Kolejne rady dzielnic powstaną w Opolu

  Kolejne rady dzielnic powstaną w Opolu

  Zdjęcie autora materiału
  Artur Janowski

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Mieszkańcy Maliny złożyli dziś wniosek o powołanie rady dzielnicy, który poparło 400 osób. W kolejce w ratuszu czekają też wnioski mieszkańców Półwsi, Pasieki, Zaodrza, a nawet Śródmieścia.
  Malina to dawna wieś, którą pod koniec lat 50. XX wieku przyłączono do Opola. Teraz mieszkańcy - wzorem innych dzielnic - chcieliby mieć własną radę. Wprawdzie kompetencje rad dzielnic na razie nie są duże, ale co roku każda ma do wydania 100 tysięcy złotych na swoim terenie.

  - Dla nas to dużo, na pewno te pieniądze pomogłyby nam w odbudowie terenów rekreacyjnych, czy budowie ścieżki rowerowej łączącej Malinę z sąsiednimi Groszowicami - mówi Rafał Sajdak, jeden z mieszkańców dzielnicy.


  - Malina była kiedyś odrębną miejscowością i jeśli teraz chce mieć radę dzielnicy to powinno się to uszanować - przekonuje radny Marcin Gambiec (mniejszość niemiecka), wspierający pomysł pod którym podpisało się ponad 400 osób.

  Dziś wniosek o powołanie rady dzielnicy trafił do Urzędu Miasta Opola, ale w tym roku powołania rady na Malinie nie powinniśmy się spodziewać.

  - Trzeba przejść sporo formalności, w tym dwukrotnie przeprowadzić konsultacje, ustalić statut oraz granice dzielnicy, a na koniec przeprowadzić wybory - wylicza Grzegorz Marcjasz, sekretarz Urzędu Miasta Opola. - Te formalności są wymagane przez ustawę i pochłaniają sporo czasu. Realnie patrząc to rada dzielnicy Malina może powstać wiosną przyszłego roku.

  I nie będzie to na pewno ostatnia rada dzielnicy w Opolu. W kolejce czeka rada dzielnicy Półwieś, a w ratuszu są także wnioski o powołanie rad dzielnic na Pasiece, Zaodrzu (proponowana nazwa Nadodrze), a także w samym Śródmieściu. Jest także spora grupa osób, która zamierza powołać radę w Kolonii Gosławickiej.

  - Zaraz po zakończeniu wyborów parlamentarnych zabieramy się za nowe rady dzielnic. Jeśli taka będzie wola rady miasta, to będą mogły powstać już w przyszłym roku - mówi Grzegorza Marcjasz.

  Rady dzielnic działają już w Groszowicach, Grudzicach, Grotowicach, Szczepanowicach - Wójtowej Wsi, a także w Nowej Wsi Królewskiej, we Wróblinie, Gosławicach, Bierkowicach i w Zakrzowie.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej NTO

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej NTO

  Bilety na 4 Nations Cup w Opolu już dostępne

  Bilety na 4 Nations Cup w Opolu już dostępne

  Niepokonani 2018 - niezwykły koncert w gwiazdorskiej obsadzie

  Niepokonani 2018 - niezwykły koncert w gwiazdorskiej obsadzie

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Wideo