Mistrzowie Polski w fizyce

red
Michał i Filip Kubaccy kochają fizykę. Podczasu finału turnieju przez 8 godzin rozwiązywali 10 zadań i pokonali wszystkich. Fot. II LO
Uczniowie II LO, bracia Kubaccy, wygrali prestiżowy turniej. Michał i Filip będą reprezentować Polskę na zawodach w Singapurze.

OMiędzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków (IYPT), nazywanym też mistrzostwami świata w fizyce, usłyszeliśmy w radiu, a że kochamy fizykę to poszukaliśmy dokładniejszych informacji i tak zaczęła się nasza przygoda z konkursem i Klubem Naukowym Fenix – opowiada Filip Kubacki z drugiej klasy PLO nr II o profilu matematyczno – fizycznym. Za zwycięstwo w finale krajowym pojadą w lipcu na tydzień do Singapuru, gdzie będą reprezentować Polskę w zawodach międzynarodowych.

Przez cały rok szkolny zespół zmagał się z zadaniami z różnych dziedzin fizyki, np. hydrodynamiki, termodynamiki, czy optyki. – Zadania związane są z nowo odkrytymi zjawiskami i z prowadzonymi aktualnie badaniami. W finale, który odbywał się w Instytucie Fizyki PAN w Warszawie, rozwiązując przez osiem godzin 10 zadań pokonali zespoły z całej Polski. Rozgrywki krajowe odbywały się w języku angielskim. – Postawione problemy nie mają jednego konkretnego rozwiązania. Aby je rozwiązać trzeba przeprowadzić badania, potem je zaprezentować i obronić. Każda faza jest oceniana – wyjaśnia Michał Kubacki.

W ramach treningu przed zawodami w Singapurze skorzystali z zaproszenia i razem ze swoimi mentorami z Klubu Fenix: Łukaszem Gładczukiem (doktorantem na Oksfordzie) i Radostem Waszkiewiczem, obecnie studentem Cambridge, wzięli udział w finale konkursu dla licealistów austriackich w Leoben. Zajęli tam drugie miejsce.

Twórcą konkursu który odbywa się od 1979 r. jest Evgeny Yunosov. Polska uczestniczy w IYPT od 1989 roku.