MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ludzie uwięzieni we własnych mieszkaniach i osiedlach. Tak wygląda współczesna patodeweloperka 17.11.2023.

KT
Zdjęcia współczesnych osiedli przypominają więzienia albo inne miejsca odosobnienia.
Zdjęcia współczesnych osiedli przypominają więzienia albo inne miejsca odosobnienia.
Wrocławskie mieszkanie z 25 mikro pokojami to hit tego roku. Sęk w tym, że już od kilku lat w całej Polsce powstają osiedla z absurdalnie małymi lokalami i towarzyszącą im infrastrukturą. Mikroskopijne ogródki, kilkumetrowe place zabaw czy wszechobecne płoty z drutu stają się smutną codziennością.

Kilka miesięcy temu sieci pojawiła się informacja o nietypowej ofercie wynajmu pokoju we Wrocławiu. W jednej z kamienic na rynku, mieszkanie o powierzchni 300 metrów kwadratowych zostało podzielone na 25 pokoi. Sęk w tym, że już od kilku lat w całej Polsce powstają osiedla z absurdalnie małymi lokalami i towarzyszącą im infrastrukturą. Mikroskopijne ogródki, kilkumetrowe place zabaw czy wszechobecne płoty z drutu stają się smutną codziennością.

Patodeweloperka po polsku. Największe absurdy budowlane

Przykłady "patodeweloperki" śledzi i publikuje facebookowy profil "Polskie Obozy Mieszkaniowe". Niektóre zdjęcia, które można tam znaleźć przyprawiają o ból głowy.

Niestety, wiele przykładów pochodzi z nowych osiedli deweloperskich, gdzie mieszkania potrafią kosztować już nawet do 20 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Za dwupokojowy lokal w stanie deweloperskim trzeba często zapłacić ponad pół miliona złotych, a stumetrowe apartamenty to koszt grubo ponad miliona zł.

O co chodzi deweloperom? O zarobek

Dlaczego część deweloperów buduje tak niewygodne i absurdalne obiekty? Najczęściej z chęci zysku. Im więcej mieszkań uda się zmieścić na danej działce, tym więcej można na inwestycji zarobić. Jeśli zatem działka ma dziwaczny kształt, wystarczy wykazać się kreatywnością – a wówczas na pewno uda się upchnąć w budynku jeszcze kilka lokali albo powiększyć te już istniejące o niewygodne dobudówki.

Pomimo tego, nawet te mieszkania, które są określane mianem "patodeweloperki", znajdują swoich nabywców. Na facebookowym profilu "Polskie Obozy Mieszkaniowe" można także znaleźć przykłady niesamowitej inwencji wspólnot mieszkaniowych, szczególnie w zakresie grodzenia przejść i chodników.

Termin "patodeweloperka" jest używany w kontekście negatywnych aspektów branży deweloperskiej lub niskiej jakości budynków mieszkalnych, np. z powodu wad konstrukcyjnych, złej jakości materiałów lub niskiej jakości wykonania. W ostatnim czasie doszły do niego także kontrowersyjne projekty i układy podwórek oraz innych przestrzeni wspólnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska