Lekkoatletyka. Marek Mucha - młody oszczepnik z Opola, który zadziwił całą Europę

Wiktor Gumiński
Wiktor Gumiński
zz
zz archiwum prywatne
Kiedy rzucony przez niego oszczep wylądował tuż poza granicą 80 metrów, stało się jasne, że mamy do czynienia z wielkim talentem. Tą próbą Marek Mucha, reprezentujący AZS-u Politechnikę Opolską, zapewnił sobie mistrzostwo Europy do lat 18.

- Gdy Marek stał na najwyższym stopniu podium i odgrywano na jego cześć „Mazurka Dąbrowskiego”, byłem niezwykle dumny i czułem się chyba najszczęśliwszym człowiekiem na świecie - nie ukrywa Krzysztof Ziemba, trener naszego złotego medalisty.

Dokładniej rzecz biorąc, jego 17-letni podopieczny zwyciężył w zawodach rozgrywanych w węgierskim Gyor z wynikiem 80,01 m. Dla zobrazowania tego wyczynu niech najlepiej posłuży fakt, że posłał oszczep dalej niż wynosi minimum kwalifikacyjne na tegoroczne mistrzostwa Europy seniorów w Berlinie (równo 80 m)! Różnica była jedynie taka, że Mucha rzuca jeszcze nieco lżejszym oszczepem niż jego starsi koledzy po fachu.

- Na razie Marek używa sprzętu ważącego 700 gramów - wyjaśnia jego trener, Krzysztof Ziemba. - Nie próbowaliśmy jeszcze rzucać tym używanym przez seniorów, który waży 800 g, ponieważ chcemy iść do przodu metodą „małych kroczków”.

W 2018 roku młody opolanin wykonał jednak ogromny postęp jeszcze przed mistrzostwami Europy juniorów młodszych. Wypełniając na początku maja minimum kwalifikacyjne na tą imprezę, poprawił bowiem swój rekord życiowy o blisko 10 metrów - z 65,71 na 74,80 m. W sobotę natomiast, podczas jednej z najważniejszych imprez w sezonie, wykreował jeszcze piękniejszy scenariusz.

- Nie tyle rezultat 80,01 m był w przypadku Marka imponujący, co fakt, że osiągnął go podczas tak dużych zawodów jak mistrzostwa Europy - komentuje Tomasz Wróbel, prezes AZS-u Politechniki Opolskiej. -Przy okazji tak poważnych wydarzeń zawsze dochodzi bowiem spora dawka stresu i rzuca się znacznie trudniej niż podczas treningów. Dlatego też ostatni wyczyn naszego zawodnika jest szczególnie budujący.

Osoby z najbliższego otoczenia Muchy podkreślają, że na co dzień to ułożony chłopak, wiedzący czego chce od życia. Nie zapomina o edukacji, łącząc treningi rzutu oszczepem z nauką w Liceum Ogólnokształcącym nr 6 w Opolu (ul. Szarych Szeregów). Chodzi tam do klasy o profilu sportowo-lekkoatletycznym.

- Marek ma ogromny talent i perfekcyjne podejście do sportu - tłumaczy Ziemba. - Potrafi się należycie skupić na swoich zadaniach, a zarazem jest też niezwykle koleżeński. W czasie zawodów stanowi „oazę spokoju”, dzięki czemu potrafi zachować „zimną krew”. Gołym okiem widać po nim, że rzut oszczepem to jego pasja i że ma świadomość tego, co należy robić, by odnosić w tej konkurencji sukcesy. Samemu niezwykle pilnuje między innymi tego, by wzmacniać całe ciało i stosować odpowiednią suplementację.

- Przykład Marka, rodowitego opolanina, pokazuje, że takie programy jak „Lekkoatletyka dla każdego” dają dobre efekty i warto przykładać do nich baczną uwagę, by wyłapywać największe talenty - uzupełnia Wróbel. - Jego triumf w mistrzostwach Europy do lat 18 to chyba największy sukces naszego klubu, jeżeli chodzi o sekcję lekkoatletyczną.

Start w Gyor nie był jednak dla Muchy ostatnim występem w tym roku na międzynarodowej arenie. W październiku wystąpi on bowiem na igrzyskach olimpijskich do lat 18 w stolicy Argentyny - Buenos Aires.

- Mam nadzieję, że Markowi uda się tam przynajmniej powtórzyć wynik z Gyor, ale też nie będziemy na niego nakładać przytłaczającej presji - podsumowuje Ziemba. - Nie możemy teraz nadmiernie go forsować, bo cel nadrzędny jest taki, by za 2-3 lata z powodzeniem rywalizował już wśród seniorów.

Wyniki konkursu rzutu oszczepem na ME do lat 18

Zawodnik AZS-u Politechniki Opolskiej zaprezentował się na tyle dobrze, że nie dał szans pozostałym konkurentom pomimo tego, że trzej kolejni zawodnicy również ustanowili w Gyor swoje rekordy życiowe.

1. Marek Mucha - 80,01 m (rekord mistrzostw Europy do lat 18)
2. Gerasimos Kalogerakis (Grecja) - 77,45 (rek. życiowy)
3. Topias Laine (Finlandia) - 75,83 (rek. życiowy)
4. Max Law (Wielka Brytania) - 75,30 m (rek. życiowy)
5. Martin Florian (Czechy) - 71,07
6. Razvan Carare (Rumunia) - 71,04
7. David Schepp (Niemcy) - 65,98
8. Juho Jarvinen (Finlandia) - 65,78
9. Lenny Brisseault (Francja) - 64,93
10. Gordon Schulz (Niemcy) - 64,83
11. Ahmet Toyran (Turcja) - 60,32
12. Metehan Acar (Turcja) - nieklasyfikowany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska