Konkurs. Zagraj o swoją przyszłość

Archiwum
Archiwum
Dobre szkolenie kosztuje, ale może pomóc w znalezieniu pracy. Jeśli nie stać Cię na taką inwestycję, weź udział w naszym konkursie i wygraj bon szkoleniowy o wartości 11 000 zł! Wystarczy, że napiszesz ciekawy list motywacyjny i spełnisz konkursowe warunki, a my zapłacimy za Twoje wymarzone szkolenie.

Problem bezrobocia narasta w Polsce lawinowo, a kolejki w urzędach pracy są coraz dłuższe. Brak skutecznych działań wobec osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, utrudniony dostęp do rynku pracy, a także niski poziom współpracy między instytucjami sprzyjają narastaniu tego zjawiska. Co piąta osoba zarejestrowana w PUP na terenie województwa opolskiego ukończyła 50. rok życia. Pracy nie mają też ludzie młodzi w wieku do 25 lat. Pierwsza grupa zdaniem pracodawców jest mało produktywna, drugiej brakuje doświadczenia. Na straconej pozycji stoją też panie, co jest następstwem dyskryminacji ze względu na płeć.

Wiek oraz płeć nie są jednak jedyną przyczyną bezrobocia. Problem ze znalezieniem pracy mają też osoby bezdomne. Ostatnie dane z grudnia 2006 r. pochodzące z badania przeprowadzonego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu, wskazują, że tego typu wykluczenie dotyka ok. 300 osób w województwie opolskim, z czego aż 77% to mężczyźni. W 30% przypadków powodem wyrzucenia z domu był konflikt, 30% alkoholizm, a w 20% utrata pracy.

Bezdomność dotyka w głównej mierze mężczyzn nie mających wykształcenia ani kwalifikacji. Rośnie też liczba bezdomnych kobiet. Panie uciekają najczęściej przed przemocą domową, szukając schronienia w domach dla samotnych matek. Takie sytuacje istotnie wpływają na poziom ubóstwa i wykluczenie społeczne. W trudnej sytuacji są też osoby niepełnosprawne, których starania o pracę skazane są najczęściej z góry na niepowodzenie.

Pytanie do eksperta

Pytanie do eksperta

Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.

Jakie są konsekwencje długotrwałego bezrobocia?
To między innymi poczucie alienacji i wyobcowania (m.in. zawężenie kręgu znajomych, kłopoty w relacjach z otoczeniem, poczucie "bycia niepotrzebnym", bezradność, poczucie utraty kontroli nad własnym życiem), niska ocena własnej sytuacji materialnej, postawy roszczeniowe, głównie wobec urzędów pracy, niechęć do zmiany kwalifikacji i brak poczucia sensu takiej zmiany, podejmowanie pracy "na czarno".
Aktywizacja takich osób bywa utrudniona z uwagi na wytworzenie się pewnych postaw psychospołecznych. Aktywizacja często musi być poprzedzona wsparciem psychologicznym, odbudowaniem poczucia sensu życia i przydatności własnej osoby, wyrobieniem mobilności i wiary we własne możliwości. Warto jednak zwrócić uwagę, iż aktywizacja osób długotrwale bezrobotnych jest jednym z priorytetów rynku pracy, a udział takich osób w bezrobociu ulega stałemu obniżeniu, co świadczy o skuteczności działań aktywizacyjnych.
W 2009 roku co czwarta osoba długotrwale bezrobotna podjęła zatrudnienie. Co szósta osoba podjęła zatrudnienie niesubsydiowane, a więc dające największe szanse na stałą pracę. Oznacza to, że w ciągu 2009 roku ok. 4 tys. długotrwale bezrobotnych powróciło na rynek pracy, podejmując zatrudnienie dające szansę na dłuższe pozostanie na tym rynku.

Brak pracy to pogłębiające się ubóstwo. Ponad połowa osób korzystających ze wsparcia ośrodków pomocy społecznej jest bezrobotna. Długotrwały brak zatrudnienia pociąga za sobą patologie - alkoholizm, narkomanię i przemoc w rodzinie. Z czasem ludzie przyzwyczajają się do tego, że ich jedynym źródłem utrzymania są świadczenia z pomocy społecznej lub zasiłek dla bezrobotnych, i niechętnie podejmują jakiekolwiek działania. Wówczas trudno im już pomóc.

W naszej wkładce "Praca integracja" (która będzie wydawana co dwa tygodnie) znajdziecie porady ekspertów rynku pracy, psychologów i prawników. Będziemy Was informować o działaniach prowadzonych przez PUP-y i środowiska lokalne na rzecz integracji społecznej. Osobom pozostającym bez pracy proponujemy też konkretną pomoc.

KONKURS
Weźcie udział w naszym konkursie pod hasłem "Gdybym mógł się szkolić...", a otrzymacie bony na wybrane przez Was szkolenia, każdy o wartości 11000 zł! Bonów będzie osiem.
Aby wziąć w nim udział, należy napisać na adres redakcji (Nowa Trybuna Opolska, ul. Powstańców Śl. 9, 45-086 Opole) otwarty list motywacyjny i wskazać szkolenie, które pomogłoby Wam znaleźć zatrudnienie. Stawiamy na oryginalność i silną motywację. Zgłoszenia przyjmujemy do 9 lipca 2010 r. (liczy się data stempla pocztowego). Przesyłka powinna być opatrzona dopiskiem "Praca integracja - list motywacyjny".

Najlepsze prace zostaną zaprezentowane na łamach gazety oraz na naszym portalu internetowym. Ocenią je specjaliści zajmujący się rynkiem pracy oraz reprezentant redakcji nto. Swój udział w ocenie prac będą też mieli czytelnicy i użytkownicy portalu, którzy zagłosują na najlepsze ich zdaniem listy. Wśród głosujących rozlosujemy 10 nagród rzeczowych o wartości 100 każda. Swoje opinie (opatrzone danymi osobowymi - imię, nazwisko, adres, telefon, e-mail) przesyłajcie na adres redakcji lub na e-mail: [email protected] do dziesięciu dni pracujących od daty publikacji pracy konkursowej. Najciekawsze opinie zostaną opublikowane i nagrodzone.

DLA KOGO
Naszą propozycję kierujemy do osób pełnoletnich, które są zagrożone wykluczeniem społecznym, czyli tych, które mają szczególne trudności ze znalezieniem pracy lub jej utrzymaniem. Problemy te mogą wynikać z osobistej sytuacji (np. bezdomność czy powrót z więzienia), z niskich kwalifikacji, długiego okresu pozostawania bez pracy lub np. z niepełnosprawności.

ZASADY
Ogłoszenie wyników konkursu oraz wybór 10 najlepszych opinii odbędzie się 16 sierpnia 2010 r. na łamach dodatku "Praca integracja" oraz na stronie internetowej www.nto.pl/pi. Jednocześnie laureaci konkursu zostaną powiadomieni telefonicznie, stąd nasza prośba o podanie numerów.

Uczestnicy konkursu powinni wyrazić zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie danych osobowych, a także na opublikowanie swego imienia, nazwiska i miejsca zamieszkania na liście laureatów oraz prezentacji listu motywacyjnego na łamach dodatku "Praca integracja". Brak takiej zgody uniemożliwi wzięcie udziału w konkursie. Przypominamy też, że przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z akceptacją przez uczestnika jego regulaminu.

Redakcja będzie towarzyszyła zwycięzcom w trakcie szkoleń. Napiszemy, jakie przyniosły efekty i czy wywarły wpływ na życie uczestników naszej zabawy.

Szczegółowego regulaminu konkursu szukajcie na stronie internetowej www.nto.pl/pi lub w dziale marketingu naszej redakcji, tel. 77/44 32 567.

Nadesłanych listów motywacyjnych nie zwracamy.

Konkurs organizowany jest w ramach projektu "TAK dla integracji - kampania informacyjno-promocyjna na rzecz integracji społecznej", współfinansowego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska