Kolejne podium dżudoczki Urszuli Sadkowskiej

Urszula Sadkowska (z prawej).
Urszula Sadkowska (z prawej). fot. Mariusz Matkowski
Sadkowska zajęła 3. miejsce w turnieju Grand Slam w Rio de Janeiro.

Zawodniczka Gwardii Opole stanęła na podium w turnieju Grand Slam w kategorii +78 kg. Wielki Szlem to cykl czterech turniejów w: Paryżu, Rio de Janeiro, Moskwie i Tokio. W sezonie to najbardziej prestiżowe imprezy po mistrzostwach świata i mistrzostwach kontynentalnych.

W walkach eliminacyjnych nasza zawodniczka pewnie wygrała przez ippon z Amerykanką Toni Geiger oraz na punkty (przez wazari) z Japonką Miką Sugimoto. W półfinale zmierzyła się z rewelacyjnie spisującą się na własnym terenie Brazylijką Marią Althamam, przegrywając na punkty.

Rywalizację w tej kategorii ponownie wygrała Słowenka Lucija Polavder, aktualna mistrzyni Europy i brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Pekinie. Obok Sadkowskiej na najniższym stopniu podium stanęła Kubanka Idalis Ortiz.

Podczas zawodów w Rio na 3. pozycji w kategorii 73 kg uplasował się Krzysztof Wiłkomirski (AZS Warszawa), a punktowaną lokatę zajął Janusz Wojnarowicz (Czarni Bytom), który w kat. +100 kg był 5. Natomiast Tomasz Adamiec (73 kg, Ryś Warszawa) i Łukasz Błach (81 kg, AZS Wrocław) odpadli w eliminacjach.

Turniej w Rio de Janeiro zaliczany był do kwalifikacji olimpijskich 2012. W następny weekend ta sama piątka polskich dżudoków startować będzie w Pucharze Świata w innym brazylijskim mieście - Belo Horizonte. Na oba turnieje miał jechać także Tomasz Kowalski (kat. 66 kg), jednak zawodnik AZS-u Opole narzeka na uraz uda.