Mniejszość niemiecka wysłuchana w Berlinie

VdG
Mniejszość niemiecka wysłuchana w Berlinie
Mniejszość niemiecka wysłuchana w Berlinie VdG
Bernard Gaida i Norbert Rasch rozmawiali o sytuacji MN i o realizacji postanowień polsko-niemieckiego "okrągłego stołu" w niemieckim MSW oraz z Grupą Roboczą Bundestagu.

Rozmowa z sekretarzem stanu dr. Christophem Bergnerem odpowiedzialnym w rządzie Niemiec za mniejszości narodowe dotyczyła m.in. aktualnego stanu realizacji ustaleń polsko-niemieckiego "okrągłego stołu", która, niestety, "ślimaczy się" po stronie polskiej.

- Tematem czekającym wciąż na realizację jest rządowa strategia oświatowa dla mniejszości niemieckiej - mówi Bernard Gaida. - Jesteśmy po spotkaniu w Katowicach, które ustaliło sposób ankietowania szkół na Śląsku w zakresie tego, jak będą one realizować zobowiązanie strony polskiej do szerszego propagowania dwujęzyczności. Czekamy na wyniki.

- Podkreśliliśmy, że mniejszość jest otwarta na skorzystanie z pomocy nauczycieli z Niemiec, którzy by to nauczanie dwujęzyczne wsparli - dodaje Norbert Rasch. - Dyskutowano także o naszym udziale w planowanej w czerwcu 2013 przez niemieckie MSW konferencji na temat niemieckiego jako języka mniejszości. Ma się ona odbyć w rumuńskim Sibiu, czyli w Hermannstadt.

Obaj przewodniczący wzięli udział także w posiedzeniu Grupy Roboczej Bundestagu, z posłem Klausem Brähmigiem na czele, zajmującej się mniejszościami narodowymi, wypędzonymi i przesiedleńcami.

- Rozmawialiśmy przez godzinę - dodaje Norbert Rasch. -Przekonaliśmy się, że posłowie są znakomicie zorientowani, co się dzieje z mniejszością niemiecką w Polsce. Pytali nas przede wszystkim o naszą sytuację w kontekście żądań PiS, co do redukcji praw mniejszości narodowych oraz zapowiadanego marszu środowisk prawicowych w Opolu skierowanego przeciw MN.

Przypomnę, że takie działania zapowiadali zarówno lider PiS w naszym regionie Sławomir Kłosowski, jak i goszczący w Opolu prezes partii Jarosław Kaczyński. Nasi rozmówcy pytali nas w tym kontekście o mowę nienawiści.

- My sami tego zwrotu nie użyliśmy ani razu - podkreśla lider VdG Bernard Gaida. - Staraliśmy się trzeźwo pokazywać kontekst polityczny tych zagadnień. Dyskutowaliśmy o podziałach w obecnych w społeczeństwie polskim oraz o kwestiach szczegółowych, w tym o kontrowersjach związanych z powstawaniem ekspozycji stałej w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Lider TSKN spotkał się także z przedstawicielami Deutsches Kulturforum oestlichen Europa - organizacji zajmującej się odkrywaniem śladów kultury niemieckiej w Europie Wschodniej i będącej współorganizatorem X Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska