Mieszkańcy Kostowa porządkują stary cmentarz, a przy okazji odkrywają tajemnice lokalnej historii

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Mieszkańcy Kostowa i okolic wspólnie porządkują miejscowy cmentarz ewangelicki.
Mieszkańcy Kostowa i okolic wspólnie porządkują miejscowy cmentarz ewangelicki. Urząd Miejski w Byczynie
Mieszkańcy Kostowa i okolic zakasali rękawy i zabrali się za uporządkowanie starego ewangelickiego cmentarza. Chcą też zabezpieczyć kaplicę grobową przed zniszczeniem i położyć na niej nowy dach.

- Od kilku lat zajmujemy się odkrywaniem lokalnej historii, która jest niezwykle ciekawa, jak to na dawnych terenach przygranicznych, ale mało znana – mówi Przemysław Mączka z Urzędu Miejskiego w Byczynie, mieszkaniec Ciecierzyna. – W szkole w Kostowie została znaleziona kronika. Wprawdzie była prowadzona od 1945 roku, ale dużo faktów historycznych w niej zapisanych, dotyczyło także czasów przedwojennych. Zainspirowała nas ona do tego, aby odnaleźć i oznaczyć we wsi ciekawe, ale lub mało znane miejsca.

Jednym z takich miejsc jest stary ewangelicki cmentarz. Pasjonaci postanowili poszukać archiwalnych informacji na jego temat, ale także uporządkować go i położyć nowy dach na cmentarnej kaplicy. Napisali w tym celu projekt pn. "Dbamy o Kostów - uporządkowanie terenu cmentarza ewangelickiego" i uzyskali dofinansowanie w ramach programu „Działaj Lokalnie”.

- Okazało się, że kaplica jest ona grobowcem Heinricha von Aulock, dawnego właściciela majątku w Kostowie, który był lekarzem i członkiem pruskiej Izby Reprezentantów, a w latach 1881-1882 – niemieckiego Reichstagu z ramienia Niemieckiej Partii Centrum – opowiada Przemysław Mączka. – Co więcej, w środku znajduje się jeszcze jedna trumna, ale podobno były tu także inne pochówki.

Projekt zakłada trzy spotkania porządkowe.

- Jedno już za nami, a frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania – relacjonuje Przemysław Mączka. – Kiedy około 30 wolontariuszy wzięło się do pracy, od razu było widać efekty.

Wolontariusze rozprawili się z samosiejkami, chaszczami i śmieciami. Pozbierali porozrzucane gałęzie, pograbili teren. A teraz przygotowują się do położenia blachy na dachu kaplicy.

Koszt tego zadania to około 15 tysięcy złotych. Prace mają się zakończyć do 1 listopada.
Następne spotkanie porządkowe odbędzie się 10 września.

Partnerami projektu są:

  • Byczyńskie Stowarzyszenie Oświatowe "Tarcza",
  • Publiczna Szkoła Podstawowa w Kostowie,
  • Parafia św. Augustyna w Kostowie oraz gmina Byczyna
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska