Mniejszości narodowe chcą mieć swój udział w budżecie województwa opolskiego

fot. Archwium/SM
fot. Archwium/SM
Do marszałka Józefa Sebesty trafiło pismo w sprawie wydzielenia z budżetu regionu kwoty na wspieranie inicjatyw mniejszości narodowych i etnicznych.

Wysłała je Zuzanna Donath-Kasiura, która zajmuje się kulturą w Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym Niemców na Śląsku Opolskim.

Pismo to reakcja na sposób, w jaki w tym roku Urząd Marszałkowski podzielił 400 tys. złotych na wspieranie inicjatyw kulturalnych. Mniejszość niemiecka wnioskowała o 35 tys. zł na sześć projektów, dostała zaś 13 tys. zł na trzy imprezy. Według Donath-Kasiury, władze regionu powinny całkowicie zmienić sposób wspierania mniejszości.

- W programie współpracy z organizacjami pozarządowymi wydzielono 15 tak zwanych obszarów - wyjaśnia. - Mniejszości znalazły się w obszarze wspierania kultury, gdzieś pomiędzy twórczością literacką a dotowaniem zespołów artystycznych. W tych warunkach trudno liczyć na wsparcie z prawdziwego zdarzenia.
Donath-Kasiura proponuje więc marszałkowi wydzielenie 16. obszaru specjalnie dla mniejszości narodowych i etnicznych. W realiach Opolszczyzny oznacza to przede wszystkim wsparcie dla mniejszości niemieckiej i mniejszości romskiej.
Wniosek Donath-Kasiury trafił do biura marszałka we wtorek, gdy Józef Sebesta wybierał się już do Brukseli. Zapozna się z nim dopiero w piątek po powrocie. Decyzję o wydzieleniu ekstrapieniędzy dla mniejszości musi jednak podjąć cały Zarząd Województwa, w którym mniejszość ma dwóch członków. Niewykluczone, że temat stanie się tematem obrad Sejmiku Wojewódzkiego.

- Jeśli szczycimy się wielokulturowością Opolszczyzny, to powinniśmy znaleźć pieniądze na jej wspieranie - przekonuje Donath-Kasiura. - Ta wielokulturowość jest także częścią naszej nowej strategii marketingowej.

Rzeczywiście, choć hasłem regionu stało się Kwitnące Opolskie, to wśród pomysłów grupy Eskadra na promocję regionu było także reklamowanie go jako jedynego miejsca na świecie, gdzie Polacy i Niemcy żyją w zgodzie.
Dodajmy, że do najważniejszych imprez kulturalnych organizowanych przez mniejszość niemiecką w minionym roku należały V Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim (miesięczny cykl imprez), Festiwal Małych Form Teatralnych w Języku Niemieckim oraz Konkurs Recytatorski w Języku Niemieckim (wzięło w nim udział 400 uczniów z 50 gmin, także tych, w których nie mieszkają członkowie mniejszości niemieckiej). Były współfinansowane przez polski resort spraw wewnętrznych i konsulat RFN w Opolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska