Największa polska firma mebli premium ma 50 lat. Firmę Kler założył mieszkaniec Dobrodzienia. Piotr Kler pokonał drogę od zera do milionera

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Wideo
od 16 lat
Piotr Kler do miasta śląskich stolarzy, czyli do Dobrodzienia, trafił równo 60 lat temu. Miał wtedy zaledwie 13 lat. 50 lat temu założył w Dobrodzieniu własną działalność, która do dzisiaj rozrosła się do rozmiarów firmy zatrudniającej kilkaset osób.

Nazwa firmy Kler pochodzi od nazwiska jej twórcy Piotra Klera. Urodził się on i wychował się w Ciarce (w powiecie kluczborskim), ale od 1963 roku mieszka i pracuje w Dobrodzieniu.

Jako 13-letni chłopak Piotr Kler zaczął uczyć się zawodu tapicera u przedwojennego mistrza Antoniego Aptyki z Dobrodzienia. Spędził u niego dziesięć lat.

W 1973 roku Piotr Kler - już z tytułem mistrza tapicerstwa – wynajął lokal, kupił maszyny tapicerskie i otworzył zakład naprzeciwko kościoła św. Marii Magdaleny na rynku w Dobrodzieniu. Na początku zatrudniał jednego pracownika.

Dzisiaj Grupa Kler S.A. zatrudnia 750 osób.

- Wychowywałem się bez ojca, u mojego wujka Piotra Biskupa w Ciarce koło Kluczborka. Mój wuj był rymarzem, pracował również w Dobrodzieniu i znał dobrodzieńskiego stolarza Antoniego Aptykę. Załatwił mi u niego naukę zawodu - mówi Piotr Kler. - U mistrza Aptyki nie tylko uczyłem się i pracowałem, ale także mieszkałem w jego domu.

Własną działalność Piotr Kler rozpoczął już w wieku 23 lat. Już z tytułem mistrza tapicerstwa wynajął lokal, kupił maszyny stolarskie i otworzył zakład naprzeciwko kościoła parafialnego św. Marii Magdaleny.

Leniwiec i inne meble sygnowane nazwiskiem Kler

Na rynku w PRL-u brakowało wszystkiego, w tym mebli. Zwłaszcza modnych mebli, takich jakie widać było na zachodnich filmach.

Piotr Kler opracował wówczas pierwszy autorski projekt sofy i fotela pod nazwą „Leniwiec". Jak sam podkreśla, jako pierwszy w Polsce produkował meble wypoczynkowe ze skóry i podpisywał je własnym nazwiskiem.

W latach dziewięćdziesiątych nastąpił największy rozwój w historii firmy Kler. Co roku liczba zamówień zwiększała się o 50-60 procent.

W 1991 roku Piotr Kler otworzył pierwszy salon firmowy. Do dziś marka mebli z Dobrodzienia sprzedawana jest w Polsce wyłącznie w ramach własnej sieci dystrybucji.

- Obecnie nasza sieć handlowa to 32 salonów firmowych w Polsce, jeden w Pradze oraz salony partnerskie na całym świecie - mówi Piotr Kler.

Dzisiaj Piotr Kler jest przewodniczącym rady nadzorczej, natomiast stery w firmie przejął jego syn Sebastian Kler.

Dobrodzień to miasto stolarzy

W ostatnich latach firma Kler, która jest największym w Polsce producentem mebli premium i słynie z zestawów wypoczynkowych, wkracza również w inne segmenty branży meblarskiej.

  • W 2020 roku powstała kolekcja Kler Garden z meblami ogrodowymi.
  • W 2022 roku wprowadzona została linia asortymentowa Kler Kitchen z meblami kuchennymi.

Piotr Kler uważa, że Dobrodzień to cały czas miasto stolarzy.

- Cały czas jest tutaj około 100 zakładów stolarskich. Niektóre się zamykają, ale też powstają nowe. Poza tym meble z sieciówek nie są konkurencją dla mebli dobrodzieńskich, robionych na indywidualne zamówienie klienta - podkreśla Piotr Kler.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska