Legalnie i bez ryzyka

Lina Szejner
Od stycznia do końca września tego roku za pośrednictwem WUP podpisało umowę z niemieckimi pracodawcami 10.235 mieszkańców naszego regionu.

PRACA WAKACYJNA DLA STUDENTÓW
W Wojewódzkim Urzędzie Pracy studenci mogą załatwić pracę w Niemczech na czas następnych wakacji. Zabiegać o nią należy już w listopadzie i grudniu. Oferty opiewają na okres nie krótszy niż 8 - 12 tygodni. Studenci będą zatrudnieni w rolnictwie, ogrodnictwie i w przemyśle. Wymagana jest dobra znajomość języka niemieckiego. Praca przewidziana jest tylko dla studentów dziennych szkół wyższych do czwartego roku włącznie.

W tej liczbie ponad 2 tys. to osoby bezrobotne, zarejestrowane w urzędach pracy - informuje Elżbieta Szulc, inspektor WUP. Umowa umożliwia sezonową (do 3 miesięcy) pracę w Niemczech osobom, które nie posiadają podwójnego obywatelstwa. Problem w załatwieniu tego rodzaju zatrudnienia polega na tym, że osoba, która ubiega się o taką możliwość, musi najpierw znaleźć sobie sama pracodawcę w Niemczech.

- Najłatwiej można to załatwić poprzez osoby, które już tam pracują - radzi Elżbieta Szulc. - Pracodawca, który zdecyduje się na zatrudnienie jeszcze jednej osoby z Polski, składa wniosek w odpowiednim "arbeitsamcie" z danymi tej osoby. Dokumenty są przekazywane drogą służbową do WUP w Opolu. Trwa to około 3 miesięcy. Szybciej załatwić to można wtedy, jeśli pracodawca przyśle je faksem. Do WUP przychodzi przygotowana umowa o pracę, którą należy osobiście odebrać. Stanowi ona jednocześnie podstawę do ubiegania się o wizę. Załatwia się ją w niemieckim konsulacie we Wrocławiu.
Inną formę polsko-niemieckiej międzyrządowej współpracy realizuje WUP na czas od 12 do 18 miesięcy dla Polaków w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych i językowych w charakterze pracownika gościa.

- Z tej możliwości skorzystało w tym roku 18 osób. Pracowały one w Niemczech w zawodach związanych z gastronomią i hotelarstwem, a także w innych - jako pielęgniarki, spawacze, piekarze, cukiernicy, ogrodnicy... Ten rodzaj pracy także załatwia się podobnie, czyli poprzez samodzielne znalezienie pracodawcy w Niemczech. Pozostałe czynności formalno prawne są już jednak załatwiane w WUP. Zezwolenie na ten rodzaj pracy otrzymało z Federalnego Urzędu Pracy w Bonn 21 mieszkańców Opolszczyzny.

W ramach umów międzynarodowych Wojewódzki Urząd Pracy załatwił także kilku osobom (poprzez Krajowy Urząd Pracy) zatrudnienie w Szwajcarii.
19 osób pracuje przez okres 12-18 miesięcy na wyspie Jersey (Wielka Brytania). Zostały one zatrudnione głównie w branży turystycznej i hotelarskiej.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się wśród mieszkańców naszego regionu praca w Portugalii. Chętnych było znacznie więcej niż miejsc. Umowy podpisano z 50 osobami, które reprezentowały różne zawody - tokarzy, frezerów, ogrodników, elektryków, a także projektantów przemysłowych.
Mniejszym zainteresowaniem cieszyła się natomiast sezonowa praca we Francji. Podania złożyło 45 kandydatów, którzy pracowali tam w charakterze recepcjonistów, kelnerów, sprzedawców, a także frezerów i tokarzy. Jeszcze mniej podań wpłynęło do WUP o czasowe zatrudnienie w Irlandii, dokąd pojechały pracować tylko 4 osoby.

- Bardzo wiele pań chciało pojechać do Norwegii - mówi Elżbieta Szulc. - Oferowano tam pracę dla pielęgniarek. Niestety, podpisano umowę tylko z jedną osobą z Opolszczyzny, ponieważ pozostałe kandydatki nie spełniały stawianych przez Norwegów warunków. Wymagano ukończenia 3-letniej szkoły pomaturalnej, a nasze kandydatki nie miały takich świadectw. Nikt też nie podpisał umowy o pracę w firmie zajmującej się produkcją wyposażenia do gastronomii w Arabii Saudyjskiej. Początkowo zgłosiła się jedna osoba, ale i ona nie złożyła wymaganych dokumentów.

- Wszystkie oferty pracy są nadal aktualne, ponieważ sezonowość traktowana jest przez sygnatariuszy międzynarodowych umów nie jako praca wakacyjna, lecz jako krótkotrwałe zatrudnienie - informuje Renata Cygan, - kierownik referatu pośrednictwa pracy w WUP. - Szczególnie zachęcam do ubiegania się o pracę w Szwajcarii, która nie cieszy się popularnością, a tam czeka na mieszkańców Opolszczyzny 150 miejsc zatrudnienia w roku w zawodach technicznych, medycznych, handlowych. Ten limit nie jest jeszcze wyczerpany. Szwajcaria przyjmie naszych pracowników o wysokich kwalifikacjach i z 2-letnią praktyką oraz znajomością jednego z trzech języków - niemieckiego, francuskiego lub włoskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska