Muzea i galerie sztuki wznawiają działalność po przerwie spowodowanej koronawirusem

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Muzea i galerie sztuki wznawiają działalność po przerwie spowodowanej koronawirusem
Muzea i galerie sztuki wznawiają działalność po przerwie spowodowanej koronawirusem Krzysztof Świderski / archiwum
W ramach luzowania pandemicznych obostrzeń od wtorku 4 maja znów można odwiedzać muzea i galerie sztuki. Oczywiście wciąż trzeba przestrzegać reżimu sanitarnego, który m.in. pozwala przebywać jednej osobie na 15 m kw. Co ciekawego można zobaczyć w opolskich instytucjach kultury?

Od wtorku 4 maja ponownie zaprasza zwiedzających Muzeum Śląska Opolskiego. Codziennie (z wyjątkiem poniedziałków i ostatniej niedzieli miesiąca czynne będą wystawy w Gmachu Głównym (Rynek 7 i 7 a). Prezentowane są tam wystawy: Pradzieje i wczesne średniowiecze Opolszczyzny, Opole – gród, miasto stolica regionu, Galeria malarstwa polskiego XIX i XX wieku, Etnografia Opolszczyzny: tradycja i zmiana, Ceramika górnośląska, W kręgu farmacji.

Kamienica czynszowa, przy ul. Świętego Wojciecha 9, w której prezentowanych jest pięć mieszkań oraz pralnia: każde w stylu, który obowiązywał w meblarstwie w latach 1890 – 1965, udostępnia swoje wnętrza o godz. 10, 13 i 15 dla 6 osób jednocześnie.

W Galerii MŚO przy ul. Ozimskiej 10 można ponownie oglądać stałą wystawę "Jan Cybis. Malarstwo".

Od 5 maja czynne będzie Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny, przy ul. Leśnickiej 28, które ma charakter monograficzny. Jego zbiory, liczące prawie 2,5 tys. eksponatów, dotyczą powstań śląskich oraz plebiscytu na Górnym Śląsku. Są tam pamiątki po uczestnikach, sztandary bojowe i kombatanckie oraz pisemne rozkazy wydawane w czasie III Powstania Śląskiego. Prezentowana jest także wystawa "Ważki - zabójcy dwóch środowisk".

Muzeum Wsi Opolskiej przesunęło rozpoczęcie sezonu pełnego udostępniania ekspozycji na sobotę, 8 maja br. Teren parkowy skansenu jest dostępny do zwiedzania od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-15.00.

Od najbliższej środy (5 maja) będzie można zwiedzać - od godz. 10 do 18 - wystawę stałą w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Ekspozycja przedstawia w zarysie historię polskiej piosenki od lat 20. ubiegłego wieku do czasów współczesnych. Rolę odtwarzacza multimedialnego pełnią dwie muzyczne ściany, na których umieszczone są monitory dotykowe wyświetlające teledyski, fragmenty koncertów, programów telewizyjnych, reportaży i wywiadów z artystami.

We wtorek wznowiło działalność Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Zamek można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 10-17. Nadal nie będzie możliwości zwiedzania grupowego oraz z przewodnikiem. Noszenie masek ochronnych jest obowiązkowe zarówno w zamkowych wnętrzach, jak i na dziedzińcu z krużgankami, jak i wewnątrz budynku Zamku. W razie konieczności gospodarze będą regulować ruch tak, aby maksymalnie jedna osoba przebywała na 15 m.kw.

Od 4 maja otwarte jest także Muzeum Powiatowe, najstarsza instytucja muzealna na Opolszczyźnie. Muzeum ma bogate zbiory malarstwa, rzeźby i grafiki, gdzie na szczególną uwagę zasługuje galeria malarstwa europejskiego od XV do XIX wieku. Obszerną kolekcję stanowi rzemiosło artystyczne w postaci mebli, wyrobów z cyny, szkła, porcelany, fajansu i kamionki, a także kowalstwo, militaria oraz rękopisy i starodruki.

We wtorek w południe ponownie otworzyło się też Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu.

Od 4 maja znowu jest także czynne Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku. Można tam oglądać wystawy: "Pszczelarstwo dawne i nowe", "Ule" i "Ule figuralne" (plenerowe). Do 11 maja czynna jest także wystawa czasowa "Pod opieką Dwunastu Apostołów - dawny rynek w Kluczborku". Specjalnie na ponowne otwarcie muzeów została przygotowana wystawa
"O! Twórz się na sztukę".

W Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu do 16 maja jest prezentowana wystawa "Dziewczyna szatana" Malv Miel. W projekcie tym artystka dotyka kwestii obrzędów, rytuałów, przesądów, zabobonów, zwłaszcza tych związanych z czarnymi mocami i kobietami. 15 maja o godz. 18 zaplanowano finisaż/świętowanie. Zobaczymy słowiańskie święto Stado – w takt bębnów rytualne tańce w maskach. Na perkusji zagra Malv Miel. 16 maja o godz. 16 odbędzie się wieńczące wystawę autorsko-kuratorskie oprowadzanie po wystawie "Dziewczyna szatana". Oprowadzać będą: Malv Miel i Natalia Krawczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Neony Shownewsa.pl 2024 - wideoklip

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska