MOP-y przy autostradzie A4 rozbudowywane. Będzie praca!

Radosław Dimitrow [email protected]
Wszystkie restauracje i hotele będą uruchomione najpóźniej do końca roku.
Wszystkie restauracje i hotele będą uruchomione najpóźniej do końca roku.
Na opolskim odcinku autostrady A4 powstają restauracje KFC, Autogrill i Autostop.

Właśnie trwa budowa sieciowych jadłodajni.

Zobacz: A4. Ile zapłacimy za przejazd autostradą?

Będą one uruchomione na tzw. “Miejscach Obsługi Podróznych” tuż obok stacji benzynowych, które już działają.

Kierownictwo restauracji już rozpoczęło poszukiwania ludzi do pracy.

W KFC na MOP-ie Góra św. Anny potrzebnych będzie 50 osób. Drugie tyle będą potrzebować restauracje Autostop na MOP-ie Wysoka oraz Autogrill przy stacjach Shell w Rzędziwojowicach i Młyńskim Stawie.

- Potrzebujemy aż 50 pracowników, bo restauracja będzie czynna całą dobę - mówi Bożena Kapuśniak, która szefuje budowanej KFC na Górze św. Anny. - Praca będzie wykonywana w systemie czterozmianowym.

Kierownictwo restauracji zorganizowało już pierwsze spotkanie rekrutacyjne w urzędzie w Leśnicy. Ale przyszło na nie tylko 15 osób.

- Spodziewaliśmy się, że możemy mieć problem na Opolszczyźnie, ze znalezieniem pracowników, bo ludzie są ukierunkowani raczej na pracę na zachodzie - dodaje Kapuśniak. - Będziemy szukać dalej. Zależy nam na zatrudnianiu miejscowych osób, bo mają oni niższe koszty dojazdu do pracy.

Zobacz: Opolszczyzna. Stacje benzynowe na autostradzie A4 już są. Teraz czas na restauracje i motele

Zdaniem Norberta Jaskóły, dyrektora strzeleckiego urzędu pracy małe zainteresowanie pracą przy A4 może wynikać z powszechnej opinii, że sieci gastronomiczne nie są dobrymi pracodawcami, bo mało płacą. 

- Ale mimo tego zatrudnienie będą tam mogli znaleźć np. studenci lub długotrwale bezrobotne kobiety - dodaje Jaskóła. - W przypadku powiatu strzeleckiego, te restauracje powstaną w okolicy, w której nie ma dużych zakładów pracy.

Anna Perska, prezes restauracji Autostop zapewnia, że pracownicy zarobią u niej 2 tys. zł brutto (ok. 1350 na rękę), czyli więcej niż minimalną krajową.

- To pieniądze podobne do tych, które można zarobić pracując na stacji benzynowej - dodaje Perska.

Średnio na jednym MOP-ie II kategorii, czyli ze stacją benzynową i restauracją będzie zatrudnionych ok. 40-70 osób (Rzędziwojowice, Góra św. Anny). Więcej pracy będzie w Wysokiej i Młyńskim stawie, gdzie obok restauracji powstaną dodatkowo niewielkie hotele. Będzie tam zatrudnionych ok. 80 osób.

- Powstanie tej infrastruktury jest jednym z warunków wprowadzenia opłat na autostradzie - przypomina Michał Wandrasz, rzecznik prasowy opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Teren, na którym budowane są wszystkie te obiekty jest oddany w wieloletnią dzierżawę. 

Wszystkie restauracje i hotele będą uruchomione najpóźniej do końca roku

Z początkiem przyszłego opłaty na A4 zaczną bowiem obowiązywać. Za przejechanie 1 kilometra kierowca osobówki będzie musiał zapłacić 20 gr. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska