reklama

Kluczborski Budżet Obywatelski. Wpłynęło 36 wniosków od mieszkańców

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Zaktualizowano 
Kolejność propozycji na kartach do głosowania komisja ustaliła w drodze losowania.
Kolejność propozycji na kartach do głosowania komisja ustaliła w drodze losowania. Mirosław Dragon
1 października rozpocznie się głosowanie nad inwestycjami, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku w ramach Kluczborskiego Budżetu Obywatelskiego.

Wpłynęło 36 wniosków, po weryfikacji do głosowania podane zostały 32 propozycje, z tego w głosowaniu wybranych zostanie tylko pięć o łącznej wartości 250 tysięcy zł.

Wnioski weryfikowała 9-osobowa komisja, w której skład weszli: wiceburmistrz Andrzej Nowak, radni: Jarosław Przybył, Zdzisław Pięch, Krzysztof Lewandowski, urzędnicy: Krystyna Krężel i Karolina Kubot, Józefa Kłosek z Miejskiej Rady Seniorów, Angelika Pawłowska z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz Jarosław Paluch z Klubu Emaus.

Mieszkańcy Kluczborka będą mogli w głosowaniu wybrać maksymalnie 5 inwestycji.

Głosować będzie można w internecie oraz tradycyjnie, na kartach głosowania, które można będzie dostać w urzędzie miejski, ratuszu na Rynku oraz w biurach spółdzielni mieszkaniowych Przyszłość i Metalowiec.

Głosować mogą tylko mieszkańcy Kluczborka, ponieważ Kluczborski Budżet Obywatelski ma być funduszem miejskim, tak samo jak mieszkańcy wiosek mają od kilku lat fundusz sołecki.

Kolejność propozycji na kartach do głosowania komisja ustaliła w drodze losowania.

Lista wniosków przekazanych do głosowania zgłoszonych do Kluczborskiego Budżetu Obywatelskiego na 2016 rok:

1. Profesjonalne nagłośnienie Stadionu Miejskiego w Kluczborku
2. Plac zabaw dla dzieci z udziałem osób niepełnosprawnych pomiędzy ulicą Morcinka a Tuwima
3. Remont podwórka i budynku gospodarczego przy ul. Piłsudskiego 14 i 16
4. Kluczbork dla rodziny – nowy plac zabaw przy ul. Ossowskiego
5. Założenie oświetlenia parkowego na chodniku wzdłuż budynku przy ul. Ossowskiego 21,23 i 25
6. Zagospodarowanie terenów zielonych w Kluczborku przy ul. Skłodowskiej
7. Oświetlenie przejść dla pieszych pomiędzy ulicami Kilińskiego i Fabryczną w Kluczborku
8. Utworzenie zatoczek parkingowych przy ul. Zygmunta Starego
9. Umiejscowienie na terenie zielonym przy Al. Rotmistrza Pileckiego w Kluczborku koszy z podajnikami torebek na psie odchody oraz ławeczek dla właścicieli czworonogów
10. Waryńskiego 13 – utwardzenie terenu podwórza i dojazdu kostką brukową
11. Wykonanie nowej nawierzchni chodnika na ul. Dąbrowskiego od nr 1 i 2 do ul. Kościuszki
12. Rekreacyjny „lasek” w sąsiedztwie (przy ul. Gen. Andersa) – plac zabaw i urządzenia fitness
13. Remont – modernizacja chodnika wzdłuż budynku wielorodzinnego przy ul. Sienkiewicza 12
14. Historia Kluczborka – tablice informacyjne zawierające historyczne zdjęcia, plany oraz opis charakterystycznych dla historii miasta miejsc i obiektów, które na przestrzeni wieków zmieniły się bądź przestały istnieć
15. Remont drogi wewnętrznej – dojazd do przedszkola integracyjnego nr 2 przy ul. Ossowskiego w Kluczborku
16. Ossowskiego –siłownia zewnętrzna dla dorosłych obok Przedszkola nr 8
17. Ossowskiego obok Przedszkola nr 8 – poszerzenie parkingu i przejazdu
18. Wykonanie sieci elektroenergetycznej w Rodzinnych Ogrodach Działkowych „Kolejarz” ul. Kwiatowa 1 oraz Aleja Pokoju przy ul. Kościuszki
19. Wołczyńska 50-moje miejsce na świecie –zagospodarowanie podwórka i stworzenie placu zabaw dla dzieci
20. Budowa drogi dojazdowej do budynków przy ul. Drzymały nr 6, 6A, 4 i 2 – wyłącznie dla mieszkańców budynków
21. Radosny plac zabaw przy ul. Kochanowskiego – budowa placu zabaw i zagospodarowanie przestrzeni podwórza
22. Rozbudowa istniejącego placu zabaw na terenie przedszkola nr 8 przy ul. Norwida w Kluczborku
23. Położenie warstwy asfaltu na podłożu betonowym na ul. Bema
24. AKTYWNA GÓRKA – Strefa zabaw dzieci szkolnych przy ul. Grunwaldzkiej
25. AKTYWNA GÓRKA –Strefa ruchu seniora i osób niepełnosprawnych przy ul. Grunwaldzkiej
26. Umożliwienie bezpiecznego i zgodnego z przepisami ruchu drogowego wyjazdu na ul. Jagiellońską z WM budynku nr 5
27. Grunwaldzka 7-9- utwardzenie terenu podwórza kostką brukową
28. Utwardzenie gruntu przed wjazdem do garaży od nr 11 do nr 25 przy ul. Konopnickiej
29. Leżaki w Parku Miejskim
30. Utwardzenie części podwórka przy ul. K. Miarki 9
31. Adaptacja auli w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 na realizację zajęć ruchowych i edukacyjnych dla różnych grup wiekowych
32. Wykonanie kładki dla pieszych łączącej funkcjonalnie ul. Jagiellońską i ul. Wyspiańskiego z ul. Cybisa oraz budowa drogi przejazdowej przez parking do kładki


