List otwarty miłośników Olesna w sprawie starego szpitala św. Anny

Fot. Mirosław Dragon
Tak wygląda były szpital św. Anny po częściowej rozbiórce.
Tak wygląda były szpital św. Anny po częściowej rozbiórce. Fot. Mirosław Dragon
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Oleskiej napisało list otwarty do władz Olesna. Sprzeciwiają się w nim rozbiórce 150-letniego byłego szpitala św. Anny.
150-letni szpital św. Anny w Oleśnie nie ma dachu i szczytów. Wlaściciele zapowiadają, ze budynek pozostanie w takim stanie do 2016 roku.

Stary szpital w Oleśnie - Ruina w środku miasta

Oto treść listu

Poinformowani o tym, że właściciel starego szpitala w Oleśnie zaskarżył decyzję burmistrza Olesna w związku z niewydaniem pozwolenia rozbiórki zakupionego obiektu, i w związku ze wszczęciem postępowania administracyjnego na jego wniosek w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie, przebudowie oraz zmianie sposobu użytkowania istniejącego budynku szpitala wraz z budową dwóch zjazdów z ulicy Lompy, parkingów oraz niezbędnej infrastruktury technicznej, zlokalizowanego na terenie nieruchomości położonych w rejonie ulic Wielkie Przedmieście, Lompy i Mostowej, pragniemy wyrazić w tej sprawie swoją opinię.

Jako mieszkańcy Olesna z przerażeniem patrzymy na rozbiórkę 150-letniego budynku starego szpitala, którego bryła wrosła na trwałe w pejzaż architektoniczny starego miasta Olesna, którego granice prócz niego wyznaczają resztki muru obronnego i inne budowle śródmieścia. Właściciele w listopadzie 2007 r. uzyskali wydaną przez starostę oleskiego decyzję o pozwoleniu na przebudowę budynku szpitala na budynek handlowo-usługowy wraz z jego rozbudową.

Od pierwszych chwil dewastacji dachu budynku podejmowaliśmy interwencje w starostwie i podległym mu nadzorze budowlanym. Kierowniczka wydziału zapewniała nas, że ręczy za prawidłowe działania inwestora, skoro posiada odpowiednie zezwolenia starosty, więc jej kontrola czy interwencja jest zbędna. To okazało się wielką pomyłką.

Ze swej strony do ostatnich chwil broniliśmy nowych właścicieli starego szpitala przed oskarżeniami o profanację tej historycznie znaczącej dla naszego miasta budowli, ponieważ przez cały czas, a nawet w czasie zrzucania dachu, zapewniani byliśmy przez nowych właścicieli, ustami ich pełnomocnika pana Filipa Boczkowskiego, o podjętej renowacji budynku z zachowaniem jego dotychczasowej architektury.

Na prośby, a nawet żądania, nie okazał żadnych planów końcowego efektu budowy. Podobnie odmówił okazania posiadanych dokumentów wydział nadzoru budowlanego starosty Jana Kusa.

Budynek byłego szpitala ze swą charakterystyczną bryłą stanowi nierozłączny element pejzażu architektonicznego najstarszej części Olesna. Chociażby ze względu na wieńczącą gmach wieżę.

Wieże są elementem charakterystycznym dla ulicy Wielkie Przedmieście w Oleśnie. Z pieczołowitością dba się o podobny element na sąsiednim budynku. Pozwolenie na budowę domu biurowo-mieszkalnego przed kinem "Znicz" obwarowano warunkiem umieszczenia wieżyczek, nawiązujących m.in. do wieży starego szpitala.

Opolski wojewódzki konserwator zabytków jest żywo zainteresowany przyszłymi losami budynku starego szpitala oraz kaplicy przyszpitalnej, i w tej sprawie wystąpił do właścicieli obiektu pismem z listopada 2008 r.

W związku z brakiem zainteresowania parafii i rady parafialnej dalszym losem kaplicy przy budynku starego szpitala zawiązała się grupa miłośników tej świątyni nierozerwalnie powiązanej z budynkiem głównym, która podjęła wysiłek ocalenia tego ważnego dla życia duchowego oleśnian obiektu sakralnego.

Grupa jest zdecydowana wyremontować kaplicę a potem o nią dbać i udostępnić wiernym jak i gościom. Już od dłuższego czasu wszelkie koszty remontowe i eksploatacyjne są ponoszone poza parafią, przez miłośników kaplicy.

W styczniu 2009 r. poinformowano nas, że właściciel starego szpitala wycofał się z ustaleń zawartych w pierwotnej decyzji o warunkach zabudowy inwestycji i przedstawił do zaopiniowania nową koncepcję architektoniczną, która zakłada przebudowę obiektu.

W miejscu charakterystycznego dla tej części miasta budynku pojawiłby się nowy jednokondygnacyjny prostokątny budynek z dwuspadowym dachem z odtworzeniem pewnych form poprzedniego obiektu w zakresie jego planu od strony ulicy Wielkie Przedmieście wraz z ryzalitami i rozmieszczeniem otworów okiennych.

Sprzeciwiamy się temu, podobnie jak opolski wojewódzki konserwator zabytków, ze względu na historyczny charakter budynku i jego szczególne usytuowanie w przestrzeni miejskiej. Powinna zostać zachowana pierwotna forma architektoniczna tego budynku.

Uzasadnione to jest również ze względu na fakt, że obiekt ten stanowi dominantę przestrzenną w tym rejonie miasta i jest jedynym z nielicznych przykładów historycznej zabudowy o charakterze monumentalnym.

Mimo że budynek nie jest wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków, dla mieszkańców stanowi ogromną wartość historyczną, która podlega prawnej ochronie. Naszym obowiązkiem jest chronić spuściznę historyczną.

Prosimy o uwzględnienie powyższych uwag i skorzystanie z posiadanych możliwości prawnych i decyzyjnych w celu nadania budynkowi starego szpitala przy ulicy Wielkie Przedmieście w Oleśnie dawnego wyglądu.

Za Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Oleskiej - prezes Roch Antkowiak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska