Lepiej oszczędzać w polskiej walucie

Rozmawiała Sabina Kubiciel
Rozmowa z Piotrem Pyzikiem, dyrektorem Deutsche Bank 24 SA Oddział w Kędzierzynie-Koźlu

- Czy mieszkańcy Opolszczyzny, którzy przyzwyczajeni byli do marek, przekonali się do euro?
- Od czasu dokonania zamiany marki na euro minęło już dużo czasu. Dla przypomnienia: nowa waluta w obrocie gotówkowym obowiązuje od początku bieżącego roku, a w obrocie bezgotówkowym obowiązywała już od 1999 roku. Od tego czasu zdecydowana większość ludzi przekonała się do nowej europejskiej waluty. Przekonania odnośnie do nowej waluty najszybciej zmienili ludzie młodzi. Dla starszych był to pewien kłopot, szczególnie w pierwszych miesiącach po wprowadzeniu nowej waluty. Zmianie przekonań sprzyjają przede wszystkim kontakty związane m.in. z pracą znacznej części mieszkańców naszego województwa za zachodnią granicą, posiadanie rodziny w Niemczech, jak również turystyka i handel. Duży wpływ na zmianę przekonań miały i mają media, za pośrednictwem których Narodowy Bank Polski informował o procesie zamiany waluty.

Lokaty terminowe w Euro.

CO TO JEST EURO
Euro to wspólna waluta ustanowiona na mocy traktatu z Maastricht. Symbolem euro jest ECU i dzieli się na 100 centów zwanych eurocentami.
Przystąpienie do systemu euro uzależnione jest od indywidualnych decyzji poszczególnych krajów i wiąże się z koniecznością spełnienia pięciu kryteriów zbieżności. Składa się na nie między innymi: inflacja nie wyższa niż 1,5 pkt proc. średniej inflacji w trzech krajach Unii Europejskiej, gdzie inflacja była najniższa, dług publiczny nie przekraczający 60 proc. PKB, kursy walut stabilne co najmniej przez dwa lata.

CZYM JEST EURIBOR
Jest to stopa procentowa międzynarodowego rynku bankowego dla lokat w euro. Ustalana jest jako średnia kwotowań 57 pierwszorzędnych banków. Na podstawie EURIBOR ustalane jest oprocentowanie lokat oraz kredytów udzielanych przez banki komercyjne.
www.expander.pl

- Czy lokaty terminowe w euro cieszą się popularnością?
- Lokaty walutowe generalnie cieszą się zdecydowanie mniejszą popularnością niż lokaty złotowe. Zakładają je przede wszystkim klienci, którzy planują wydatki w euro, jak również ci, którzy liczą na znaczną zmianę kursu euro w stosunku do złotówki. Jest też grupa klientów, która nie ma zaufania do złotówki i lokuje swoje środki w walutach obcych. Ostrożność do lokowania w euro wynika przede wszystkim z niskiego oprocentowania i dość stabilnego kursu złotego, co w efekcie nie czyni z tych lokat zyskownych inwestycji. Zdarzają się sytuacje, że w banku następuje znaczny chwilowy przyrost depozytów walutowych, najczęściej spowodowany jest on wypowiedziami polityków lub zmianą sytuacji społeczno-gospodarczej na świecie, bywa również, że takie sytuacje kreują media.

- Jacy klienci najczęściej decydują się na zakładanie tego typu lokat?
- Lokaty w euro zakładają przede wszystkim ludzie czynni zawodowo, a w szczególności pracujący na zachodzie Europy. Jest również grupa ludzi starszych, która tradycyjnie oszczędności lokowała w walucie obcej i dla której środki zgromadzone w tej walucie stanowią gwarancję bezpieczeństwa. Jest też grupa klientów, którzy traktują lokaty walutowe jako inwestycje i korzystają z różnic kursowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska