Kościół w Jastrzębiu pod Namysłowem ma nowy dach

  Kościół w Jastrzębiu pod Namysłowem ma nowy dach

  Zdjęcie autora materiału
  Tomasz Wróblewski

  Nowa Trybuna Opolska

  Kościół św. Wawrzyńca w Jastrzębiu koło Namysłowa.
  1/3
  przejdź do galerii

  Kościół św. Wawrzyńca w Jastrzębiu koło Namysłowa.

  Opolski Braas wykonał remont dachu kościoła w Jastrzębiu koło Namysłowa. Renowacja zabytkowego dachu zawsze jest dużym wyzwaniem. Wymaga odpowiedniego doboru materiałów, które będą nawiązywały do stylu obiektu.
  Kościół św. Wawrzyńca w Jastrzębiu pochodzi z 1826 roku. Jest wpisany do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

  Ostatni remont dachu przeprowadzony był w latach pięćdziesiątych XX wieku. W tym roku odbyła się natomiast kompleksowa wymiana pokrycia dachowego.

  Historyczny dach pokryty był karpiówką żłobkowaną, zatem podczas renowacji wybór padł na karpiówkę w kolorze antracytowym. Prace dekarskie wykonał certyfikowany dekarz Braas Dariusz Nowicki.

  Kościoły to bardzo specyficzne obiekty. Po pierwsze są to miejsca kultu, po drugie – zazwyczaj mamy do czynienia z dużą powierzchnią połaci dachu, często o skomplikowanych kształtach. Nierzadko na tego typu dachach występują liczne detale. Realizacja na zabytku wymaga także odpowiednich pozwoleń. Jest to skomplikowany, ale i bardzo interesujący proces – mówi Dariusz Nowicki.

  Sufit kościoła św. Wawrzyńca pokryty jest deskami pomalowanymi na biało, dlatego szczególnie ważny był czas montażu. Po demontażu dachówki konieczne było natychmiastowe zabezpieczenie membraną dachową, kontr łatami i łatami, aby nawet najmniejsza kropla nie przedostała się na część sufitową.

  Duży nacisk położony został na dobór trwałych materiałów wysokiej jakości. Obiekty użyteczności publicznej, ze względu na intensywną eksploatację i ważną rolę, jaką odgrywają dla społeczności powinny być wykonane z materiałów, których technologia wykonania i estetyka spełnia najwyższe standardy.

  W przypadku kościoła św. Wawrzyńca wybór padł na system dachowy marki Braas. Do wykończenia i zabezpieczenia elementów drewnianych użyto łupka naturalnego. Dzięki doborowi oryginalnych materiałów cały system dachowy został objęty długoletnią gwarancją.

  Tego typu obiekty mają służyć i cieszyć oko przez długie lata, dlatego ważne, aby renowacja wykonana była z najwyższą starannością. Ważne jest także przeprowadzanie przeglądów dachu raz w roku. To dobra praktyka, która często jest pomijana, a przecież wszyscy robimy przeglądy samochodów i traktujemy to jako normę – podkreśla Dariusz Nowicki.

  W proces renowacji aktywnie zaangażowany był proboszcz parafii św. Wawrzyńca, ksiądz Wojciech Łata.

  Wygląd dachu kościoła ma ogromne znaczenie. Zazwyczaj świątynie usytuowane są na wzniesieniach, ich wieże górują nad miastem i to one są widoczne z daleka. Renowacja dachu kościoła św. Wawrzyńca była bardzo ważnym wydarzeniem dla mieszkańców Jastrzębia. Dobrana dachówka doskonale współgra ze stylem obiektu – mówi ksiądz Wojciech Łata.

  Renowacja dachu kościoła św. Wawrzyńca została podzielona na dwa etapy: dach główny (prace w 2017 roku) i dach nad ołtarzem i zakrystią (prace w 2018 roku).  OPOLSKIE INFO [23.11.2018]

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej NTO

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej NTO

  Bilety na 4 Nations Cup w Opolu już dostępne

  Bilety na 4 Nations Cup w Opolu już dostępne

  Niepokonani 2018 - niezwykły koncert w gwiazdorskiej obsadzie

  Niepokonani 2018 - niezwykły koncert w gwiazdorskiej obsadzie

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal