Możemy pomóc biednym i potrzebującym. Wystarczy 1 procent podatku!

Dorota Richter [email protected]
fot. archiwum
fot. archiwum
Organizacje pożytku publicznego i w tym roku liczą na dobrą wolę podatników. Jak przekazać 1 proc. podatku?

Rozliczenie z fiskusem to obowiązek każdego pracującego Polaka. W tym roku zeznania podatkowe za 2011 rok można składać w urzędach skarbowych lub za pomocą e-deklaracji do 30 kwietnia.

Zobacz: Opolszczyzna. Podaruj swój 1 procent

Organizacje i stowarzyszenia liczą na nas. Od 2004 roku mamy bowiem możliwość przekazywania 1 proc. podatku na cele dobroczynne. Ta pomoc nic nie kosztuje, a dla potrzebujących to ogromne wsparcie, nawet jeśli procent podatku to kwota rzędu 10 czy 30 złotych.

Jak przekazać pieniądze?

W zeznaniu podatkowym należy określić, komu i jaką kwotę chcemy dać. Wystarczy podać numer KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) organizacji, którą chcemy wesprzeć oraz kwotę, jaką chcemy przelać na jej rzecz. Nie trzeba podawać pełnej nazwy stowarzyszenia czy fundacji ani znać lub wpisywać ich numeru rachunku bankowego. Te dane organizacje pożytku publicznego podają urzędom skarbowym, które zajmują się przekazywaniem im pieniędzy.

Procent na cele dobroczynne przekazać także można w korekcie zeznania podatkowego. Nic więc straconego, jeśli ktoś zapomni wskazać organizację we właściwym wniosku. Trzeba jednak pamiętać, że korekta musi trafić do urzędu także w określonym terminie. W tym roku należy to zrobić nie później niż do 31 maja.

Musimy też pamiętać, że jeśli sami nie wskażemy organizacji, której skarbówka ma wpłacić 1 proc. naszego podatku, nikt tego już nie zrobi. Wtedy te pieniądze - tak jak pozostała ich część - trafią do kasy państwa.

W zeznaniach podatkowych za 2010 rok mieszkańcy Opolszczyzny przekazali rekordową kwotę - 8,5 miliona złotych - na rzecz organizacji pożytku publicznego. Opolskie stowarzyszenia dzięki tym pieniądzom mogą pomagać swoim podopiecznym.

Jak mówi Zofia Wisła-Szopińska z Fundacji „Bądź człowiekiem” z Kędzierzyna-Koźla, która głównie zajmuje się pomaganiem ubogim i potrzebującym z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, świadomość, że dzięki przekazaniu podatków na cele dobroczynne można pomóc tym potrzebującym, rośnie.

- Wdzięczni jesteśmy za każdą pomoc. Bez niej nie mielibyśmy za co pomagać - dodaje.

Słowa Zofii Wisły-Szopińskiej potwierdzają także wyniki ostatnich ogólnopolskich badań, które przeprowadziła Grupa 02, portal podatki.biz i Fundacja Anioły Filantropii.

83 proc. Polaków uważa, że organizacje pożytku publicznego lepiej wykorzystają pieniądze otrzymane z 1 proc. podatków niż rząd. Z roku na rok rośnie także liczba podatników, którzy chcą i wspierają stowarzyszenia czy fundacje.

Najchętniej Polacy wspierają natomiast - jak wynika z badań - organizacje działające na rzecz nieuleczalnie chorych i niepełnosprawnych. Co ciekawe, kobiety bardziej skłaniają się do pomocy organizacjom wspierającym dzieci, mężczyźni natomiast są wrażliwsi na potrzeby osób starszych, a im wyższe wykształcenie, tym większa chęć pomocy nieuleczalnie chorym.

Kto może przekazać 1 proc. podatku w 2011 roku? Podatnicy:

  • podatku dochodowego od osób fizycznych,
  • opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • objęci liniową, 19 - procentową stawką podatku,
  • uzyskujący dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych.

Pieniądze otrzymane z 1 proc. podatku organizacje mogą zaś jedynie wykorzystać na prowadzenie działalności pożytku publicznego.

Wykaz wszystkich organizacji, które mogą się starać o pieniądze podatników opublikowany jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, czyli pod adresem: www.mpips.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska