Miniogród na balkonie

Maria Szylska
Po raz pierwszy na naszym rynku ogrodniczym pojawia sie pelargonia angielska.
Po raz pierwszy na naszym rynku ogrodniczym pojawia sie pelargonia angielska.
Początek maja to najwyższy czas, by zabrać się za ukwiecenie balkonów i tarasów.

Odpowiednio dobrane rośliny pozwolą nam przez całe lato cieszyć się pięknymi kolorami i zapachami. Przygotowania zaczynamy od pozbycia się starej ziemi ze skrzynek. - Nie warto jej wykorzystywać ponownie. Uprawy balkonowe są zwykle bardzo intensywne. Stara ziemia w kolejnym sezonie będzie już wyjałowiona - zwraca uwagę Tomasz Bogatko, szef opolskiego Centrum Ogrodniczego.
Kupujemy ziemię bogatą w składniki mineralne. Warto ją uzupełnić odrobiną gliny lub kompostu, by nie była zbyt przepuszczalna. Sadzonki młodych roślin kupujemy wyłącznie z etykietą licencyjną. Jest to gwarancja ich jakości, zaświadczająca, że wszystkie odmiany zostały rozmnożone wegetatywnie, czyli z sadzonek, a ich mateczniki podlegały wielostopniowej kontroli zdrowotności.
- Przypuszczam, że podobnie jak w latach poprzednich największym powodzeniem cieszyć się będą pelargonie - mówi Tomasz Bogatko. - Cena sadzonek od paru lat nie zmienia się. Wynosi 2,98 zł.

W tym roku w ogrodniczej ofercie znajdzie się kilka odmian pelargonii. Są to: Fuega, która charakteryzuje się czerwonymi kwiatami i ciemnym ulistnieniem. Kwitnie obficie przez cały sezon.
Pelargonia rabatowa - odmiana Miranda - ma kwiaty w kolorze łososiowym, zebrane w obfite kwiatostany.
Pelargonia bluszczolistna - odmiana Dresdner Scarletit - jest rośliną zwisającą, o półpełnych kwiatach koloru czerwonego.
Pelargonia bluszczolistna - odmiana Red Sybil - ma pełne kwiaty, które przypominają pęki róż. Polecana jest do miejsc osłoniętych przed bezpośrednimi opadami deszczu.

Pelargonia angielska Randy - najnowsza odmiana na ogrodniczym rynku kwitnie obficie przez całe lato, nadaje się do upraw w pojemnikach balkonowych, atrakcyjnie wygląda w doniczkach wiszących. Ma kolor kwiatów niespotykany w innych odmianach pelargonii, wymaga intensywnego nawożenia.
W tym sezonie modne też będą lwie paszcze kaskadowe (nowość 2003 roku). Najładniej i obficiej kwitną wczesnym latem i jesienią, gdy inne rośliny kończą wegetację. Dobrze znoszą wczesnojesienne przymrozki. Długość pędów dochodzi do 40 cm. Występują w kilku odmianach - Luminaire Bronze&Yellow (w kolorze czerwonożółtym), Luminaire Yellow (w kolorze żółtym), Luminaire White (w kolorze białym).
W tym roku na rynek wchodzi także nowa odmiana begonii - Dragon Wing. Będzie ją można kupić w dwóch kolorach - różowym i czerwonym. Powinna być wysadzana na balkony i do ogrodów dopiero po zimnych ogrodnikach, ponieważ nie najlepiej znosi wiosenne chłody i wiatry. Kwitnie obficie do późnej jesieni, jej pędy dochodzą do 40-50 cm. Można ją sadzić pojedynczo lub w dużych donicach i kubłach.

Jak w latach poprzednich ogrodnicy przygotowali sporo odmian surfinii. Będzie ona wyglądać na balkonach efektownie, ale pod warunkiem, że nie zapomnimy jej regularnie podlewać i nawozić. W handlu będzie można nabyć dwie jej odmiany - surfinię Sky Blue i surfinię Giant Purple.
Nowością na rynku będą także dwie odmiany niecierpka. Pierwsza - Fiesta Ole - która obficie kwitnie, nadaje się do miejsc zacienionych, świetnie wygląda w misach i stojących kielichach. Druga - nowogwinejski Fanfare Fuchsia - pochodzi z USA. Po raz pierwszy oferowany jest na rynkach Unii Europejskiej i w Polsce. Nadaje się do skrzynek balkonowych i do ogrodów, jako roślina okrywowa. Potrafi zakryć ok. pół metra kwadratowego ogrodu, osiąga ok. 40 cm wysokości. Źle znosi temperatury poniżej 15 stopni Celsjusza, dobrze rośnie w miejscach ocienionych i w pełnym słońcu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska