Narkoman terroryzował swoją rodzinę. Kobieta z dziećmi musiała uciekać z domu.

Materiał partnera zewnętrznego Ministerstwo Sprawiedliwości
Patrycja była szczęśliwa. Miała kochającego męża i trójkę dzieci. Po kilku latach małżeństwa mąż zaczął jednak zachowywać się agresywnie. Bił ją, musiała razem z dziećmi uciekać z domu. Okazało się, że mężczyzna jest uzależniony od narkotyków.

Przyjaciele radzili 40-letniej Patrycji, by złożyła wniosek o rozwód, jednak dla niej pełna rodzina była bardzo ważna. Cierpiała i czekała, że coś się zmieni. Niestety, zmiany były tylko na gorsze. Dwa lata temu kobieta zdecydowała się na rozwód.

Narkotykowy nałóg zamienił szczęśliwy dom w piekło

- Przed ślubem i przez kilka lat po nim nic złego się nie działo. Potem zachowanie męża Patrycji zaczęło się zmieniać — opowiada ekspert, tzw. osoba pierwszego kontaktu w Patria et Lex, prowadzącej Okręgowy Ośrodek Pomocy Ofiarom Przestępstw na terenie województwa łódzkiego. Ośrodek jest finansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości.

- Mężczyzna stawał się coraz bardziej agresywny wobec żony i trójki ich dzieci. Najpierw stosował przemoc słowną, psychiczną, później doszły do tego pobicia. Patrycja miała robione obdukcje. Dochodziło też do sytuacji, że mąż był tak odurzony narkotykami i w konsekwencji nieobliczalny, że razem z dziećmi musiała uciekać z domu — dodaje.

Patrycja złożyła wniosek, a sąd orzekł rozwód. Kobieta popadła w depresję — nie mogła poradzić sobie z tym, że jej małżeństwo legło w gruzach. Poza tym — mimo rozwodu — problemy kobiety nie ustały.

Piekło spowodowane narkotykowym nałogiem nie skończyło się po rozwodzie

- Byli małżonkowie nie mieszkają już razem. Sąd orzekł jednak, że dzieci powinny spotykać się z ojcem. W relacjach towarzyszących tym spotkaniom mężczyzna jest dla niej przykry — opowiada pracownik Fundacji Życie.

Pierwszym krokiem, jaki podjęto wobec Patrycji i jej dzieci, było skierowanie całej czwórki do psychologa, pracującego w Fundacji. Praca z psychologiem została zaplanowana na przynajmniej 18 miesięcy, z możliwością przedłużenia.

- W sytuacji tej konkretnej osoby będą też przyznane bony żywnościowe i odzieżowe na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Wszystko w ramach Funduszu Sprawiedliwości.

Ze względu na depresję, w której jest nasza beneficjentka, musiała przerwać pracę. Kiedyś radziła sobie bardzo dobrze, natomiast teraz jest w takim okresie — mamy nadzieję, że przejściowym — iż potrzebna jest jej również pomoc materialna — mówi pracownik Fundacji Życie.

Narkoman terroryzował swoją rodzinę from Polska Press Grupa on Vimeo.

Skąd Fundusz Sprawiedliwości bierze pieniądze na pomoc ofiarom przemocy

Fundusz Sprawiedliwości, zreformowany dzięki ministrowi Zbigniewowi Ziobro, dysponuje budżetem liczonym w setkach milionów zł.

Te pieniądze pochodzą m.in. z nawiązek nakładanych przez sądy na skazanych, „dorzucają się” też więźniowie, którzy pracują podczas odbywania kary – część z ich wynagrodzeń trafia na konto Funduszu. Pieniądze następnie są kierowane do organizacji, które stają do konkursu o granty. Ostateczną decyzję o tym, kto dostanie środki, podejmuje resort sprawiedliwości.

W kraju działa 51 regionalnych ośrodków pomocy Funduszu Sprawiedliwości. Docelowo ma być 60. Tę sieć uzupełnia już prawie 190 punktów lokalnych, a ma być ich aż 300.

Wystarczy się do nich zgłosić – przyjść, napisać maila, zadzwonić. Pierwszym krokiem w pomocy jest zwykle spotkanie z tzw. osobą pierwszego kontaktu, a po przeanalizowaniu sytuacji pokrzywdzona osoba otrzymuje odpowiednio pomoc prawną, materialną czy np. psychologiczną.

Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Łodzi mieści się w budynku Fundacji Życie przy ul. Piotrkowskiej 67.

Adresy i kontakty do ośrodków dla potrzebujących są dostępne na stronie Funduszu https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl

Można również zadzwonić i uzyskać wstępną poradę oraz adres najbliższego ośrodka (Linia Pomocy Pokrzywdzonym 222 309 900).

Lista punktów pomocy jest też dostępna na interaktywnej mapie: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/

Wideo

Materiał oryginalny: Narkoman terroryzował swoją rodzinę. Kobieta z dziećmi musiała uciekać z domu. - Polska Times

Dodaj ogłoszenie