- Będzie jeszcze jedna możliwość, aby inwestycje, które przepadną w głosowaniu, mogły wejść także do budżetu gminy na przyszły rok.
Czytaj więcej w piątek (18 września) w tygodniku "NTO Olesno-Kluczbork" lub kup e-wydanie NTO.

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 17

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
W dniu 18.09.2015 o 08:41, gość napisał:

kompromitacja gościu.I nie polecaj już nic nikomu,prosze.

jeśli droga na Cybisa jak pisze Piotr jest donikąd,to mieszkańcy tej ulicy chętnie by z tobą porozmawiali nt.temat,jeśli masz odwage.A swoją drogą ciekawe na jakiej ty mieszkasz ulicy?Zbornik i wszystko co przy nim robi miasto i domyślam się że nadal robić będzie natomiast w samym mieście wiele z tych pomysłów ludzi jest potrzebnych.I prosze tu nie dyskryminować tych chodniczków,oświetleń czy dróg skoro mieszańcy takie zadania dobre dla nich złożyli.Ponieważ każdy ma takie prawo .

g
gość
W dniu 18.09.2015 o 07:57, Piotr napisał:

Może uderzyłem w słaby punkt, może rzeczywiście ekran wyblaknięty, na pierwsze polecam czytanie ze zrozumieniem, na drugie wyregulowanie monitora.

kompromitacja gościu.I nie polecaj już nic nikomu,prosze.

P
Piotr

Może uderzyłem w słaby punkt, może rzeczywiście ekran wyblaknięty, na pierwsze polecam czytanie ze zrozumieniem, na drugie wyregulowanie monitora.

g
gość
W dniu 17.09.2015 o 16:43, Piotr napisał:

Szanowni Czytelnicy, jak widać po sprzecznych opiniach powstał nam impas. Jest to impas, który miasto postanowiło rozstrzygnąć na niekorzyść mieszkańców. Urzędnicy stawiają na swoim, czyli stawiają się ponad głos mieszkańców, a to nie my jesteśmy dla urzędników, tylko oni dla nas. Sprawę można było załatwić bardzo prosto: To przecież mieszkańcy będą głosować za projektami. Mieszkańcy Kluczborka zdecydują, czy projekt wpływa, czy nie wpływa na rozwój miasta. Więc miasto zamiast dzielić mieszkańców, mogło dać im prawo głosu i tym sposobem wyjaśnić sporną sytuację. Także teraz powstał pewien niesmak, ciekawe projekty na terenach rekreacyjnych przepadną. A zamiast tego będziemy chodzić po odrestaurowanym chodniku na ulicy X między numerem 1 i 2, od numeru 3 do 4 będzie oświetlenie, a do 5 i 6 będzie dojazd. Mieszkańcy, czytelnicy, nie ukrywajmy, że sporo wniosków to podstawowy obowiązek władz miasta!Urzędnicy budują asfaltową drogę donikąd (patrz Cibisa), oświetloną, a ludziom każą głosować, żeby nie musieli chodzić ciemną ulicą i paplać się w błocie - wstyd. Najgorsze, że przykłady można mnożyć. Kluczbork dla mieszkańców!

piszesz gościu brednie aż ekran kompa wyblakł! Nie dziel mieszkańców na tych z Cybisa,tych z X..Y.  a na koniec nie pisz Kluczbork dla mieszkańców.Dno!

P
Piotr

*Cybisa  :blush:

P
Piotr

Szanowni Czytelnicy, jak widać po sprzecznych opiniach powstał nam impas. Jest to impas, który miasto postanowiło rozstrzygnąć na niekorzyść mieszkańców. Urzędnicy stawiają na swoim, czyli stawiają się ponad głos mieszkańców, a to nie my jesteśmy dla urzędników, tylko oni dla nas.

 

Sprawę można było załatwić bardzo prosto:

 

To przecież mieszkańcy będą głosować za projektami. Mieszkańcy Kluczborka zdecydują, czy projekt wpływa, czy nie wpływa na rozwój miasta. Więc miasto zamiast dzielić mieszkańców, mogło dać im prawo głosu i tym sposobem wyjaśnić sporną sytuację.

 

Także teraz powstał pewien niesmak, ciekawe projekty na terenach rekreacyjnych przepadną. A zamiast tego będziemy chodzić po odrestaurowanym chodniku na ulicy X między numerem 1 i 2, od numeru 3 do 4 będzie oświetlenie, a do 5 i 6 będzie dojazd. Mieszkańcy, czytelnicy, nie ukrywajmy, że sporo wniosków to podstawowy obowiązek władz miasta!

Urzędnicy budują asfaltową drogę donikąd (patrz Cibisa), oświetloną, a ludziom każą głosować, żeby nie musieli chodzić ciemną ulicą i paplać się w błocie - wstyd. Najgorsze, że przykłady można mnożyć.

 

Kluczbork dla mieszkańców!

 

 

 

 

G
Gość

W kwestji uściślenia termin "Rozwój Miasta" nie jest jednoznaczny z terminem "Teren Miasta". Bo jak wiemy na rozwój Miasta wpływa wiele czynników służących zaspokojeniu potrzeb mieszkańców, które to nie koniecznie znajdują się na jego adninistracyjnym terenie.

G
Gość

Idac tym tropem Miasto Kluczbork jest położone w Gminie Kluczbork. Większość zadań realizowanych na terenie Gminy ma wpływ na rozwój Miasta i odwrotnie. Jest to sprzęrzenie zwrotne.Czy lokalizacja siłowni i placu zabaw, stworzenie plaży.ścieżek itd. nad zbiornikiem ma wpływ na rozwój Miasta i zapokaja potrzeby mieszkańców ? Chyba zgodzi się Pan/Pani że ma.

 

W spornym regulaminie zabrakło konkretnego określenia granic w których mogą być tealizowane zadania. 

Mam nadzieję, że w przyszłym roku punkt ten zostanie doprecyzowany. 

 

g
gość
W dniu 17.09.2015 o 13:49, Piotr napisał:

Jeśli chodzi o projekt nad zalewem, to jak dla mnie 95% odwiedzających teren to mieszkańcy naszego Kluczborka, czyli w myśl regulaminu taki projekt:A. Wpływa na zaspokojenie potrzeb mieszkańców Kluczborka - §2 pkt 1B. Teren podlega pod kompetencje gminy - §2 pkt 2.  No nic, miasto pisało (sporny) regulamin, miasto może decydować, ale nie fair i nie wmyśl regulaminu, było odrzucenie takich wniosków bez informowania autorów i dania im szansy na korektę :( Z pozdrowieniami,

 


Jeśli chodzi o projekt nad zalewem, to jak dla mnie 95% odwiedzających teren to mieszkańcy naszego Kluczborka, czyli w myśl regulaminu taki projekt:

A. Wpływa na zaspokojenie potrzeb mieszkańców Kluczborka - §2 pkt 1

B. Teren podlega pod kompetencje gminy - §2 pkt 2. 

 

No nic, miasto pisało (sporny) regulamin, miasto może decydować, ale nie fair i nie wmyśl regulaminu, było odrzucenie takich wniosków bez informowania autorów i dania im szansy na korektę :(

 

Z pozdrowieniami,

czy to zadanie i grill nad zbiornikiem,niewatpliwie potrzebne,wpływa na ROZWÓJ MIASTA KLUCZBORKA? mam watpliwości,jesli już to wpływa na rozwój GMINY KLUCZBORK.zapis w regulaminie jest jak czytam jasny,wpływ na rozwój MIASTA.Autorzy wniosku powinni również czytać dokładnie regulamin i jego zapisy.Badzmy sprawiedliwi.

P
Piotr

Jeśli chodzi o projekt nad zalewem, to jak dla mnie 95% odwiedzających teren to mieszkańcy naszego Kluczborka, czyli w myśl regulaminu taki projekt:

A. Wpływa na zaspokojenie potrzeb mieszkańców Kluczborka - §2 pkt 1

B. Teren podlega pod kompetencje gminy - §2 pkt 2. 

 

No nic, miasto pisało (sporny) regulamin, miasto może decydować, ale nie fair i nie wmyśl regulaminu, było odrzucenie takich wniosków bez informowania autorów i dania im szansy na korektę :(

 

Z pozdrowieniami,

g
gość
W dniu 17.09.2015 o 12:59, Anka napisał:

Z Budżetu Obywatelskiego zostały wycofane 3 wnioski jak czytamy na stronie Urzędu Miejskiego z powodu – lokalizacja  poza Kluczborkiem.Zgodnie z regulaminem z dnia 30 kwietnia 2015r.  - REGULAMIN KLUCZBORSKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO na 2016r.  Nie zostało napisane że zgłaszane projekty mają się mieścić w granicach administracyjnych Miasta Kluczborka. Cytując :§ 2 Zgłaszanie wniosków1.Zgłaszanym wnioskiem może być każda inicjatywa obywatelska określająca zadanie, mające wpływ na rozwój miasta Kluczborka i zaspokojenie potrzeb jego mieszkańców, takich jak:a)budowa lub remont elementu infrastruktury miejskiej,b)działania mające na celu poprawę warunków życia i funkcjonowania mieszkańców.2.Zgłaszane projekty muszą być zgodne z prawem oraz mieścić się w granicach kompetencji gminy. 3 zgłoszone projekty które zostały odrzucone miały by wpływa na Rozwój Miasta Kluczborka !!!!! Były zgodne z prawem i mieściły się w granicach kompetencji gminy !  Dlaczego zostały więc odrzucone ???? Urzędnicy skonstruowali regulamin z błędem ! nie określając konkretnie że, projekty muszą zawierać się w teren administracyjny Miasta !  W mojej ocenie odrzucone wnioski powinny wrócić na listę projektów – przecież będzie głosowanie to Mieszkańcy wybiorą który projekt przejdzie i zostanie zrealizowany !!! To jest 1 Budżet dla Miasta niedociągnięcia mogą się zdarzyć chociaż nie powinny ale jak już są sporne kwestie to powinny być rozstrzygane na korzyść zgłaszanych projektów. Interpretacja regulaminu nie była błędem zgłaszających a zaniedbaniem przy sporządzaniu regulaminu !  

 

 

dla mnie jest jasne i proste.bede głosowal.Z dobrej rzeczy dla miasta jak zwykle paru szuka dziury w całym ale korzystać będziemy wszyscy.5 projektów wygra i za rok bedziemy z nich korzystać.To dla mnie jest najważniejsze!

zbiornik leży na ligocie....więc moim zdaniem poza obrębem Kluczborka,to jak można mieć inne zdanie.fakt to fakt.Owszem nazywa się zbiornikiem retencyjnym Kluczbork i tyle.Mylicie pojęcia i czytanie ze zrozumieniem delikatnie mówiąc.

g
gość
W dniu 17.09.2015 o 13:18, gość napisał:

Par.2 pkt.1 mówi...zgłaszanym wnioskiem.............mające wpływ na rozwój MIASTA KLUCZBORKA....trzeba wnikliwie czytać.

no tak,przecież Ligota zamecka czy górna to wioska która ma juz tzw.fundusz sołecki.to prawda.

g
gość
W dniu 17.09.2015 o 13:15, gość napisał:

dla mnie jest jasne i proste.bede głosowal.Z dobrej rzeczy dla miasta jak zwykle paru szuka dziury w całym ale korzystać będziemy wszyscy.5 projektów wygra i za rok bedziemy z nich korzystać.To dla mnie jest najważniejsze!

Par.2 pkt.1 mówi...zgłaszanym wnioskiem.............mające wpływ na rozwój MIASTA KLUCZBORKA....trzeba wnikliwie czytać.

g
gość
W dniu 17.09.2015 o 12:59, Anka napisał:

Z Budżetu Obywatelskiego zostały wycofane 3 wnioski jak czytamy na stronie Urzędu Miejskiego z powodu – lokalizacja  poza Kluczborkiem.Zgodnie z regulaminem z dnia 30 kwietnia 2015r.  - REGULAMIN KLUCZBORSKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO na 2016r.  Nie zostało napisane że zgłaszane projekty mają się mieścić w granicach administracyjnych Miasta Kluczborka. Cytując :§ 2 Zgłaszanie wniosków1.Zgłaszanym wnioskiem może być każda inicjatywa obywatelska określająca zadanie, mające wpływ na rozwój miasta Kluczborka i zaspokojenie potrzeb jego mieszkańców, takich jak:a)budowa lub remont elementu infrastruktury miejskiej,b)działania mające na celu poprawę warunków życia i funkcjonowania mieszkańców.2.Zgłaszane projekty muszą być zgodne z prawem oraz mieścić się w granicach kompetencji gminy. 3 zgłoszone projekty które zostały odrzucone miały by wpływa na Rozwój Miasta Kluczborka !!!!! Były zgodne z prawem i mieściły się w granicach kompetencji gminy !  Dlaczego zostały więc odrzucone ???? Urzędnicy skonstruowali regulamin z błędem ! nie określając konkretnie że, projekty muszą zawierać się w teren administracyjny Miasta !  W mojej ocenie odrzucone wnioski powinny wrócić na listę projektów – przecież będzie głosowanie to Mieszkańcy wybiorą który projekt przejdzie i zostanie zrealizowany !!! To jest 1 Budżet dla Miasta niedociągnięcia mogą się zdarzyć chociaż nie powinny ale jak już są sporne kwestie to powinny być rozstrzygane na korzyść zgłaszanych projektów. Interpretacja regulaminu nie była błędem zgłaszających a zaniedbaniem przy sporządzaniu regulaminu !  

dla mnie jest jasne i proste.bede głosowal.Z dobrej rzeczy dla miasta jak zwykle paru szuka dziury w całym ale korzystać będziemy wszyscy.5 projektów wygra i za rok bedziemy z nich korzystać.To dla mnie jest najważniejsze!

A
Anka

Z Budżetu Obywatelskiego zostały wycofane 3 wnioski jak czytamy na stronie Urzędu Miejskiego z powodu – lokalizacja  poza Kluczborkiem.

Zgodnie z regulaminem z dnia 30 kwietnia 2015r.  - REGULAMIN KLUCZBORSKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO na 2016r.  

Nie zostało napisane że zgłaszane projekty mają się mieścić w granicach administracyjnych Miasta Kluczborka.

Cytując :

§ 2 Zgłaszanie wniosków

1.Zgłaszanym wnioskiem może być każda inicjatywa obywatelska określająca zadanie, mające wpływ na rozwój miasta Kluczborka i zaspokojenie potrzeb jego mieszkańców, takich jak:

a)budowa lub remont elementu infrastruktury miejskiej,

b)działania mające na celu poprawę warunków życia i funkcjonowania mieszkańców.

2.Zgłaszane projekty muszą być zgodne z prawem oraz mieścić się w granicach kompetencji gminy.

 

3 zgłoszone projekty które zostały odrzucone miały by wpływa na Rozwój Miasta Kluczborka !!!!!

Były zgodne z prawem i mieściły się w granicach kompetencji gminy !

 

Dlaczego zostały więc odrzucone ????

 

Urzędnicy skonstruowali regulamin z błędem ! nie określając konkretnie że, projekty muszą zawierać się w teren administracyjny Miasta !  W mojej ocenie odrzucone wnioski powinny wrócić na listę projektów – przecież będzie głosowanie to Mieszkańcy wybiorą który projekt przejdzie i zostanie zrealizowany !!!

 

To jest 1 Budżet dla Miasta niedociągnięcia mogą się zdarzyć chociaż nie powinny ale jak już są sporne kwestie to powinny być rozstrzygane na korzyść zgłaszanych projektów. Interpretacja regulaminu nie była błędem zgłaszających a zaniedbaniem przy sporządzaniu regulaminu !  

 

 

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3