Koronawirus w Opolu. Opolski Alarm Smogowy apeluje do ratusza o zapewnienie maseczek ochronnych dla seniorów

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Opolski Alarm Smogowy apeluje do ratusza o zapewnienie maseczek dla seniorów
Opolski Alarm Smogowy apeluje do ratusza o zapewnienie maseczek dla seniorów Tomasz Czachorowski / Polska Press
Aktywiści z Opolskiego Alarmu Smogowego zaapelowali do władz Opola, aby miasto zapewniło seniorom maski ochronne mające zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Ratusz odpiera, że w pierwszej kolejności pomaga doposażyć placówki medyczne, w których brakuje środków ochronnych.

W piśmie do ratusza dr Krystyna Słodczyk i Janusz Piotrowski z OAS wskazują, że seniorzy to grupa szczególnie narażona na fatalne skutki zakażenia koronawirusem.

"To ta grupa jest najmniej odporna, najciężej przechodzi chorobę, posiada wiele chorób towarzyszących i charakteryzuje się największa liczbą zgonów podczas obecnej pandemii" - argumentują.

Koronawirus w Opolu. Ekolodzy: Maseczki pomagają chronić przed zakażeniem

Ekolodzy przypominają, że Opole wcześniej pomogło chińskiemu miastu Jiaxing, przesyłając mu maski warte 100 tys. zł. Wskazują, że Chiny uchodzą już za kraj, który opanowuje epidemię koronawirusa.

"Zatem zakupione maski dobrze byłoby spożytkować na prewencję choroby u osób starszych w Opolu" - stwierdzają.
Aktywiści z OAS argumentują, że w "o dużej roli masek w zapobieganiu chorobom świadczy postępowanie wielu państw, w tym Czech, które nakazują obywatelom noszenie masek, opierając się na podstawach naukowych. Maski redukują dopływ pyłów i wirusów do układu oddechowego (...)".

Na koniec dr Krystyna Słodczyk i Janusz Piotrowski wyrażają nadzieję, że ich prośba, powodowana troską o zdrowie seniorów, zostanie potraktowana poważnie.

Koronawirus w Opolu. Ratusz: Pomagamy szpitalom

- Ostatecznie maseczek nie wysłaliśmy do Chin, przekazaliśmy natomiast ponad 13 tys. sztuk tych środków ochronnych do opolskiej służby zdrowia, wspierając w ten sposób walkę z pandemią na najbardziej wrażliwych odcinkach: na oddziale zakaźnym Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, w Opolskim Centrum Onkologii oraz w pogotowiu ratunkowym - mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik ratusza.

- Działania mające na celu zapobieganie szerzenia się pandemii podyktowane są troską o wszystkie grupy społeczne, w tym o seniorów. Jesteśmy przekonani, że w sytuacji, gdy maseczki są jednym z najbardziej deficytowych towarów na rynku, należy w pierwszej kolejności zabezpieczyć w nie opolskie placówki ochrony zdrowia. Miasto dalej stara się dokonać kolejnych zakupów materiałów bezpośredniej ochrony i jeśli uda się takie nabyć - co jest ekstremalnie trudne - to będziemy wspierać kolejnych potrzebujących - zapowiada Katarzyna Oborska-Marciniak.

- Jeśli działacze Alarmu Smogowego dysponują swoimi maseczkami i chcą się z nimi podzielić, gorąco do tego zachęcamy. Zachęcamy również do przyłączenia się do szeroko zakrojonych działań miasta skierowanych do opolskich seniorów. Biorąc pod uwagę rekomendacje GIS, dotyczące aktywności seniorów, miasto prowadzi akcję pomocy polegającą na robieniu zakupów, zaopatrzeniu w ciepłe posiłki czy pomoc psychologiczną - mówi pani rzecznik.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska