Koronawirus na banknotach. Jak długo się na nich utrzymuje? Od tych przedmiotów trzymaj się z daleka

JK
fotodrobik / Getty Images
Czy koronawirus może przenosić się na banknotach? Zgodnie z pierwotnym zaleceniem WHO należy unikać kontaktu z pieniędzmi na rzecz płatności kartą. Najnowsze badania wykazały jednak, że wirus na banknotach utrzymuje się stosunkowo krótko, choć nie wyklucza to możliwości zakażenia. Czego lepiej nie dotykać, by zminimalizować ryzyko zachorowania? Sprawdź w galerii.

Koronawirus na banknotach

Na początku pandemii zagraniczne media obiegła informacja, iż koronawirusem można zarazić się dotykając banknotów. Uznano wówczas, że wirus SARS-CoV-2 byłby w stanie na nich przetrwać nawet przez kilka dni. W związku z tym WHO wydało zalecenie, by zrezygnować z gotówki na rzecz płacenia kartą.

Zalecenie potwierdziły badania przeprowadzone przez australijską rządową jednostkę naukową CSIRO. Wykazały one, że koronawirus utrzymuje się na powierzchni banknotów i pozostaje zakaźny aż do 28 dni. Tyczyć się to miało także szkła i stali nierdzewnej.

od 16 lat

Stwierdzono także, że przeżywalność wirusa maleje w wysokich temperaturach. Wykazały to badania przeprowadzone w 20, 30 i 40 stopniach Celsjusza.

Podobne doniesienia doprowadziły do gwałtownego odejścia od transakcji gotówkowych. W odpowiedzi na nowy trend, niekorzystny dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji, osób starszych i mieszkańców prowincji, Centralny bank Wielkiej Brytanii postanowił zlecić badania faktycznego poziomu transmisji koronawirusa za pośrednictwem tradycyjnych środków płatniczych. Wyniki opublikowano jesienią 2020 roku. Co się okazało?

​​Ryzyko transmisji wirusa SARS-CoV-2 za pośrednictwem banknotów okazało się znacznie niższe niż np. za pośrednictwem koszyków i wózków na zakupy, klamek, kas lub wag sklepowych. Znacznie trudniej jest się także zarazić koronawirusem płacąc, niż oddychając zakażonym powietrzem.

Testy przeprowadzono na papierowych oraz polimerowych banknotach 10-funtowych. Na czym polegały? Na początku "zainfekowano" banknoty sporą dawką wirusa, a następnie sprawdzono poziom jego aktywności. W ciągu pierwszej godziny poziom wirusa pozostawał stabilny, jednak po upływie pięciu godzin - gwałtownie spadł. Po 24 godzinach okazało się, że na obu typach banknotów poziom wirusa spadł do mniej niż 1 proc.

Mimo uspokajających wyników badań bank ostrzegł, iż odnotowanie niskiego poziomu wirusów wcale nie oznacza, że nie mogą one powodować infekcji. Najważniejsze więc, by po każdym kontakcie z banknotami dokładnie umyć lub zdezynfekować ręce. Ale czy wyłącznie banknoty są zagrożeniem dla naszego zdrowia?

Najbrudniejsze przedmioty, które są siedliskiem bakterii, wirusów i grzybów

Nie tylko na banknotach czają się groźne dla naszego zdrowia patogeny. Poza zachowaniem podstawowych zasad higieny - co oznacza przede wszystkim regularne mycie rąk - najlepiej unikać dotykania pewnych przedmiotów. Jakie to przedmioty?
Sprawdź w galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus na banknotach. Jak długo się na nich utrzymuje? Od tych przedmiotów trzymaj się z daleka - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska