Na Placu Wolności w Opolu trwa 29. Festyn Fundacji Dom. Ta impreza wpisała się w serca opolan

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Na Placu Wolności w Opolu trwa 29. Festyn Fundacji Dom.
Na Placu Wolności w Opolu trwa 29. Festyn Fundacji Dom. Anna Gryglas
Hasłem tegorocznej edycji jest “Kolorowy DOM”, który nawiązuje do najnowszego, dużego projektu Fundacji, czyli budowy mieszkań wspomaganych dla osób z niepełnosprawnościami.

Na Placu Wolności w Opolu trwa 29. Festyn Fundacji Dom. To impreza, która na stałe wpisała się nie tylko w kalendarz wydarzeń kulturalnych miasta, ale przede w serca mieszkańców, którzy co roku tłumnie biorą w niej udział i wspierają Fundację.

Na miejscu przygotowano mnóstwo atrakcji dla całych rodzin. Są stoika z pysznym jedzeniem (także w wersji wege), dmuchańce dla dzieci, warsztaty podczas których można własnoręcznie wykonać zabawkę z drewna czy brelok z koralików. Swoje stoisko ma Galeria Biały Kruk i środowiskowy dom samopomocy. Ogromną popularnością cieszy się także loteria fantowa.

- Dziś mamy święto Fundacji: święto rodzin fundacyjnych, święto naszych pracowników. To czas kiedy możemy się razem spotkać. Pracujemy już w czterech lokalizacjach i tak naprawdę prawie nigdy się wszyscy w jednym miejscu nie widujemy. Dzisiejsze wydarzenie to także okazja by poznać naszą fundację ze strony bardziej rozrywkowej, a przy okazji zobaczyć próbkę tego co na co dzień robimy w naszej pracy terapeutycznej - mówi Małgorzata Jagieluk prezes zarządu Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym.

Impreza jest szczególna także ze względu na to, że jest współorganizowana przez osoby z niepełnosprawnościami, pracowników i podopiecznych warsztatu terapii zajęciowej i środowiskowego domu samopomocy, zakład aktywności zawodowej czy terapeutów, którzy na co dzień pracują z dziećmi z placówce przy ul Szymanowskiego.

Chcą wspierać niezależność
Hasłem tegorocznej edycji jest “Kolorowy DOM”, który nawiązuje do najnowszego, dużego projektu Fundacji, czyli budowy mieszkań wspomaganych dla osób z niepełnosprawnościami.

- Nasza fundacja rozwija się już 33 lata. Z roku na rok mamy nowe plany i pomysły. Najnowsze marzenie to mieszkania chronione dla osób z niepełnosprawnością. Nasi podopieczni, którzy są z nami ponad 30 lat dorośli, ich rodzice odchodzą, a my mierzymy się z tym, że musimy się z nimi żegnać bo nie mają gdzie mieszkać. Nie ma na to naszej zgody, dlatego już podjęliśmy działania, aby utworzyć pierwszy dom z mieszkaniami chronionymi - mówi prezes Jagieluk.

Projekt będzie realizowany w budynku po dawnej szkole w Winowie, który miasto i mieszkańcy rok temu przekazali Fundacji. Niestety obiekt wymaga generalnego remontu.

- Mamy projekt, koncepcję architektoniczną ale przede wszystkim mamy plan na działania merytoryczne, aby zapewnić naszym podopiecznym samodzielność. Teraz czekamy tylko na fundusze unijne, które pomogą nam zrealizować to marzenie – dodaje prezes.

Impreza potrwa do godziny 18.
W programie: występy artystyczne, stoiska z rękodziełem, gry i zabawy dla dzieci oraz pyszne jedzenie. Na scenie wystąpią miedzy innymi: Zespół Na Górze, Anastazja Dziedzic, Zespół Pieśni i Tańca z Opola czy Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Chrząstowic. Nie zabraknie także informacji o możliwościach wsparcia oraz spotkań z osobami, które już skorzystały z pomocy Fundacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska