Najlepsze gospodarstwa ekologiczne 2011 na Opolszczyźnie

Ilona Rodzeń irodzeń@nto.pl
Jednym z najważniejszych aspektów działalności państwa Ślicznych z Biadacza-Kamieniska koło Kluczborka jest edukacja ekologiczna. (fot. Helena Wieloch)
Jednym z najważniejszych aspektów działalności państwa Ślicznych z Biadacza-Kamieniska koło Kluczborka jest edukacja ekologiczna. (fot. Helena Wieloch)
Kiedy zaczynaliśmy, byliśmy jedynym takim gospodarstwem w południowej Polsce - opowiada Iwona Śliczna z Biadacza-Kamieniska koło Kluczborka, która wraz z mężem Januszem wygrała właśnie wojewódzki e

tap konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne 2011 w kategorii ekologia-środowisko.

Śliczni produkują ekologiczną żywność oraz edukacją dzieci i młodzież podczas warsztatów, półkolonii i kolonii, a także rolników podczas szkoleń i seminariów.

Zobacz: Polska żywność zdobywa czeski rynek

- Chcemy dzielić się wiedzą i doświadczeniem. Prowadzimy zajęcia dla dzieci i doroslych m.in. na temat odnawialnych źródeł energii i ekologii - opowiada Iwona Śliczna.

- Głównym warunkiem przystąpienia do rywalizacji w konkursie było posiadanie certyfikatu poświadczającego działalność ekologiczną - tłumaczy Anna Kuczuk, specjalista ds. rolnictwa ekologicznego Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, który organizował wojewódzki etap konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne.

Komisja konkursowa wysoko oceniała, m.in. warunki siedliskowe, wkład w edukację ekologiczną oraz ekoturystykę.

- Ekologiczna uprawa roli jest dużo trudniejsza od tradycyjnej, bo wymaga zrezygnowania z wszelkich nawozów i pestycydów - wyjaśnia Iwona Śliczna. - Ostatnio uczyliśmy o tym grupę rolników z Białorusi. Dowiedzieli się także, jak założyć gospodarstwo ekologiczne.

Zwycięzcą w kategorii ekologiczne gospodarstwo towarowe został Marcin Luks z Borzysławic. Ekologicznie uprawia on, m.in. szpinak, marchew, buraki, cebulę i pomidory. Ponad połowa jego produkcji przeznaczona jest na eksport.

Zobacz: Unia Europejska wspiera rolników

- Warto promować ekologiczne gospodarstwa towarowe szczególnie dlatego, że bardzo trudno się je prowadzi i nie ma ich zbyt wiele - podkreśla Anna Kuczuk z OODR w Łosiowie.

Podczas wrześniowych Europejskich Targów Innowacji i Przedsiębiorczości na Obszarach Wiejskich w Łosiowie laureaci otrzymają nagrody ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.

Zwycięzcy obu kategorii zostali też wytypowani do krajowego etapu konkursu, który zostanie rozstrzygnięty w październiku w Łodzi podczas Targów Natura Food.

- Bardzo cieszymy się z tego wyróżnienia, bo w ten sposób zauważono i doceniono to, co robiliśmy przez ostatnie 25 lat - podsumowuje Iwona Śliczna.

O konkursie

Zachęcają do kupowania ekologicznej żywności

Tegoroczna czwarta edycja Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne organizowana jest przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Głównym celem konkursu jest promowanie najlepszych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych dla różnych typów gospodarstw ekologicznych, wymiana doświadczeń między ich właścicielami oraz upowszechnienie informacji o metodach produkcji ekologicznej wśród producentów, a także - co bardzo ważne - odbiorców.

W ten sposób ministerstwo chce również zwrócić uwagę szerszej publiczności na kwestie ekologicznej żywności i w sposób pośredni zachęcić konsumentów do kupowania zdrowej żywności, by w ten sposób przyczynić się do wzrostu jej sprzedaży. Ważna jest też promocja działań sprzyjających środowisku naturalnemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska