Little Alchemy 2: Gra Logiczna dla Każdego

materiał partnera

W dzisiejszych czasach wszelkie produkcje przeznaczone na przeglądarki internetowe cieszą się sporą popularnością zaś sama platforma w końcu zaczęła być traktowana jako „pełnoprawna” dla wszelkich twórców, a zwłaszcza twórców różnego rodzaju gier niezależnych. Dzisiaj przyjrzymy się sandboxowiej grze o logicznym zacięciu, a mianowicie Little Alchemy 2, w której naszym zadaniem jest tworzenie różnych kombinacji dostępnych żywiołów – choć nie tylko. Poza przeglądarkami internetowymi, produkcja dostępna jest również na urządzenia mobilne wyposażone w system operacyjny Android bądź iOS. Za stworzeniem i rozwojem gry stoi jeden deweloper w osobie Jakuba Kozła.

Ci, którzy mieli okazję zagrać w pierwszą odsłonę Little Alchemy i mają z nią miłe wspomnienia – również i w tym przypadku będą zadowoleni. Mechanika rozgrywki pozostała z grubsza taka sama, ale biblioteka przedmiotów do stworzenia oraz możliwości łączenia ich ze sobą zostały w znacznym stopniu rozszerzone. W porównaniu z poprzednią częścią o wiele lepiej wypada również oprawa graficzna – wyświetlane elementy mają nieco kreskówkowy rys, ale są przyjemne dla oka, zwłaszcza za sprawą opływowych kształtów i delikatnych krawędzi. Tym razem została również kremowo – ciemna kolorystyka oraz subtelnie zarysowane ikony w miejsce jasnego motywu znanego z pierwszej części. W tworzeniu gry udział wzięli także Simon Post, który zaprojektował nowe ikony a także Jason VandenBerghe, pracujący wówczas w UbiSofcie, zajmujący się stworzeniem nowej biblioteki elementów do kombinowania ze sobą – rzeczywiście, pojawiło się sporo nowych przedmiotów do stworzenia, ale natkniemy się także na wcale niemało znanych z poprzedniej części.

http://pics.tinypic.pl/i/00931/dpqt6b0tkhib.png

Tym, którzy nie mieli okazji zetknąć się z pierwszą odsłoną Little Alchemy należy się w tym momencie słowo wyjaśnienia. Mechanizm gry opiera się w dużej mierze na tworzeniu nowych przedmiotów wykorzystując do tego dostępne „surowce” pokazane po prawej stronie ekranu – są to jednocześnie elementy, które tworzymy samodzielnie, odkrywając je poprzez łączenie pozostałych ze sobą. Jednocześnie, w tym samym czasie możemy połączyć ze sobą tylko dwa elementy – sprawia to, że do większości „odkryć” będziemy musieli dochodzić metodą krok po kroku, czasami nawet nasza droga się wydłuży jeśli umknie nam jakaś kombinacja; ma to jednocześnie swoje dobre strony, gdyż wówczas odkryjemy jeszcze więcej kombinacji.

Ważnym elementem gry oraz dużą pomocą dla gracza jest encyklopedia umieszczona w rogu ekranu – a właściwie jej ikona. Po otworzeniu encyklopedii wyświetli nam się cała masa informacji dotycząca elementów, które już odkryliśmy, kombinacji jakie możemy robić z ich udziałem, jeśli je odkryliśmy oraz liczba kombinacji, które dopiero odkryć możemy; choć w tym ostatnim przypadku, jak możemy się domyślić, nie znajdziemy nic poza ogólną ich liczbą – do wszystkich będziemy musieli dojść sami. Powstałe przedmioty podzielone są na różne kategorie, aby łatwiej było nam odnaleźć te, których szukamy zamiast przekopywać się przez liczącą nawet do 900 pozycji księgę.

http://pics.tinypic.pl/i/00931/1zftsah626w0.png

Little Alchemy 2 nie stawia przed graczem żadnego konkretnego celu – poza odkrywaniem nowych przedmiotów. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że taki model zabawy nie potrafi być zbyt wciągający, ale gdy już raz poświęcimy grze kilka minut, w mgnieniu oka zmienią się w kilka solidnych godzin. Do naszej dyspozycji zostało oddanych mnóstwo różnorakich elementów od powietrza czy ognia po takie nietypowe, jak kosmici czy bakterie. Pozornie nawet zupełnie niepasujące do siebie kombinacje potrafią stworzyć coś interesującego i wprawić gracza w osłupienie – szybko jednak przekonujemy się, że te dziwne połączenia są, wbrew pozorom, całkowicie logiczne i mniej czy bardziej bezpośrednio odwołują się do obecnego stanu wiedzy naukowej o świecie, choć oczywiście znajdziemy też sporo fantastycznych opcji.

Warto również dodać, że podobnie jak w przypadku pierwowzoru, tak i tutaj gra jest darmowa oraz pozbawiona reklam. W wersji mobilnej gracze mogą skorzystać z umiarkowanego systemu mikrotransakcji pozwalającego aktywować wskazówki oraz różne drobne oszustwa, które nie mają jednak znaczącego wpływu na rozgrywkę i większość kombinacji wciąż będziemy jednak musieli odkryć wykorzystując do tego swój intelekt oraz kreatywność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska