Kościół w Jastrzębiu pod Namysłowem ma nowy dach

  Kościół w Jastrzębiu pod Namysłowem ma nowy dach

  Zdjęcie autora materiału
  Tomasz Wróblewski

  Nowa Trybuna Opolska

  Kościół św. Wawrzyńca w Jastrzębiu koło Namysłowa.
  1/3
  przejdź do galerii

  Kościół św. Wawrzyńca w Jastrzębiu koło Namysłowa.

  Opolski Braas wykonał remont dachu kościoła w Jastrzębiu koło Namysłowa. Renowacja zabytkowego dachu zawsze jest dużym wyzwaniem. Wymaga odpowiedniego doboru materiałów, które będą nawiązywały do stylu obiektu.
  Kościół św. Wawrzyńca w Jastrzębiu pochodzi z 1826 roku. Jest wpisany do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

  Ostatni remont dachu przeprowadzony był w latach pięćdziesiątych XX wieku. W tym roku odbyła się natomiast kompleksowa wymiana pokrycia dachowego.

  Historyczny dach pokryty był karpiówką żłobkowaną, zatem podczas renowacji wybór padł na karpiówkę w kolorze antracytowym. Prace dekarskie wykonał certyfikowany dekarz Braas Dariusz Nowicki.

  Kościoły to bardzo specyficzne obiekty. Po pierwsze są to miejsca kultu, po drugie – zazwyczaj mamy do czynienia z dużą powierzchnią połaci dachu, często o skomplikowanych kształtach. Nierzadko na tego typu dachach występują liczne detale. Realizacja na zabytku wymaga także odpowiednich pozwoleń. Jest to skomplikowany, ale i bardzo interesujący proces – mówi Dariusz Nowicki.


  Sufit kościoła św. Wawrzyńca pokryty jest deskami pomalowanymi na biało, dlatego szczególnie ważny był czas montażu. Po demontażu dachówki konieczne było natychmiastowe zabezpieczenie membraną dachową, kontr łatami i łatami, aby nawet najmniejsza kropla nie przedostała się na część sufitową.

  Duży nacisk położony został na dobór trwałych materiałów wysokiej jakości. Obiekty użyteczności publicznej, ze względu na intensywną eksploatację i ważną rolę, jaką odgrywają dla społeczności powinny być wykonane z materiałów, których technologia wykonania i estetyka spełnia najwyższe standardy.

  W przypadku kościoła św. Wawrzyńca wybór padł na system dachowy marki Braas. Do wykończenia i zabezpieczenia elementów drewnianych użyto łupka naturalnego. Dzięki doborowi oryginalnych materiałów cały system dachowy został objęty długoletnią gwarancją.

  Tego typu obiekty mają służyć i cieszyć oko przez długie lata, dlatego ważne, aby renowacja wykonana była z najwyższą starannością. Ważne jest także przeprowadzanie przeglądów dachu raz w roku. To dobra praktyka, która często jest pomijana, a przecież wszyscy robimy przeglądy samochodów i traktujemy to jako normę – podkreśla Dariusz Nowicki.

  W proces renowacji aktywnie zaangażowany był proboszcz parafii św. Wawrzyńca, ksiądz Wojciech Łata.

  Wygląd dachu kościoła ma ogromne znaczenie. Zazwyczaj świątynie usytuowane są na wzniesieniach, ich wieże górują nad miastem i to one są widoczne z daleka. Renowacja dachu kościoła św. Wawrzyńca była bardzo ważnym wydarzeniem dla mieszkańców Jastrzębia. Dobrana dachówka doskonale współgra ze stylem obiektu – mówi ksiądz Wojciech Łata.

  Renowacja dachu kościoła św. Wawrzyńca została podzielona na dwa etapy: dach główny (prace w 2017 roku) i dach nad ołtarzem i zakrystią (prace w 2018 roku).  OPOLSKIE INFO [23.11.2018]

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Rewolucja w rozliczaniu podatków

  Rewolucja w rozliczaniu podatków

  Już w marcu koncert Julii Pietruchy!

  Już w marcu koncert Julii Pietruchy!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Nagroda Karola Wielkiego. Zgłoś się!

  Nagroda Karola Wielkiego. Zgłoś się!