Koniec z wożeniem pacjentów w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Tak - według wizualizacji - ma wyglądać szpital po rozbudowie
Tak - według wizualizacji - ma wyglądać szpital po rozbudowie Archiwum starostwa
Szpital planuje spore inwestycje - m.in. remont OIOM i przenosiny oddziałów.

- W tym roku wydaliśmy już 700 tysięcy złotych na przewożenie pacjentów z Kędzierzyna do Koźla - informuje Marek Staszewski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu. - Musimy doprowadzić do sytuacji, w której wszystko będzie w jednym miejscu.

Główny kompleks ZOZ-u mieści się w Koźlu na ulicy Roosevelta, ale trzy oddziały wciąż znajdują się w oddalonym o 7 kilometrów pawilonie na ul. Judyma: geriatria, pulmonologia i dermatologia. Wszystkie w niedługim czasie mają zostać przeniesione do Koźla.

- Skupienie działalności w jednym miejscu będzie służyło poprawieniu jakości świadczonych przez nas usług - podkreśla Małgorzata Tudaj, starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Chodzi przede wszystkim o ułatwiony dostęp do badań. W Kędzierzynie jest to utrudnione.

W tym celu ZOZ zostanie rozbudowany. Docelowo wszystko ma kosztować do 60 milionów złotych. Za te pieniądze zostanie także przebudowany oddział intensywnej terapii i blok operacyjny. Tylko te ostatnie inwestycje mają kosztować 25 mln zł. Pieniądze pochodzić będą z funduszy unijnych i pożyczek bankowych.

- Gdy unijne pieniądze zostaną już uruchomione, będziemy gotowi, aby składać wnioski o dofinansowanie - zapewnia Adam Lecibil, rzecznik starostwa powiatowego.

Wciąż nie wiadomo, jak zostanie wykorzystany opuszczony budynek na Judyma. Niewykluczone, że zostanie sprzedany jakiejś spółce medycznej.

Spore zmiany na urologii

W Kędzierzynie-Koźlu mają się odbywać pionierskie operacje. Polsko-Amerykańska Klinika Serca chce wraz z neurologami z miejscowego szpitala wdrożyć nowatorski system leczenia. Od kilku miesięcy udary leczone są metodą tzw. trombolizy. Teraz lekarze będą wykorzystywać do leczenia udarów metody stosowane wcześniej w dziedzinie kardiologii. W tym celu nawiązana zostanie współpraca z Polsko-Amerykańskimi Klinikami Serca. Mechanizm tworzenia się udaru, jest bardzo podobny. To zablokowanie naczynia poprzez skrzeplinę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska