Komputer na kołach

Tadeusz Wyspiański
Niewielki zespół badawczy Volkswagena opracował prototyp multimedialnego passata CM.

Samochód ten oferuje kierowcy i pasażerom szereg możliwości wymiany informacji z otoczeniem oraz rozrywkę. Jest to mobilne "centrum dowodzenia" zapewniające stałą łączność z domem i biurem. Komputer pokładowy został połączony z odbiornikiem audio, telefonem i systemem nawigacji satelitarnej oraz Internetem. Dzięki połączeniu online możliwe jest bezpośrednio z auta aktualizowanie terminarza w biurowym komputerze, odbieranie i wysyłanie poczty elektronicznej (za pomocą polecenia wydawanego głosem).
Najciekawsze jednak jest to, że auto pełni rolę "asystenta" kierowcy. Wykrywa usterki i prowadzi kierowcę do najbliższego serwisu VW. Potrafi też pomóc znaleźć kierowcy hotel lub restaurację w pobliżu trasy i nawet zajrzeć do jej menu. Nie ruszając się z samochodu, można też czytać informacje giełdowe lub zapoznawać się z prognozą pogody na trasie. Podczas gdy kierowca prowadzi, pasażerowie z przodu i z tyłu mogą oglądać filmy DVD na ekranach umieszczonych w zagłówkach i w desce rozdzielczej, aby nie przeszkadzać kierowcy, dźwięk odbierany jest przy pomocy słuchawek. Łącznie system "multimedia" w passacie oferuje ponad 100 funkcji.
Terminal pokładowy passata wspierany jest przez portal internetowy VW. Dane z telefonu komórkowego, organizera i komputera transmitowane są za pomocą sieci telefonii komórkowej przez portal VW i za jego pośrednictwem do wybranego odbiorcy. System ten działa w obie strony. Obsługa jest przy tym bardzo prosta - zapewnia ją dotykowy ekran komputera, funkcje rozpoznawania przez niego mowy oraz bezprzewodowa klawiatura w środkowym podłokietniku. Podstawowe funkcje systemu obsługiwane są natomiast za pomocą przycisków umieszczonych w kierownicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska