Lekarka z opolskiej onkologii na kwarantannie domowej. Szpital przeorganizował pracę

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Miłosz Bogdanowicz
Lekarka z oddziału onkologii klinicznej, u której męża potwierdzono koronawirusa, jest na kwarantannie. W związku z tym Opolskie Centrum Onkologii zmienia organizację pracy. Pacjenci są bezpieczni i zachowają ciągłość leczenia.

Mąż lekarki (też lekarz, z innego opolskiego szpitala), który wrócił z Hiszpanii, ma potwierdzone zakażenie koronawirusem. Badaniu poddawał się dwukrotnie. Pierwszy wynik był negatywny.

Kiedy mąż czekał na wyniki, pracownica OCO samodzielnie poddała się kwarantannie i nie przychodziła do pracy. Ponieważ jednak u męża objawy się nasilały, oboje poszli w niedzielę na oddział zakaźny Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, gdzie mężczyźnie zrobiono test i wyszedł wynik pozytywny.

Kobieta nie była badana, ale zgodnie z procedurą przyjęto, że jest zakażona.

W piątek rano lekarka była jednak na obchodzie na oddziale onkologii klinicznej OCO.

- Wiemy, że pani doktor nie miała bezpośredniego z pacjentami, który mógłby im zagrozić, to znaczy nie zbliżała się do nich na odległość mniejszą niż 1,5 m i nie przebywała z nimi dłużej niż 15 minut. Od piątku jest na kwarantannie - mówi Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii.

W związku z tym szpital podjął decyzje o reorganizacji pracy. Pacjenci, którzy w piątek zakończyli leczenie lub cykl leczenia są wypisywani do domu i wyznacza im się kolejne terminy leczenia.

Zgodnie z procedurą pacjenci będą objęci nadzorem, otrzymali ulotki przygotowane przez MZ i NFZ co do zachowania się. - Będziemy z nimi w kontakcie telefonicznym - mówi dyrektor Staszewski.

Zamknięty zostaje budynek oddziału onkologii klinicznej (to odrębny obiekt w stosunku do budynku głównego). Dzisiaj oddział zostanie poddany standardowej dezynfekcji, a następnie dezynfekcji poprzez fumigację medyczną (zamgławianie).

Budynek zostanie udostępniony ponownie w drugiej połowie tygodnia.

Personel - łącznie 5 lekarzy i 10 pielęgniarek oraz personel pomocniczy - który miał kontakt z lekarką od dziś, po zakończeniu pracy, jest na kwarantannie zgodnie ze wszystkimi zasadami, tj. kontakt z sanepidem itp.

Lekarze OOK, którzy nie mieli kontaktu z lekarką będą przyjmować nowych pacjentów w nowym miejscu w budynku głównym (po przeniesieniu pacjentek z oddziału onkologii ginekologicznej).

- Najważniejsze, żeby zachować ciągłość pracy szpitala, jego wszystkich oddziałów i żeby pacjenci nie zostali pozbawieni leczenia. To udało się zrobić - mówi Marek Staszewski, dyrektor OCO.

Pracownica OCO nie ma żadnych objawów i wg opinii zakaźników na tym etapie nie zaraża. W szpitalu jednak dmuchają na zimne.

Sonda - Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie