Miałeś w szkole pod górkę? OHP jest dla ciebie

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Pobyt w hufcu wypełnia nie tylko nauka i praca. Na zdjęciu: spartakiada lekkoatletyczna OHP.
Pobyt w hufcu wypełnia nie tylko nauka i praca. Na zdjęciu: spartakiada lekkoatletyczna OHP. OKW OHP
W placówkach podlegających Wojewódzkiej Komendzie OHP znajdzie miejsce ponad 500 uczniów.

Na rok 2014/2015 Opolska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy przygotowała 512 miejsc w jednostkach opiekuńczo-wychowawczych w Namysłowie, Oleśnie, Dąbrówce Dolnej, Kędzierzynie-Koźlu, Nysie, Głubczycach, Polanowicach i Opolu.

Jednocześnie w Namysłowie, Dąbrówce Dolnej, Oleśnie funkcjonować będą trzy jednostki stacjonarne z całodobową opieką kadry pedagogicznej. Tu na chętnych czeka 81 miejsc.

Do tych pierwszych uczniowie dojeżdżają z domów - w jednym tygodniu na zajęcia w ramach kształcenia ogólnego, w następnym, by odbyć przygotowanie zawodowe.

Oferta placówek stacjonarnych przeznaczona jest przede wszystkim dla tych, którzy są w trudnej sytuacji materialnej, bo pobyt w OHP - także ten całodobowy - jest bezpłatny. Powinni tu trafić także ci uczniowie, którzy z różnych powodów muszą opuścić swoje dotychczasowego środowiska.

Do placówek OHP może się zgłaszać młodzież, która kończy 15 lat najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych, a nie ukończyła jeszcze 18. roku życia.

- Czekamy przede wszystkim na te osoby, które w zwykłych szkołach sobie nie radzą i potrzebują dodatkowego wsparcia wychowawcy oraz z różnych powodów chcą połączyć kształcenie ogólne z kształceniem zawodowym - mówi Ewa Zajączkowska, specjalistka ds. kształcenia i wychowania w OWK OHP. - Najczęściej trafiają do nas uczniowie gimnazjów, którzy raz lub dwa razy powtarzali klasę i rówieśnicy trochę od nich odskoczyli.

Specyfika kształcenia i wychowania w hufcu jest taka, że uczeń potrzebujący więcej opieki może na takie dodatkowe wsparcie liczyć. Obok wychowawcy szkolnego, pomaga mu, rozmawia, kontaktuje się z nauczycielami, rodzicami itd. drugi wychowawca w OHP. Uczeń może korzystać m.in. z zajęć terapeutycznych prowadzonych metodami aktywnymi (nie wykład, ale ćwiczenia praktyczne) pomagającymi m.in. w integracji ucznia z grupą, poprawie umiejętności komunikacji, asertywności itp.

W ramach wsparcia wychowawczego w OHP prowadzone są rozmaite koła zainteresowań, zajęcia sportowe, artystyczne, komputerowe, filmowe, odbywają się wycieczki turystyczno-krajoznawcze.

- Młodzież ma szansę pokazania się nie tylko w ramach własnej placówki - zwraca uwagę Ewa Zajączkowska. - Najlepsi startują w różnych konkursach - sportowych, zawodowych czy artystycznych na poziomie wojewódzkim, a stąd otwarta droga do rywalizacji ogólnopolskiej. Wszystko po to, by uczniowie mieli szansę integrować się z rówieśnikami, ale i wzmocnić swoją osobowość i podnieść samoocenę, odnosząc sukcesy w różnych formach współzawodnictwa.

Ale OHP jest przede wszystkim szansą na zdobycie zawodu i to potwierdzonego rozmaitymi certyfikatami. Najczęściej uczestnicy OHP wybierają zawody: sprzedawczyni, fryzjerki, kucharki (dla kobiet), a także kucharza, krawca, mechanika samochodowego, blacharza, murarza, posadzkarza, malarza-tapeciarza itd. (dla mężczyzn).

- Jest to tym większa szansa - dodaje Ewa Zajączkowska, że w zmienionym systemie oświaty nie ma obecnie szkół zawodowych dla dorosłych. A ci, którzy do nas trafiają, na pograniczu pełnoletności do zwykłej szkoły zawodowej już się nie zapiszą.

Ponadto od dwóch lat osobom pełnoletnim, które ukończyły już naukę w gimnazjum, oferujemy zdobycie zawodu w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Działa to prężnie w Nysie i w Kędzierzynie-Koźlu na bazie centrów kształcenia zawodowego. Zajęcia kończą się egzaminem państwowym.

Przyjęcie młodego człowieka do jednostki OHP może nastąpić na wniosek samego zainteresowanego.

Powinien on złożyć podanie, kwestionariusz osobowy, ostatnie świadectwo szkolne, 3 fotografie, pisemną zgodę rodziców lub opiekunów na zawarcie umowy o pracę, zaświadczenie lekarskie o przydatności do zawodu, opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej i pedagoga szkolnego. Szczegóły na: www.opolska.ohp.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska