Masz wyniki, masz kasę

Fot. Witold Chojnacki
Szymon Korzekwa i Beata Olejnik - dla nich stypendium ministra to duży prestiż i spory zastrzyk finansowy.
Szymon Korzekwa i Beata Olejnik - dla nich stypendium ministra to duży prestiż i spory zastrzyk finansowy. Fot. Witold Chojnacki
Beata Olejnik z Uniwersytetu Opolskiego już trzeci raz z rzędu otrzymała prestiżowe stypendium Ministra Edukacji Narodowej.

Kto otrzymał stypendium:

Kto otrzymał stypendium:

Uniwersytet Opolski: Aleksandra Dygdałowicz (V rok politologii), Joanna Guział (V rok filologii polskiej), Szymon Korzekwa (III rok fizyki), Agnieszka Macedowska (V rok chemii), Miłosz Mazur (V rok ochrony środowiska), Joanna Muszyńska (V rok fizyki), Beata Olejnik (IV rok socjologii, V rok historii), Anna Piątek (V rok socjologii), Sławomir Piechaczek (V rok filozofii), Magdalena Piejko (V rok socjologii), Maciej Raniczkowski (IV rok socjologii), Anna Rezner (V rok socjologii), Marta Zborowska (III rok historii).
Politechnika Opolska: Katarzyna Błaszczyk (V rok informatyki). Oprócz tego stypendia za osiągnięcia sportowe na PO dostał Jarosław Lech (V rok wychowania fizycznego) oraz Wojciech Piekarczyk (IV rok wychowania fizycznego).

Oprócz niej w tym roku stypendia MEN uzyskała dwunastka inych studentów UO oraz jeden z Politechniki Opolskiej. Są one przyznawane nie tylko za wybitne osiągnięcia w nauce. Student, który ubiega się o takie stypendium, musi również działać w kołach naukowych, brać udział w konferencjach naukowych, publikować prace naukowe.
Kandydatów na stypendystów wyznaczają uczelnie (poszczególne dziekanaty), a Ministerstwo Edukacji Narodowej wybiera na podstawie wyznaczonych kryteriów studentów, którzy je otrzymają. W tym roku było to 820 osób w kraju. Stypendium wynosi 1,3 złotych miesięcznie i jest wypłacane przez 10 miesięcy (od października do lipca).

Wśród nagrodzonych studentów UO Beata Olejnik jest prawdziwym weteranem, która stypendium otrzymała po raz trzeci z rzędu. Beata studiuje na czwartym roku socjologii, piątym roku historii, a oprócz tego jest przewodniczącą samorządu studenckiego i szefową koła naukowego socjologów.
- Cieszę się z tego stypendium. To po pierwsze duży prestiż i spory zastrzyk finansowy, który pozwala spokojnie utrzymywać się na studiach - przyznaje Beata Olejnik. - Dzięki temu nie muszę szukać pracy i mogę skupić się na nauce. Cieszę się też, że Uniwersytet Opolski został tak wysoko sklasyfikowany. To dowód, że nasi studenci naprawdę prężnie działają.
Wśród tych, którzy po raz pierwszy otrzymali stypendium MEN, jest Szymon Korzekwa, student III roku fizyki medycznej na UO.
- Z dwóch lat studiów mam średnią około 4,7, jestem prezesem koła naukowego fizyków i uczestniczę w roz-maitych konferencjach - wylicza Szymon. - Stypendium przeznaczę na codzienne życie oraz na zakup aparatu fotograficznego. Chcę mieć z tego wyróżnienia jakąś pamiątkę - śmieje się student.

W tym roku najwięcej, bo aż 132 stypendia otrzymali studenci Uniwersytetu Warszawskiego. Na drugim miejscu znalazł się Uniwersytet Wrocławski (84), a na trzecim Uniwersytet Jagielloński (83). Opolska uczelnia znalazła się na 16. miejscu w kraju, a Politechnika Opolska z jednym stypendystą została sklasyfikowana na miejscu 70.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska