Miliony złotych z Unii Europejskiej na wsparcie turystyki

Tomasz Gdula
Michał Knapik (fot. Krzysztof Świderski)
Michał Knapik (fot. Krzysztof Świderski)
Dziś przedstawiamy unijną ofertę dla hotelarzy, właścicieli gospodarstw agroturystycznych i punktów gastronomicznych.

- Czy w naszym województwie przedsiębiorcy działający w branży turystycznej mogą liczyć na jakieś wsparcie z unijnych funduszy? Wiem, że można dostać dotacje na inwestycje, ale czy poza tym organizowane są np. jakieś szkolenia? - pyta czytelnik.

Odpowiada Michał Knapik, ekspert firmy CTC Polska.

Od wielu lat władze naszego regionu kładą coraz większy nacisk na promocję Opolszczyzny, starając się popularyzować województwo opolskie jako region przyjazny nie tylko inwestorom, ale również turystom.

Dla realizacji tego celu powstał szereg dokumentów, m.in. "Strategia zrównoważonego rozwoju turystyki w województwie opolskim na lata 2007-2013".

Na przełomie lat 2008 i 2009 branża turystyczna powinna odczuć ogromne wsparcie, jakie zostanie jej udzielone w ramach środków rozwojowych Unii Europejskiej. Wsparcie będzie miało charakter zarówno finansowy, w postaci dotacji na inwestycje, jak i merytoryczny, w formie szkoleń i doradztwa.

W połowie kwietnia 2008 Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, instytucja wdrażająca Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego na lata 2007-2013, zamknęło konkurs na dofinansowanie projektów w ramach poddziałania 1.4.1 RPO WO "Wsparcie usług turystycznych i rekreacyjno-sportowych świadczonych przez przedsiębiorstwa".

Na realizację projektów w tym obszarze w 2008 roku przeznaczono kilkadziesiąt milionów złotych. Projektodawcami, a zatem podmiotami, które mogły startować w tym konkursie były wszelkie przedsiębiorstwa z branży turystycznej - hotele, restauracje, puby, gospodarstwa agroturystyczne, a także przedsiębiorstwa prowadzące działalność rekreacyjno-sportową.

Konkurs rozstrzygnięto kilka tygodni temu; co ciekawe - z powodu stosunkowo dużej alokacji środków i niewielkiej ilości złożonych projektów dofinansowanie otrzymały wszystkie firmy, których wnioski zostały pozytywnie ocenione podczas oceny merytorycznej. Było ich ponad 40.

Wszystko wskazuje na to, że już za kilka miesięcy będziemy mogli zaobserwować w regionie efekty tych projektów; wsparcie otrzymane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pozwoli na budowę, przebudowę, rozbudowę istniejącej infrastruktury, a także na wykonanie remontów, zakup nowego sprzętu, wyposażenia, etc.

W październiku Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu ogłosił wyniki konkursu w ramach poddziałania 8.1.1. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, w którym premiowano projekty skierowane do pracowników branży turystycznej. I tak w najbliższym czasie możemy się spodziewać wielu ofert szkoleniowych, skierowanych do tej właśnie grupy zawodowej. Co ważne - szkolenia, warsztaty, doradztwo dla beneficjentów ostatecznych (uczestników projektu) w dużej mierze będzie oferowane bezpłatnie.

Organizując w roku 2008 aż dwa konkursy na dofinansowanie projektów skierowanych do branży turystycznej władze naszego regionu dały wyraźny sygnał, że oprócz zorganizowania ram merytorycznych w formie dokumentów strategicznych, zamierzają wesprzeć sektor turystyki również innymi ważnymi instrumentami: finansowymi (w formie dotacji na inwestycje) oraz szkoleniami. Efektywność tych instrumentów mieszkańcy Opolszczyzny będą mieli okazję ocenić w nadchodzących miesiącach.

Na Państwa pytania czekamy pod adresem e-mail: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska