Komunikacja miejska w Opolu. Które linie są oblegane?

Artur  Janowski
Artur Janowski
Autobusy linii numer 15 przejeżdżają m.in. przez ulicą Spychalskiego. Codziennie tylko z tej jednej linii korzysta ponad 7 tysięcy opolan, co wynika też z tego, że 15 jedzie niemal przez całe miasto.
Autobusy linii numer 15 przejeżdżają m.in. przez ulicą Spychalskiego. Codziennie tylko z tej jednej linii korzysta ponad 7 tysięcy opolan, co wynika też z tego, że 15 jedzie niemal przez całe miasto. Fot. sławomir mielnik
Autobusy na liniach nr 15, 17, 3 oraz 10 przewożą najwięcej pasażerów w ciągu roku. Najczęściej opolanie korzystają z przystanku obok dworców PKS i PKP na ulicy 1 Maja.

Tak wynika z badań, jakie zlecił urząd miasta po to, aby dokładnie przyjrzeć się funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Badania kosztowały blisko 150 tysięcy złotych i jeszcze nigdy nie były tak dokładne, bo liczący pasażerów pojawili się na każdej linii w mieście.

Badania potwierdziły, że liczba osób korzystających z autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego jest mocno zależna od dnia tygodnia i tak np. w sobotę jeździ tylko 44 procent pasażerów z dni roboczych, a w niedzielę zaledwie 29 proc.

Najbardziej oblegane w dni robocze są linie: 15, 17, 3 oraz 10. Najmniejszą popularnością wśród linii dziennych cieszą się kursy na liniach 80, 16 oraz 5. Dla porównania linią nr 17 jeździ codziennie 7,1 tysiąca osób, a linią 80 niecała setka. Mimo to nikt nie myśli o jej likwidacji.

- Autobusy na tej linii wyjeżdżają do Domecka, a kursy dofinansowywane są przez gminę Komprachcice - tłumaczy Tomasz Zawadzki, naczelnik wydziału komunikacji i transportu zbiorowego w Urzędzie Miasta Opola. - Kursów nie jest dużo i stąd niewiele pasażerów. Gdyby gmina w większym stopniu angażowała się finansowo to kursów byłoby więcej.

Najwięcej osób korzysta z przystanku przy dworcu PKP i PKS, a tuż za nim jest ten na ul. Niemodlińskiej, obok dawnego SDH za Odrą. Tylko nieco mniej pasażerów wsiada i wysiada na przystanku przy ul. Reymonta (tuż przy szkoły podstawowej nr 1), a na czwartym miejscu uplasował się przystanek Ozimska - Dubois, zlokalizowany na wysokości placu im. Jana Pawła II.
Nieco inaczej sytuacja wygląda w sobotę i niedzielę. W weekend większego znaczenia nabierają przystanki na terenie Centrum Handlowego Karolinka (trzecie miejsce pod względem liczby pasażerów) oraz na placu Kopernika, gdzie działa Solaris Center.

- Tutaj ewidentnie dużą rolę grają przyzwyczajenia dotyczące zakupów właśnie w sobotę i niedzielę - ocenia Zawadzki. - Niewykluczone, że w przyszłości będziemy chcieli wejść w kooperację z tymi centrami handlowymi poprzez postawienie tam biletomatów. Rozważamy także zwiększenie częstotliwości kursów na liniach, obsługujących w weekend centra handlowe.

Badania pokazały także, jak wyglądają podróże autobusami. Większość ankietowanych codziennie przemieszcza się w rejon dworca kolejowego Opole Główne, a sporo osób jedzie także na osiedle Armii Krajowej w rejon kampusu Politechniki Opolskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska