Nadchodzi wielka reforma systemu edukacji w Polsce. „Polska szkoła musi zacząć nadążać za XXI wiekiem”. Duże zmiany już wkrótce

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
PAP
PAP
Zaplanowano duże zmiany w systemie edukacji
Zaplanowano duże zmiany w systemie edukacji Unsplash
Podczas ostatniego posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, minister edukacji Barbara Nowacka ujawniła plany gruntownych zmian w polskim systemie edukacyjnym. W trakcie konferencji prasowej zaznaczyła, że resort edukacji przeprowadza audyty w kluczowych instytucjach, przygotowując grunt pod długo oczekiwaną rewolucję. Choć szczegóły reformy są jeszcze owiane tajemnicą, minister Nowacka zapewniła, że Polska szkoła musi zacząć nadążać za XXI wiekiem. I podała termin, w którym ruszą prace.

Spis treści

Duża reforma edukacji w Polsce

Minister Edukacji Barbara Nowacka zapewniła, że rząd jest gotowy na wielkie wyzwania, zmiany w programach nauczania i zmiany w priorytetach. Podkreśliła, że są przygotowywane dalekosiężne plany ministerstwa na kolejne lata, ale dodała, że wszystko wymaga czasu, a w tej chwili „sprzątamy, kontrolujemy i wykonujemy rzeczy najpilniejsze, które wymagały szybkich korekt i zmian”.

Jak wynika z wypowiedzi Nowackiej wielka reforma wymaga wcześniejszej analizy, dlatego dopiero po zebraniu danych ruszą prace nad dużymi zmianami. Aby Polska szkoła nadążyła za XXI wiekiem potrzebne są badania naukowe, spotkania z ekspertkami i ekspertkami i konsultacje społeczne.

Nasza praca koncepcyjna nad dużą reformą rozpocznie się na początku - szacujemy - czerwca przyszłego roku, gdzie po wnikliwych analizach i badaniach (...) zamierzamy rozpocząć trud dużej reformy edukacji - powiedziała.

Trwają zmiany w kuratoriach i szkołach w Polsce

Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży minister edukacji Barbara Nowacka zaznaczyła, że resort wprowadza zmiany i prowadzi audyty m.in. w Instytucie Badań Edukacyjnych, Okręgowych Komisjach Edukacyjnych, Instytucie Kolbego oraz we wszystkich podległych jednostkach. Przypomniała, że odpartyjniono kuratoria oraz że rozpoczynają się konkursy na kuratorów.

My dotrzymujemy naszych zobowiązań i standardów, które przyjęliśmy za najważniejsze - szkoła powinna być wolna od polityki partyjnej, kuratoriami powinny kierować osoby z najwyższymi kompetencjami, rozumiejące funkcjonowanie szkoły i odporne na dyspozycje partyjne - powiedziała.

Zaznaczyła, że pierwszym zobowiązaniem, które zaczęli realizować, to dotrzymanie zobowiązania dotyczącego wynagrodzeń nauczycieli. Dodała, że dziś odbyła się druga tura uzgodnień ze związkami zawodowymi.

Podwyżki 33 i 30 proc. pojawią się na kontach nauczycieli w marcu lub w kwietniu, co już nie zależy od działania rządu - powiedziała.

Dodała, że resort podjął prace nad zmianami w zakresie obowiązkowych prac domowych, zniesienia wliczania do średniej ocen oceny z religii i etyki oraz zmian w zakresie podstawy programowej.

Trwają też prace nad zniesieniem przedmiotu HiT i przygotowania wstępne do zastąpienia go w kolejnych latach przedmiotem, który będzie dotyczył wychowania obywatelskiego, zawierającego też elementy historii najnowszej - powiedziała.

Przypomniała, że wraz z ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim ogłosili, że zawieszają program „Laptop dla ucznia”. Wskazała, że program „Cyfrowy uczeń” będzie dobrze przygotowany, będzie realizował strategię cyfrowej edukacji, cyfrowego bezpieczeństwa. Podkreśliła, że resort jest gotowy do zadbania o to, by żaden uczeń i żadna uczennica nie zostali pominięci.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nadchodzi wielka reforma systemu edukacji w Polsce. „Polska szkoła musi zacząć nadążać za XXI wiekiem”. Duże zmiany już wkrótce - Strefa Edukacji

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska