Najlepsze korowody dożynkowe. To niemożliwe, co wymyślili opolscy rolnicy [ZDJĘCIA]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Najzabawniejsze korowody dożynkowe na Opolszczyźnie.
Najzabawniejsze korowody dożynkowe na Opolszczyźnie. MD/ Organizatorzy dożynek
Wieńce dożynkowe to prawdziwe dzieła sztuki, natomiast korowody dożynkowe to dowód na wielkie poczucie humoru, a do tego celny komentarz do obecnej sytuacji i problemów mieszkańców wsi. Zobaczcie w galerii najzabawniejsze korowody dożynkowe ze Śląska Opolskiego.

Dożynki to święto plonów. Organizowane jest co roku po żniwach, na przełomie sierpnia i września.

Uroczystość rozpoczyna się mszą świętą dziękczynną za udane plony. Gospodarze dożynek przynoszą zawsze do poświęcenia chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów. Gospodynie przygotowuję piękne korony dożynkowe.

Następnie uczestnicy dożynek formują się w barwny korowód dożynkowy.

O ile wieńce dożynkowe to prawdziwe dzieła sztuki, to dożynkowe korowody to kabaret, pokaz dowcipu i komentarz do otaczającej nas rzeczywistości. Na trasie przejazdu korowodu są także ozdoby dożynkowe, też najczęściej zabawne.

Zobaczcie najzabawniejsze korowody dożynkowe.

Zdjęcia korowodów dożynkowych w galerii są z imprez: w Borkach Małych (w gminie Olesno), w Jastrzygowicach (w gminie Gorzów Śląski), w Racławiczkach (w gminie Strzeleczki), w Myślinie (w gminie Dobrodzień), w Steblowie i w Żywocicach (w gminie Krapkowice), w Wędryni (w gminie Lasowice Wielkie) oraz w Wołczynie.

Nieodzownymi elementami święta plonów są także występy artystyczne, zabawy dla dzieci, dożynkowy kołocz oraz zabawa taneczna do białego rana.

Od kiedy organizowane są dożynki i skąd wzięło się to święto

Dożynki określane też jako wyżynki, obżynek, okrężne (od obrzędowego okrążania pól po żniwach), wieńcowe, wieńczyny (od najważniejszego atrybutu – wieńca dożynkowego), to największe święto gospodarskie w kalendarzu rolniczym, związanym ściśle z cyklem wegetacyjnym.

Termin dożynek to okres po święcie Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia), w myśl przysłowia „Na Wniebowzięcie pokończone żęcie”.

- Ten wyjątkowy w kalendarzu rolnika czas, kiedy zostały zebrane roślinne płody oraz plony zbóż (żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa) – najważniejszych upraw na wsi, bo zapewniających codzienny chleb i produkty na posiłki do kolejnych zbiorów – wymagał odpowiedniej oprawy: dobrego końca, czyli podziękowania za zbiory i dobrego początku, który był zaklinaniem sił natury i upraszaniem Boga o obfitość w nadchodzącym roku - informuje Małgorzata Jaszczołt, kustoszka w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska