Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach wyróżnione Znakiem Dziedzictwa Europejskiego

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
CMJW
Tytuł ten noszą w Polsce m.in. Stocznia Gdańska, Unia Lubelska oraz Konstytucja 3 maja.

Niezależni eksperci w imieniu Komisji Europejskiej przyznają Znak Dziedzictwa Europejskiego miejscom lub wydarzeniom, które odegrały szczególną rolę w kształtowaniu historii i kultury kontynentu.

Dotychczas ten prestiżowy znak otrzymała m.in. Unia Lubelska, zawarta między Polską i Litwą w 1569 roku i miejsca upamiętniające Unię, tj. kościół p.w. św. Stanisława wraz z klasztorem Dominikanów, kościół św. Trójcy oraz pomnik Unii Lubelskiej w Lublinie.

Historyczna Stocznia Gdańska i obiekty związane z powstaniem „Solidarności” oraz Konstytucja 3 maja zostały uhonorowane w 2015 r. Rok później wyróżnienie przyznano Cmentarzowi Wojennemu Łużna-Pustki koło Krakowa z okresu I wojny światowej.

- To jest bardzo znaczące wyróżnienie. Jesteśmy piątym miejscem lub wydarzeniem w kraju, które ten znak otrzymuje. W Europie jest ich 38 – mówi dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. - One tworzą sieć miejsc i wydarzeń, które dla Europy były ważne. Cieszę się, że znaleźliśmy się w tym gronie. Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach to obszar, który tworzą tereny poobozowe oraz cmentarze wojenne. Jako relikt obozów tworzonych w czasie wojen i bezpośrednio po ich zakończeniu przypomina traumatyczne karty w europejskiej historii – powtarzalność wojen, towarzyszącą im systemową przemoc, dyskryminację na tle etnicznym i religijnym oraz negację wolności i równości.

- Za tym tytułem nie idą finanse – podkreśla dr Rezler-Wasielewska. - To jest zobowiązanie do konkretnej pracy, by edukacyjnie podkreślać znaczenie tego miejsca.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska