Krapkowicki szpital będzie walczył z otyłością

Dim
Krapkowicki szpital dysponuje personelem i odpowiednim sprzętem medycznym do przeprowadzania zabiegów bariatrycznych. Stół operacyjny udźwignie pacjenta ważącego nawet 200 kg.
Krapkowicki szpital dysponuje personelem i odpowiednim sprzętem medycznym do przeprowadzania zabiegów bariatrycznych. Stół operacyjny udźwignie pacjenta ważącego nawet 200 kg. Dim
W ramach zabiegów bariatrycznych medycy będą zmniejszać żołądki, a dzięki liposukcji odsysać tłuszcz.

Lecznica ma wstrzelić się w ten sposób w lukę, która jest obecnie na rynku medycznym. Z jednej stronie rośnie liczba otyłych osób. Z drugiej strony powiatowe szpitale na Opolszczyźnie nie specjalizują się w takich zabiegach. Krapkowicki szpital chce to zmienić i od lipca zamierza zaproponować swoim pacjentom leczenie otyłości.

- Powołaliśmy już zespół bariatryczny, który tworzyć będzie chirurg, endokrynolog, diabetolog dietetyk i psycholog - tłumaczy Marcin Misiewicz, dyrektor szpitala. - Nie będziemy zatrudniać nowych medyków, a zabiegi będą przeprowadzane dotychczasowymi siłami.

Zabieg bariatryczny polegać będzie na założeniu opaski na żołądek otyłego pacjenta. Na skutek jego zmniejszenia, pacjent po zjedzeniu nawet małej ilości pokarmu będzie czuć się syty. To obecnie dobrze znana metoda leczenia otyłości. Krapkowiccy chirurdzy dodają jednak, że pacjenci nie będą trafiać od razu na stół operacyjny. Zabieg będzie poprzedzony dokładnymi badaniami, a sam pacjent znajdzie się pod opieką psychologa. W pierwszej kolejności lekarze będą próbowali zmniejszać wagę przy zastosowaniu odpowiednich diet i lekarstw. Jeżeli to się nie uda, to jako ostateczność pacjent będzie operowany.

- Początkowo szpital zamierza przeprowadzać od 2 do 5 operacji miesięcznie - dodaje Misiewicz. - Z czasem ilość pacjentów może się zwiększyć.

Lecznica jest obecnie dobrze wyposażona i nie będzie musiała kupować nowej aparatury. Sam stół operacyjny przewidziany jest natomiast dla pacjentów do 200 kg.
Ponieważ otyłość może być przyczyną chorób, m.in. cukrzycy, miażdżycy oraz prowadzić do zawałów serca, część zabiegów będzie finansowana przez NFZ. Pacjenci będą mieli także możliwość skorzystania z usług szpitala na zasadach komercyjnych.

Podyskutuj na forum Twojego miasta!

Piotr Warner z Kędzierzyna-Koźla, który poddał się takiej operacji ponad 5 lat temu musiał jechać na zabieg do Łodzi. Wtedy ważył 250 kg. Dziś ma 142 kg.

- Operacja zmniejszenia żołądka bardzo mi pomogła ograniczyć wagę, ale to nie jest wcale łatwe, lekkie i przyjemne - mówi Warner.

Krapkowicki szpital będzie oferował ponadto pacjentom liposukcję, czyli odsysanie tłuszczu. To zabieg kosmetyczny, który ma poprawić wygląd ciała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska