Komu się należy

Kat
Decydujące znaczenie mają dobre wyniki w nauce, aktywny udział w środowisku studenckim i trudna sytuacja materialna.

Już od drugiego roku studiów można się starać o tzw. stypendium naukowe. Przyznawane jest ono osobom, które zaliczą pierwszy rok, a potem każdy kolejny semestr ze średnią wyższą od tak zwanej średniej kierunkowej (jest to średnia wyliczana dla każdego kierunku studiów co semestr na podstawie ocen zebranych przez studentów wszystkich lat danego kierunku). Stypendia te przyznawane są co semestr. Na Uniwersytecie Opolskim w ubiegłym semestrze - w zależności od średniej - można było dostać od 135 do 400 złotych miesięcznie, a na Politechnice Opolskiej - od 190 do 400 złotych. PO utrzyma te stypendia na dotychczasowym poziomie, a uniwersytet nie zna jeszcze ostatecznych stawek na nadchodzący semestr. Władze uczelni obiecują jednak, że nie będą one niższe niż w semestrze ubiegłym.

PO nagradza osobnymi stypendiami kilkunastu najlepszych sportowców. Otrzymują oni 400-450 złotych miesięcznie.
Wybitne osiągnięcia w nauce doceniają też urzędy. Po ukończeniu drugiego roku studiów można się ubiegać o stypendium Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Przyznawane jest ono na cały rok akademicki studentom, którzy mogą się pochwalić wybitnymi osiągnięciami naukowymi. Kandydatów do tego stypendium wyznacza rada wydziału na wniosek promotora lub tutora studenta. Stypendium to wynosi 850 złotych miesięcznie. Jednak student, który otrzymuje stypendium ministra, nie może pobierać stypendium naukowego.

Swoje nagrody przyznaje też marszałek województwa opolskiego. Warunek: dobre wyniki w nauce (średnia min. 4,7 i udokumentowane osiągnięcia naukowo-badawcze) oraz niski dochód na głowę w rodzinie. Stypendium wypłacane jest przez cały rok akademicki w miesięcznych ratach po 300 złotych.
Studenci UO mogą ubiegać się o nagrodę rektora. O jej przyznaniu decydują bardzo dobre wyniki w nauce i aktywność na rzecz środowiska akademickiego. W ubiegłym roku nagroda ta wynosiła 1650 złotych.
Uczelnie oferują też pomoc osobom niezamożnym. Od pierwszego roku studiów przyznawane są stypendia socjalne. Ich wysokość zależy od dochodu na osobę w rodzinie. Stypendia ubiegłoroczne wynosiły odpowiednio: 70-200 złotych na UO (prorektor ds. kształcenia prof. Leszek Kuberski zapowiada, że w tym roku stawki te wzrosną) i 50-450 złotych na PO. Uniwersytet w szczególnych przypadkach zwalnia częściowo z opłat za akademik. Na ulgi mogą liczyć np. wychowankowie domów dziecka.

UO przyznaje stypendia specjalne dla osób niepełnosprawnych. W ubiegłym roku obowiązywała stawka równa dla wszystkich - 200 złotych miesięcznie. W tym planowane jest zróżnicowanie wysokości tego stypendium w zależności od stopnia niepełnosprawności.
Na obydwu uczelniach przyznawane są jednorazowe zapomogi socjalne. W ubiegłym roku najwyższe przyznane studentom UO kwoty wyniosły 400 złotych. PO wypłaca zapomogi w wysokości maksymalnie 450 złotych (np. w przypadku urodzenia się dziecka czy śmierci najbliższych osób).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska