Koronawirus Opolskie. Władze regionu rozmawiają o pomocy dla chorych na COVID-19 z partnerskim landem niemieckim

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego
Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego Archiwum
Marszałek Andrzej Buła rozmawiał o pomocy partnerskiego landu z premierem Nadrenii-Palatynatu. Chodzi o wparcie w walce z epidemią koronawirusa. W czwartek z partnerami z Niemiec będzie dyskutował wicemarszałek Roman Kolek.

- W ubiegłym tygodniu mieliśmy wideokonferencję z premierem Nadrenii - Palatynatu Malu Dreyer - mówi Andrzej Buła. - Efektem tej rozmowy była notatka wewnętrzna do pracowników z deklaracją przychylności niemieckiego partnera dla nas. Na ile przełoży się ona na realną pomoc, będziemy wiedzieli po czwartkowym wideospotkaniu wicemarszałka Romana Kolka z przedstawicielami strony niemieckiej. Wicemarszałek rozeznaje teraz, kontaktując się m.in. ze szpitalami, zakres naszych potrzeb.

- Był poruszany temat pomocy naszego partnera w zakupie wyposażenia dla opolskich szpitali - wskazuje Roman Kolek w rozmowie z "nto". - Mnie bardzo zależy na tym, by stworzyć możliwość przyjmowania naszych ciężko chorych pacjentów, gdyby szpitale w regionie okazały się niewydolne. Ale to wymaga uzgodnień na poziomie rządowym ze względu na konieczność użycia transportu lotniczego i finansowania tych świadczeń. W Europie obowiązują zasady rozliczania zgodnie z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. Chcę także na temat finansowania ze stroną niemiecką rozmawiać.

Wicemarszałek województwa będzie dyskutował także o możliwości wsparcia w diagnozowaniu pacjentów.

- W regionie piętą achillesową pozostaje ograniczona możliwość dostępu do badań - podkreśla. - To skutkuje wydłużeniem terminów pobierania i oczekiwania na wyniki. To nie sprzyja ograniczaniu pandemii. Dolny Śląsk otrzymał ofertę wykonywania badań w Niemczech z Saksonii. Nadrenia-Palatynat jest od nas daleko. Ze wsparcia diagnostycznego łatwiej byłoby i nam skorzystać we wschodnich landach niemieckich. Będę i o tym rozmawiał. System jest bardzo obciążony i trzeba dbać, by pozostał wydolny. Problem jest nie tyle w liczbie respiratorów, ile w wydolności kadry.

- Departament Zdrowia składa właśnie projekt do UE o pieniądze na wyposażenie szpitali, w których są pacjenci covidowi - dodaje Roman Kolek. - Chcemy, by trafiły tam także pieniądze przeznaczone na podniesienie kwalifikacji pracowników medycznych, także w kwestii opieki nad pacjentami najciężej chorymi.

O pomoc partnerów z Niemiec zabiega m.in. województwo lubuskie. Jego marszałek poprosiła premierów Brandenburgii i Saksonii o pomoc w pozyskaniu leku remdesivir, butli z tlenem i testów kasetkowych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska