Złota Setka Opolszczyzny. Oto pełne wyniki rankingów Politechniki Opolskiej i Nowej Trybuny Opolskiej

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Zbiorowe zdjęcie laureatów tegorocznej Złotej Setki Opolskiego
Zbiorowe zdjęcie laureatów tegorocznej Złotej Setki Opolskiego Krzysztof Strauchmann
Grupa Azoty – Zakłady Azotowe w Kędzierzynie Koźlu zostały zwycięzcą tegorocznego rankingu Filary Opolskiej Gospodarki. Skytaxi – spółka z Dobrzenia Wielkiego została finansowym Tygrysem Opolskiej Gospodarki. Grupa Unimot SA z Zawadzkiego stoi na czele rankingu Top 100 Opolskiego Biznesu. W piątek poznaliśmy liderów organizowanego po raz dziesiąty rankingu Złota Setka Opolszczyzny - dzisiaj może sprawdzić pełne wyniki wszystkich trzech rankingów.

Złota Setka Opolszczyzny, to ranking największych w regionie firm, prowadzony od dziesięciu lat wspólnie przez redakcję Nowej Trybuny Opolskiej oraz studentów i pracowników naukowych Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej.

Wstępne dane do rankingów dostarczyła firma DUN & BRADSTREET POLAND sp. z O.O. oraztudenci Politechniki Opolskiej. Weryfikacją kondycji przedsiębiorstw, przeprowadzoną na podstawie danych sprawozdawczych z Krajowego Rejestru Sądowego, zajmowali się studenci politechniki, między innymi z Koła Naukowego Maestros de la economía. Nadzór nad całością prowadzili pracownicy uczelni z mgr Sabiną Klosą.

Wstępna analiza objęła prawie 400 firm, ale część nie spełniła kryteriów wstępnych (m.in. uzyskanie co najmniej 20 mln złotych rocznego obrotu), albo nie zamieściła odpowiednich danych w KRS. Ostatecznej ocenie poddano 286 firm z województwa opolskiego.

Z tego grona wybrano sto najlepszych pod względem wyniku finansowego netto w 2022 roku (Filary Opolskiej Gospodarki). Osobno sto najlepszych po uwzględnieniu kilku wskaźników ekonomicznych, m.in. rentowności, dynamiki przychodu czy zysku netto (Finansowe Tygrysy Opolskiej Gospodarki) oraz sto firm z najwyższymi przychodami netto ze sprzedaży w roku 2022 (Top Sto Opolskiego Biznesu).

Filarami Opolskiej Gospodarki w 2022 roku są:

  1. Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzy S.A. (492 mln zł wyniku finansowego netto),
  2. Górażdże Cement S.A. z Choruli (384 mln zł),
  3. Unimot Paliwa S.A. z Zawadzkiego (235 mln zł).

Finansowymi Tygrysami Opolskiej Gospodarki są:

  1. SKYTAXI sp. Z O.O. z Dobrzenia Wielkiego (1367 punktów),
  2. Sindbad sp. Z O.O. z Opola (1326 pkt),
  3. Imex Piechota Spółka Komandytowa z Opola (1299 pkt).

Pierwsze trzy miejsca Top Sto Opolskiego Biznesu zajęli:

  1. Unimot S.A. (7,6 mld zł przychodu ze sprzedaży w 2022 roku),
  2. Unimot Paliwa Sp. Z O.O. (6,3 mld zł. przychodu ze sprzedaży),
  3. Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. (4,7 mld zł).
KLIKNIJ i SPRAWDŹ
pełne rankingi Złotej Setki
Opolszczyzny 2022
FILARY
TYGRYSY
TOP STO

Rok 2022 – wyjątkowy i kryzysowy

Zorganizowana w piątek 8 grudnia gala Złotej Setki Opolskiego, jak co roku poza wręczeniem wyróżnień i podziękowań była też okazją do refleksji na temat kondycji biznesu i gospodarki w roku wyjątkowym pod względem zjawisk globalnych.

- Po 2022 roku, który był rekordowy dla całej branży budowlanej i grzewczej nie tylko w Polsce, nastąpił gwałtowne i chyba niespodziewane tąpnięcie – komentuje Robert Galara, prezes firmy Galmet z Głubczyc. - Wszyscy liczyliśmy, ze rok 2023 będzie kontynuacją poprzedniego. Niestety tak nie jest. Nastroje konsumenckie, drogie kredyty, inflacja, spowodowały, że mamy najmniej pozwoleń budowlanych od lat. Ludzie zwątpili, że za pożyczone pieniądze ze można wybudować czy wyremontować mieszkanie, rozbudować firmę. Sprzedaż jest mniejsza. Wszyscy nabrali towaru na zapas i teraz europejski rynek w branży grzewczej jest zakorkowany. Inwestorzy wstrzymują inwestycje, bo magazyny są zablokowane. To bardzo poważne wyzwana, ale powinniśmy być optymistami, bo dobrze przepracowaliśmy ostatnie lata.

- To był ciężki rok dla każdego przedsiębiorcy ze względu na to, co się dzieje na wschodnią granicą, ze względu na inflację czy zmiany cen na rynku paliw na rynkach światowych – mówi Paweł Jamski z Grupy Kapitałowej Unimot. - Dwa ciosy, które otrzymała gospodarka – Covid i wojna na Ukrainie, spowodowała, że ekonomia mocno zwolniła. Nie będzie łatwo wyjść z tego w roku 2024. Miejmy nadzieję, że to, co dzieje się na Bliskim Wschodzie, nie rozleje się na cały świat.

Nam na Opolszczyźnie „jeszcze się chce”

Nastroje w Polsce nie odbiegają od sytuacji na rynkach europejskich, o czym też była mowa na gali w siedzibie Politechniki Opolskiej. Opolskie firmy czeka okres konfrontacji z światowymi koncernami. Dlatego ważna dla biznesu jest wiedza jak zdobywać środki na rozwój, jak zdobywać zagraniczne rynki, wprowadzać nowe technologie i wyroby.

Stąd obecność na gali przedstawicieli Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest Park czy Politechniki Opolskiej. Wielokrotnie podkreślano, że atutem naszych firm jest zaangażowany pracownik, chętny do zdobywania kompetencji, a nawet dodatkowej pracy. Nam się jeszcze chce, co na zachodzie Europy nie jest już tak powszechnym zjawiskiem.

- Mamy bardzo dobry, zgramy zespół, pracowników, którzy angażują się i lubią to, co robią. To jest tajemnicą sukcesu - mówi Jacek Połącarz, członek zarządu Heidelberg Materials Polska (Górażdże Cement). - Branża budowlana pierwsza widzi kryzys, ale pierwsza też widzi odbicie. Czekamy na nadchodzący rok. Jest dużo niewiadomych, wiele aspektów nie zależy od nas, ale robimy wszystko, żeby produkować.

- Od 40 lat jesteśmy na rynku, a od 30 lat w 90 procentach zajmujemy się handlem detalicznym i hurtowym węgla – mówi Antoni Piechota z Imex Piechota. - Zeszły rok był rokiem paniki w społeczeństwie, obaw że zamarzniemy. Ludzie napełnili piwnice opałem i sprzedaż w branży była rekordowa. W tym roku mamy sytuację odwrotną, bardzo słabą sprzedaż, bo pozostały zapasy. W każdej branży raz jest lepiej raz gorzej. Dla nas to trzeci kryzys w historii i przebiega podobnie jak poprzednie. Czekamy na fazę wyjścia z kryzysu. Kto nie przejadł swojego wypracowanego kapitału, ma szansę przetrwać.

Partnerzy wydarzenia

Współorganizatorem Gali Złotej Setki Opolszczyzny jest Politechnika Opolska.

Partnerem Generalnym Złotej Setki Opolszczyzny jest PKO Bank Polski, a partnerzy główni to Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK”.

Partnerem gali i rankingu jest firma Dun and Bradstreet. Partnerzy wspierający to: Bank Gospodarstwa Krajowego Region Opolski, VOLVO CAR WROCŁAW-BIELANY Autoryzowany Dealer Volvo, firma Elektrotek.

Patronat medialny na wydarzeniem objęło Radio Opole i TVP 3 Opole.

Złota Setka Opolszczyzny. Oto pełne wyniki rankingów Politechniki Opolskiej i Nowej Trybuny Opolskiej
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska