Masz kilkanaście lat? Czas zacząć myśleć o swojej karierze

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Dni kariery w Staszicu to sukces wszystkich uczniów oraz ich nauczycieli  - doceniany także w kraju. Za ubiegłoroczne działania szkoła uzyskała tytuł laureata na arenie ogólnopolskiej. W tym roku imprezę przygotowywało 150 uczniów i 19 nauczycieli.
Dni kariery w Staszicu to sukces wszystkich uczniów oraz ich nauczycieli - doceniany także w kraju. Za ubiegłoroczne działania szkoła uzyskała tytuł laureata na arenie ogólnopolskiej. W tym roku imprezę przygotowywało 150 uczniów i 19 nauczycieli.
Pod hasłem „Pasja, profesja, powołanie” odbyły się w ZSZ im. Staszica wydarzenia Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Jednym z pożądanych obecnie zawodów jest logistyk. W szkołach zawodowych Opola uczą go w bardzo ciekawy sposób.

Celem Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery jest propagowanie świadomych wyborów edukacyjnych oraz zachęcenie do planowania kariery zawodowej. „Staszic” w organizację akcji angażuje się od początku jej istnienia. W tym roku Tydzień Kariery w tej szkole został zorganizowany po raz jedenasty.

Pokazy, warsztaty i wszelkie działania adresowane były zarówno do uczniów „Staszica” jak i zaproszonej młodzieży ze szkół podstawowych Opola i Komprachcic. W sumie placówkę przy ul. Struga odwiedziło ok. 200 gości.

Wykład inaugurujący

Wygłosił go gość specjalny OTK, Bartłomiej Bonk. Srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Londynie z 2012 roku opowiadał młodzieży o swojej pasji i powołaniu, co doskonale współgrało się z motywem przewodnim tegorocznego Tygodnia Kariery. Olimpijczyk podkreślał, jak ważne dla niego jest dzielenie się swoimi osiągnięciami i motywowanie w ten sposób młodych ludzi do rozwijania swoich aspiracji, pokonywania trudności i podejmowania kolejnych wyzwań.

Klasa 1g wzięła udział w zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Bankową w Opolu warsztatach „Bloger, vloger, influencer”. Prelegentem był Marcin Makówka, który przybliżył uczniom zagadnienia związane z aktywnością młodych ludzi w mediach społecznościowych oraz możliwościami zarabiania pieniędzy poprzez realizowanie swoich pasji i dzielenie się nimi za pośrednictwem internetu.

W pierwszej części warsztatów uczestnicy musieli ułożyć jak najwyższą wieżę z kartek papieru, bez użycia jakichkolwiek pomocy. Kolejnym zadaniem było wypisanie na kartce siedmiu przedmiotów o nazwach rozpoczynających się na literę „ł”, a następnie dziesięciu mających kolor fioletowy. Zadania były okazją do wykazania się skutecznością i kreatywnością.

Pokazy, pokazy

Jak co roku uczniowie „Staszica” ze swoimi nauczycielami przygotowali wiele warsztatów i pokazów dla młodych gości. Jedną z atrakcji był pokaz graficzny „Zatraćmy się w 3D”. Uczniowie- graficy z klasy trzeciej G - Małgorzata Madera, Paweł Radwański Dominik Dudek, Maciej Krasicki - mówili o możliwościach programu graficznego Blender 2.8. Zaprezentowane autorskie modele pozwoliły na zapoznanie się z podstawami obróbki modeli 3D, ich edycji i kształtowania oraz szeroko pojętej manipulacji posiadanymi właściwościami.

Uczniowie przeprowadzili również warsztaty „Oszukać wzrok - nie tylko o grafice”, które pokazały, jak można wykorzystać wiedzę o barwie i możliwościach widzenia ludzkiego oka do projektów graficznych. Młodzież z podstawówek z ciekawością sprawdzała działanie okularów anaglifowych i innych rodzajów okularów 3D.

Z kolei uczniowie klas 1 F i 2B o specjalności technik agrobiznesu zorganizowali stoisko, na którym zaprezentowali płody rolne pochodzące z ich własnych gospodarstw lub ogrodów. Przygotowali także gazetkę informacyjną promującą m. in. zasady zdrowego odżywiania. Dla gości upiekli chleb ziołowy na naturalnym zakwasie, który podawali z miodem z pasieki ucznia szkoły.

W tych dniach nie mogło zabraknąć także pokazów fryzjerskich. Uczniowie „Staszica” wykonywali stylizacje fryzur oraz udzielali fachowych porad w tym zakresie. W trakcie spotkania opowiadali też o wybranym przez siebie zawodzie oraz o specyfice kształcenia w szkole branżowej i technikum usług fryzjerskich.

Czas logistyków

Kształcący się w „Staszicu” uczniowie klas logistycznych także przygotowali bogaty program atrakcji, np. quiz „Gdzie istnieje logistyka?” połączony z prezentacją multimedialną; „Logistyczne Memory Game” - gra pamięciowa na podstawie znanych i ciekawych zagadnień logistycznych. Był też „kartonowy konkurs” dla przyszłych magazynierów, polegający na ustawieniu kartonów w określonej sekwencji na palecie. Zaś w quizie „Świat pieniądza - pół żartem, pół serio” uczniowie konkurowali, znajdując i rozpoznając różnice pomiędzy prawdziwymi a fałszywymi nominałami,. Nagrodą dla zwycięzców były… jadalne banknoty.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska