Matura 2015. Za dwa lata egzamin po nowemu

Archiwum
Na egzaminie sprawdzany będzie zakres wiedzy uczniów z całych 12 lat nauki.
Na egzaminie sprawdzany będzie zakres wiedzy uczniów z całych 12 lat nauki. Archiwum
Już są informatory maturalne dotyczące wszystkich przedmiotów zdawanych w maju 2015 roku.

Główna nowość to odejście od prezentacji na rzecz wypowiedzi na wylosowane pytanie na egzaminie ustnym z języka polskiego. Pytania przygotuje Centralna Komisja Egzaminacyjna. Dotyczyć one będą fragmentów tekstów - literackiego, popularnonaukowego - lub reprodukcji.

Drugie novum to obowiązek przystąpienia do egzaminu pisemnego z jednego z przedmiotów do wyboru. Do tej pory była tylko taka możliwość, ale korzystało z niej dwóch na trzech zdających.

Wynik z egzaminu z przedmiotu do wyboru nie będzie miał jednak wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego. Służyć będzie tylko przy rekrutacji na studia.

W nowej formule egzaminu pojawią się też nowe rodzaje zadań, w których większy nacisk zostanie położony na sprawdzanie umiejętności złożonych, operowanie wiedzą, myślenie naukowe, samodzielność i twórcze działanie. Przy ocenianiu ich odejdzie się od tzw. klucza, na rzecz oceniania holistycznego.

W maju 2015 r. do matury w liceach ogólnokształcących przystąpi pierwszy rocznik abiturientów, który uczy się zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego. Rok później maturę według nowych zasad zdawać będą po raz pierwszy abiturienci z techników.

Na stronie cke.edu.pl są już informatory maturalne do 25 przedmiotów. Ułatwią one przygotowanie do egzaminów. Znajdują się w nich przykładowe zadania z rozwiązaniami oraz przykłady oceny rozwiązanych zadań. Nie pojawiają się w nich żadne nowe treści, które nie zostały uwzględnione w nowej podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Wśród przykładowych zadań z języka polskiego są takie, które odnoszą się nie tylko do tekstów literackich omawianych w szkołach średnich, ale i wcześniej.

- Na egzaminie sprawdzany będzie zakres wiedzy uczniów z całych 12 lat nauki - podkreśla prof. Sławomir Żurek z KUL.

To samo dotyczy matematyki. Na maturze sprawdzana będzie wiedza z zakresu całej podstawy programowej nauczania.

Na przełomie listopada i grudnia br. opublikowane zostaną przykładowe arkusze maturalne do nowej matury, a rok później przeprowadzone zostaną egzaminy próbne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska