Lokata, która chroni

Rys. Andrzej Czyczyło
Rys. Andrzej Czyczyło
Niektóre banki dają swoim klientom możliwość połączenia inwestycji kapitałowej z ochroną ubezpieczeniową.

Tak na przykład jest w Kredyt Banku SA. Kwota lokaty, w zależności od potrzeb klienta, może wynosić od 5000 do 50 000 złotych. Różne są także okresy lokowania pieniędzy - od 6 do 36 miesięcy. Wysokość oprocentowania wzrasta wraz z długością okresu deponowania i wynosi od 5,20 proc. do 6,10 proc. Suma ubezpieczenia jest równa kwocie lokaty. Lokatę tę może założyć osoba, która ukończyła 18 lat. Bank stawia warunki wiekowe również co do okresu końca lokaty. Dla kobiet jest to 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat.

Dobry prezent dla wnuczka
Czy klienci chętnie korzystają z lokaty połączonej z ubezpieczeniem?

Aleksandra Czerkawska, asystent bankowy w wydziale operacji bankowych w oddziale Kredyt Banku w Opolu: - Lokatę tę mamy w naszej ofercie już od około czterech lat. Są klienci, którzy z tej oferty korzystali, ale nie jest to liczna grupa. Korzystniej jest założyć standardową lokatę. Po pierwsze jest wyżej oprocentowana. Po drugie minimalna kwota Lokaty Warta Życie to 5 000 zł, a są klienci, którzy chcą ulokować mniejsze kwoty. Jeśli klient chce się ubezpieczyć, oferujemy mu raczej szereg produktów ubezpieczeniowych sprzedawanych przez nasz bank, firm, z którymi współpracujemy.

Jacek Wasilewski, kierownik zespołu sprzedaży i serwisu w banku Pekao SA w Opolu:
- Euroopieka jest wciąż produktem mało znanym klientom. Nie wszyscy wiedzą, że można połączyć tradycyjne oszczędzanie z ubezpieczeniem. Dzieje się tak może dlatego, że na polskim rynku program ten pojawił się bardzo niedawno i klienci nie poznali jeszcze wszystkich korzyści płynących z tej formy oszczędzania. Oferta Pekao SA jest tak szeroka, że każdemu klientowi jesteśmy w stanie zaproponować odpowiadającą jego potrzebom usługę. Euroopieka posiada zalety nie dające się porównać na przykład z lokatami terminowymi czy innymi produktami depozytowymi. W ramach tego produktu jest oczywiście ubezpieczenie, poza tym jest możliwość dopłacania do rachunku oraz zwrot zainwestowanego kapitału. Dlatego Euroopieka to doskonały prezent na przykład dziadków dla wnuczka. Myślę, że wkrótce program ten upowszechni się przede wszystkim wśród prawie dwumilionowej rzeszy posiadaczy rachunków osobistych w banku Pekao SA.

Co zyskuje klient
1. Pieniądze na rachunku są oprocentowane, a więc oszczędności są pomnażane
2. Właściciel rachunku jest ubezpieczony na życie lub od następstw nieszczęśliwych wypadków
3. Klient nie musi pamiętać o prywatnym programie ubezpieczeniowym

O czym warto pamiętać
1. Lokaty z ubezpieczeniem nie są przeznaczone dla wszystkich. Banki określają maksymalny wiek właściciela rachunku
2. Stawka oprocentowania najczęściej jest zmienna
3. Okres trwania lokaty różni się w zależności od banku

Podobną ofertę ma Deutsche Bank 24 SA, który również proponuje swoim klientom lokatę z ubezpieczeniem. Może być otwarta na okres 6 lub 12 miesięcy, przy czym minimalna kwota lokaty nie może być niższa niż 5000 złotych. Klientom może nie odpowiadać to, że oprocentowanie tego rodzaju lokat w Deutsche Banku 24 SA jest zmienne i nie jest odnawialne. Oznacza to, że po upływie terminu kwota lokaty wraz z odsetkami zostawiana jest do dyspozycji klienta, który może zdecydować, czy ulokować pieniądze na kolejny okres lub je wypłacić. W zależności od czasu trwania lokaty bank proponuje dwa typy ubezpieczeń. Przy 12-miesięcznej klientowi przysługuje bezpłatne ubezpieczenie na życie, a przy 6-miesięcznej - darmowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Suma ubezpieczenia jest równa wysokości założonej lokaty, a ubezpieczenie obowiązuje przez okres trwania lokaty.

Nieco inną propozycję dla klientów ma bank Pekao SA, który oferuje program ubezpieczeniowo-kapitałowy Euroopieka. Jakie warunki trzeba spełnić? Przede wszystkim zadeklarować regularne wpłaty od 100 złotych miesięcznie, 1000 złotych rocznie lub 5000 jednorazowo. Dla każdego klienta prowadzony jest odrębny rachunek kapitałowy, na którym gromadzone są pieniądze na wypłatę świadczeń oraz zyski osiągnięte przez ubezpieczyciela. Lokata pozwala nie tylko na zaoszczędzenie pieniędzy, ale istnieje także możliwość powiększenia przyszłego świadczenia. Pieniądze przez cały czas trwania programu są inwestowane. Euroopieki nie należy jednak porównywać z lokatą bankową czy też innymi, bardziej aktywnymi formami inwestowania. Mankamentem produktu może być to, że umowę trzeba zawrzeć na minimum pięć lat. Podobnie jak w Kredyt Banku SA produkt nie jest dostępny dla wszystkich. Jest skierowany dla osób pomiędzy 13. a 81. rokiem życia. W przypadku śmierci lub nieszczęśliwego wypadku ubezpieczony otrzymuje wartość rachunku kapitałowego oraz odszkodowanie, którego wysokość jest różna w zależności od wieku posiadacza rachunku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska