Kobiety - urodzone do biznesu

fot. Sławomir Mielnik
- Samopomoc Chłopska już była, a my musimy stworzyć Samopomoc Babską - mówiły uczestniczki debaty. - Po to, żeby się wspierać i razem pokonywać bariery w rozwoju przedsiębiorczości kobiet.
- Samopomoc Chłopska już była, a my musimy stworzyć Samopomoc Babską - mówiły uczestniczki debaty. - Po to, żeby się wspierać i razem pokonywać bariery w rozwoju przedsiębiorczości kobiet. fot. Sławomir Mielnik
Kobiety mają naturalne predyspozycje do prowadzenia własnych firm, jednak zbyt rzadko z nich korzystają. Bo nie wierzą w siebie.

Dlaczego firm prowadzonych przez kobiety jest wciąż za mało i jak wspierać przedsiębiorcze panie - zastanawiały się nad w środę w opolskim opolskim ratuszu uczestniczki debaty z cyklu "Kobiety i Praca".

- Według naukowców, kobiet nie interesują wirtualne pieniądze, te, które gołym okiem są nieosiągalne - zauważyła Beata Kubica, prezes opolskiej Fundacji OFF
- Kobiety na Rzecz Społeczeństwa Obywatelskiego.

- To prawda, gra na giełdzie to męska domena - przyznały zgodnie uczestniczki debaty. - Można dużo wygrać, ale też można stracić, a kobieta nie podejmuje ryzyka. Najwyraźniej ryzyko i niepewność nam nie odpowiadają.

- Co innego małe i średnie przedsiębiorstwa, to mogłaby być przestrzeń aktywności wielu kobiet - stwierdziła Beata Kubica. - Mamy do tego predyspozycje, jesteśmy choćby bardziej odporne na stres. No i pieniądze są realne...
- To z biologii kobiet wynika, że lepiej od mężczyzn przystosowują się do zmiennych warunków życia - podkreśliła dr Krystyna Słodczyk, przewodnicząca Rady Programowej Fundacji OFF i pracownik naukowy Politechniki Opolskiej. - Przede wszystkim kobieta analizuje i myśli długoterminowo.

Mimo tego panie nie garną się do przedsiębiorczości. Według uczestniczek debaty jedną z przyczyn jest brak wiedzy jak założyc i prowadzić firmę. - To istotny problem
- potwierdziła Beata Kubica. - Będziemy zabiegać o to, żeby punkty informacyjne dla przyszłych przedsiębiorców pojawiły się w Opolu. Zbieramy też inne propozycje do przyszłorocznego budżetu Opola, związane z promocją przedsiębiorczości kobiet.

Barierą jest też często brak odpowiedniego wykształcenia. - Musimy postawić na edukację - zaznaczyła prezes Fundacji OFF. - Jeśli kobieta pokona barierę edukacyjną, to umocni swoją pozycję społeczną. Wtedy swobodnie może już konkurować z mężczyzną na polu biznesu.

Paniom nie pomaga też brak wiary w siebie, wiele z nich żyje też w przekonaniu, że ich naturalne miejsce jest w domu. Godzą się z podziałem - on za granicą zarabia, ona pilnuje ogniska domowego. A często korzystniej byłoby dla obojga, gdyby ona spróbowała sił "na swoim".

Następne spotkanie z cyklu "Praca i kobieta" będzie poświęcone mobbingowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska