Słowo lastryko, znane również powszechnie pod nazwą lastriko czy terrazzo, kojarzy się głównie z klasyczną i nieatrakcyjną okładziną parapetów i klatek schodowych stosowaną powszechnie we wnętrzach w latach osiemdziesiątych XX wieku. Był to materiał niezwykle trwały, łatwo dostępny i tani, dlatego chętnie go wykorzystywano podczas prac wykończeniowych.
Koniecznie zajrzyj do galerii z inspiracjami na 2022 rok z lastryko w roli głównej:
Co to jest lastryko i jak powstaje?
Lastryko wytwarzane jest z grysu, cementu, wody oraz domieszki barwników. Grys to drobne kruszywo w różnych wielkościach i kształtach, które jest pozyskiwane z twardego kamienia, m.in. marmuru, bazaltu i granitu. Jakość cementu decyduje o jego wytrzymałości, ale grubość kruszywa ma na to również istotny wpływ. Finalny wygląd terrazzo uzyskiwany jest dopiero po wyszlifowaniu materiału. Gotową powierzchnię z lastryko zabezpiecza się preparatem gruntującym, a na koniec nabłyszcza. Okładziny z lastryko są niezwykle odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, ścieralność i uszkodzenia mechaniczne.
Słynne są posadzki z terrazzo w Jerychu, jednym z najstarszych miast na świecie i prawdopodobnie pierwszym nieprzerwanie istniejącym siedlisku ludzkim. Lastryko wykorzystywali w swych projektach już w XIV wieku włoscy rzemieślnicy, jako materiał do wykonywania podłóg w weneckich willach. Do jego produkcji stosowali m.in. kozie mleko, glinę i marmurowe kruszywo. Nam lastryko kojarzy się głównie z PRL-em, dlatego darzymy je pewnym sentymentem. W wielu szkołach w Polsce parapety i korytarze były wykładane właśnie terrazzo. Lastryko od lat stosowane jest również powszechnie w branży kamieniarskiej, jako materiał do wytwarzania płyt nagrobnych.
Poznaj nowe oblicze lastryko, a od razu się w nim zakochasz
Ten sztuczny materiał imitujący naturalny kamień przez lata zmienił diametralnie swój wizerunek i dzisiaj wraca do aranżacji w wielkim stylu. Współczesne wydanie terrazzo zachwyca wielu projektantów, bo to ponadczasowy materiał, który świetnie się sprawdza we wnętrzach w różnym stylu. Przy jego użyciu możemy stworzyć niepowtarzalną aranżację, która przetrwa zmieniające się ciągle wnętrzarskie mody.
Nowoczesne wzory lastryka często znacznie różnią się od ich kultowych poprzedników sprzed lat. Klasyczne lastryko najczęściej powstaje z połączenie marmurowego grysu i białego cementu. Dzisiejsze terrazzo ma w swym składzie m.in. spoiwo żywiczne i sztuczne barwniki, tłuczone szkło, okruchy bazaltowe i elementy z metalu. Współczesne metody produkcji pozwalają na tworzenie wielu oryginalnych kolorów i wzorów materiału. Nowe, modne propozycje produktów z lastryko są barwione na wiele oryginalnych kolorów, a ich niezwykłą ozdobą są np. żółte, niebieskie, czerwone i pomarańczowe dekoracyjne kamyki.
Pamiętajmy, że do pielęgnacji terrazzo warto stosować specjalistyczne środki, żeby materiał jak najdłużej zachował swój oryginalny wygląd.
Jak wykorzystać lastryko we wnętrzu?
Terrazzo można pokochać, można też je znienawidzić, ale nie da się ukryć, że powraca moda na PRL i inspirowanie się tamtymi czasami we wnętrzach. Stylistyka PRL-u inspiruje projektantów i sprawia, że możemy wyruszyć w podróż sentymentalną we własnym domu. Zastosowanie sprawdzonego materiału w odświeżonym i modnym wydaniu gwarantuje osiągnięcie we wnętrzu niepowtarzalnego efektu wizualnego.
Jeśli planujemy remont albo zmianę i odświeżenie wnętrza, to powinniśmy postawić właśnie na terrazzo. Pomysłów na modne zastosowanie go we wnętrzu jest naprawdę wiele, a design z lat 70. i 80. jest bardzo na czasie.
Lastryko wykorzystuje się we współczesnych aranżacjach m.in. jako:
- okładziny ścian i podłóg w salonie, kuchni i łazience – jeśli zastosujemy taki mocny, wielokolorowy akcent we wnętrzu, to reszta dodatków powinna być bardzo stonowana;
- dekoracyjny blat stołu lub zabudowy kuchennej;
- modne elementy wyposażenia wnętrz, m.in. doniczki, ramki, ozdoby choinkowe, podkładki, naczynia i świeczniki.
Pamiętajmy, że nie musimy robić dużego remontu, żeby stworzyć modną w tym roku aranżację z wykorzystaniem terrazzo. Wystarczy postawić na elementy dekoracyjne czy mały detal z motywem lastryka, żeby zaaranżować we wnętrzu niezwykły klimat z dawnych lat.
Przejrzyj naszą galerię z aranżacjami, które sprawią, ze zakochasz się w terrazo: