Dożynki to święto plonów. Organizowane jest co roku po żniwach, na przełomie sierpnia i września.
Uroczystość rozpoczyna się mszą świętą dziękczynną za udane plony. Gospodarze dożynek przynoszą zawsze do poświęcenia chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów. Gospodynie przygotowuję piękne korony dożynkowe.
Następnie uczestnicy dożynek formują się w barwny korowód dożynkowy.
O ile wieńce dożynkowe to prawdziwe dzieła sztuki, to dożynkowe korowody to kabaret, pokaz dowcipu i komentarz do otaczającej nas rzeczywistości. Na trasie przejazdu korowodu są także ozdoby dożynkowe, też najczęściej zabawne.
Zobaczcie najzabawniejsze korowody dożynkowe.
Zdjęcia korowodów dożynkowych w galerii są z imprez: w Borkach Małych (w gminie Olesno), w Jastrzygowicach (w gminie Gorzów Śląski), w Racławiczkach (w gminie Strzeleczki), w Myślinie (w gminie Dobrodzień), w Steblowie i w Żywocicach (w gminie Krapkowice), w Wędryni (w gminie Lasowice Wielkie) oraz w Wołczynie.
Nieodzownymi elementami święta plonów są także występy artystyczne, zabawy dla dzieci, dożynkowy kołocz oraz zabawa taneczna do białego rana.
Od kiedy organizowane są dożynki i skąd wzięło się to święto
Dożynki określane też jako wyżynki, obżynek, okrężne (od obrzędowego okrążania pól po żniwach), wieńcowe, wieńczyny (od najważniejszego atrybutu – wieńca dożynkowego), to największe święto gospodarskie w kalendarzu rolniczym, związanym ściśle z cyklem wegetacyjnym.
Termin dożynek to okres po święcie Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia), w myśl przysłowia „Na Wniebowzięcie pokończone żęcie”.
- Ten wyjątkowy w kalendarzu rolnika czas, kiedy zostały zebrane roślinne płody oraz plony zbóż (żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa) – najważniejszych upraw na wsi, bo zapewniających codzienny chleb i produkty na posiłki do kolejnych zbiorów – wymagał odpowiedniej oprawy: dobrego końca, czyli podziękowania za zbiory i dobrego początku, który był zaklinaniem sił natury i upraszaniem Boga o obfitość w nadchodzącym roku - informuje Małgorzata Jaszczołt, kustoszka w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

NaM - Podlaskie ligawki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?