Na dobry materac nie wolno żałować pieniędzy

fot. Archiwum
Jeśli twój materac nie ma pokrowca, kup go i pierz systematycznie.
Jeśli twój materac nie ma pokrowca, kup go i pierz systematycznie. fot. Archiwum
O materac trzeba też odpowiednio zadbać. Regularnie czyszczony materac posłuży ci przez wiele lat i dlatego warto zainwestować w dobry pokrowiec lub ochraniacze, które po zabrudzeniu pierzemy w pralce.

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz - mówi stare przysłowie i jest w tym sporo racji. Na dobry materac nie wolno żałować pieniędzy, trzeba też o niego zadbać.

- Czyszczenie materaca jest dość kłopotliwe, dlatego przy jego zakupie warto też zainwestować w bawełniany, pikowany włóknem klimatyzującym pokrowiec
- twierdzi Tomasz Sokołowski, starszy sprzedawca z firmy Selene w Opolu.
- Po zabrudzeniu wrzucamy go do pralki na 60 stopni i problem z głowy.

Alternatywą dla tradycyjnych pokrowców są ochraniacze. Dopasowane do wierzchniej warstwy materaca, zaopatrzone w elastyczne gumki, skutecznie zabezpieczają łóżko przed zabrudzeniem. Ochraniacze można kupić w dwóch wersjach - bawełniane lub wodoodporne (lateksowe).
- Materace lateksowe i niektóre sprężynowe sprzedajemy w komplecie z pokrowcami, które mają właściwości antygrzybiczne, antyalergiczne i antybakteryjne. W trosce o zdrowie warto w nie zainwestować - radzi pan Tomasz.

Co kilka miesięcy materac i obicia tapicerskie stelaża powinny być starannie czyszczone miękką szczotką, aby usunąć z nich kurz i osiadający nalot. Materace piankowe można odświeżyć odkurzaczem mającym specjalną, wąską przystawkę.

Materace kieszonkowe czy bonellowe powinny być czyszczone odkurzaczem przystosowanym do czyszczenia delikatnych materiałów. Jeśli materac ulegnie zalaniu, trzeba go szybko postawić na boku, bowiem w pozycji pionowej ciecz będzie wolniej przenikać, potem osuszyć go suchym ręcznikiem.
Natychmiastowe przetarcie plamy gąbką nasączoną zimną wodą czyści zazwyczaj wiele plam. Ważne, aby usunąć zapach cieczy, uważając przy tym, aby zbytnio nie zmoczyć materaca. Potem można go wysuszyć suszarką do włosów lub dmuchawą powietrzną.

Plamy po herbacie, kawie, napojach mlecznych i sokach usunie roztwór boraksu (1 łyżeczka boraksu na 1/2 l wody). Oczyszczone miejsce przemywamy wodą.

Wydzieliny naturalne czyścimy gąbką nasączoną ciepłym roztworem łagodnego środka czyszczącego lub szamponem do tapicerki, a następnie przemywamy zimną wodą z dodatkiem paru kropel środka antyseptycznego.

W czasie snu zwykle się pocimy, a wilgoć wsiąka w materac, dlatego raz na tydzień trzeba go dobrze wywietrzyć przy otwartym oknie. Wilgotnego materaca nie wolno suszyć na słońcu, bo się odkształci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska