Lukas Bank - LUKAS e-Konto

čródło: Internet www.wabank.pl

CO ZYSKUJESZ, KORZYSTAJĄC Z KONTA WIRTUALNEGO
- dostęp przez całą dobę
- oszczędność czasu
- podwyższone oprocentowanie lokat
- możliwość uzyskania pożyczki w koncie
- swobodę dysponowania pieniędzmi bez stania w kolejkach
- dostęp przez internet, telefon oraz placówki bankowe

Założenie konta w wirtualnym banku tylko na pozór wydaje się dość skomplikowane. Jako pierwsze nasuwa się pytanie, gdzie należy pójść, aby podpisać umowę. Tutaj spotka wszystkich klientów miłe zaskoczenie. To bank pofatyguje się do nas. Po wypełnieniu odpowiedniego formularza na stronach www banku lub po telefonicznej rozmowie z konsultantem można umówić się w domu na spotkanie z przedstawicielem, który przyjdzie z kompletem dokumentów. To jedyny kontakt z pracownikiem. Później wystarczy połączyć się z internetową stroną banku, podać wszystkie wymagane hasła i można dowolnie dysponować swoimi pieniędzmi. Istnieje możliwość zarządzania kontem także telefonicznie. Po połączeniu się z konsultantem i sprawdzeniu tożsamości klient wykonuje te same operacje, co za pośrednictwem internetu. Do kont dołączane są karty, którymi można zapłacić za zakupy oraz wybrać pieniądze z bankomatu.

(fot. Rys. Andrzej Czyczyło)

Trzeba jednak pamiętać, że złodzieje zdążyli pójść z duchem czasu i zamienili pistolety na komputery. Hakerzy mogą próbować włamać się do wirtualnego banku. Nie da się wykluczyć, że może im się to udać, podobnie jak napad na realny bank. Dlatego na drodze hakerom postawiono kilka zabezpieczeń. Klient, łącząc się z bankiem, musi podać hasło i numer identyfikacyjny. Ponadto do przesyłania informacji pomiędzy bankiem a klientem używane są specjalne szyfry. Na tym nie koniec, gdyż po każdej transakcji klient musi podać jednorazowy kod. Cały system komputerowy jest jeszcze zabezpieczony od strony banku. Specjalne urządzenia zwane firewall nie pozwalają na wtargnięcie hakerów do systemu. Chronią także przed nieuczciwymi pracownikami banku.
Jednak nie wszyscy klienci przekonują się do ofert proponowanych przez banki wirtualne. Niektórym ludziom brakuje kontaktu twarzą w twarz z pracownikiem banku. Dla sceptyków pozostaje więc bankowość tradycyjna. Jest jeszcze rozwiązanie pośrednie, czyli konto internetowe w realnym banku. Osoby, które nie są do końca przekonane do wirtualnych nowinek, mogą wybrać tę propozycję, a tym samym zarządzać pieniędzmi przez internet, a także korzystać z oddziałów banku.
Korzystałam z tekstu "Wirtualna skarbonka", Pieniądz, maj 2002

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska