Kobiety sukcesu pomogą początkującym

Redakcja
Violetta Porowska.
Violetta Porowska. Sławomir Mielnik
Sto biznesmenek odbierze dziś w Warszawie certyfikaty Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet. Wśród nich jest dwanaście Opolanek.

Projekt Polska Sieć Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet organizowany jest w celu zwiększenia liczby firm zakładanych i prowadzonych przez kobiety w Polsce.

Został zainspirowany inicjatywą Komisji Europejskiej, która w 2009 roku stworzyła taką europejską sieć. Organizatorem projektu jest Fundacja Ambasada Kobiet Biznesu.

Sto pierwszych polskich ambasadorek odbierze dziś w Warszawie certyfikaty. To kobiety, które odniosły sukcesy, prowadząc swoje firmy i aktywnie się angażując w działalność na rzecz społeczeństwa. Wśród nich są takie tuzy jak Henryka Bochniarz, Irena Eris czy Grażyna Kulczyk.

W tym gronie znalazło się też 12 Opolanek. Zadaniem każdej z nich będzie współpraca z wybraną kobietą, planującą rozwijanie swojego biznesu.

Każdego roku do grona ambasadorów przedsiębiorczości będzie zapraszanych sto kolejnych pań.

- Bardzo mi się podoba ta idea - mówi Violetta Porowska, jedna z nominowanych Opolanek, właścicielka firmy VIM Obsługa Biznesu i szefowa powstającego w Kluczborku centrum leczenia chorób kręgosłupa. - Jako przedsiębiorca z niedługim stażem wiem, ile problemów trzeba pokonać, by rozwinąć własną działalność. Takie wsparcie, motywacja, wzorce, dobry duch, słowem mentor jest absolutnie potrzebny początkującym. A szczególnie kobietom, które o tyle mają trudniej, że muszą łączyć rolę zawodową z domową.

W gronie ambasadorek są kobiety reprezentujące różne branże. Józefina Małyszka- Kodrzycka od 18 lat prowadzi Kancelarię Ubezpieczeniowo- Finansową JLK. - Jestem wielką orędowniczką przedsiębiorczości, a nie tylko i wyłącznie pracy najemnej - mówi. - Warto wspierać kobiety, które chcą się tym zająć. Przedsiębiorczość to jest coś, do czego kobiety są stworzone.

Dowodem na to jest aktywność Beaty Karnas, która od 20 lat zajmuje się biznesem, a ostatnio specjalizuje się w branży, która pozornie wydaje się typowo męska - transport, spedycja, logistyka. Jest dyrektorem i współzałożycielką European Transport Company, międzynarodowej firmy, która zajmuje się transportem i spedycją towarów na terenie całej Europy.

- Chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami - mówi pani Beata - bo wiem, że kobiety w podjęciu takiej działalności ograniczają wyłącznie uprzedzenia, wynikające z tradycyjnego wychowania. To stereotyp, że biznes prowadzi mężczyzna, a kobieta jedynie może mu towarzyszyć. Kobiety potrafią sobie świetnie radzić w biznesie.

Doskonale wie to Ewa Stanisławiak, która z siostrą i koleżanką od trzech lat prowadzi firmę EkoUniversa, zajmującą się ochroną środowiska.

- Idea ambasadorek przedsiębiorczości to wręcz odpowiedź na moje zapotrzebowanie - mówi pani Ewa. - Gdziekolwiek się pojawię, staram się kobiety wspierać, przekazywać im swoje know-how. Taka sieć wzajemnej pomocy to superpomysł, który, mam nadzieję, ośmieli i zaktywizuje kobiety w całej Polsce.

Wręczenie certyfikatów ambasadorkom nastąpi w przededniu IV Kongresu Kobiet, który w tym roku przebiegać będzie pod hasłem "Aktywność, Przedsiębiorczość, Niezależność".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska