Nasi przyrodnicy chcą wytropić wszystkie ważki w regionie

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Przyrodnicy badają także larwy ważek. Na zdjęciu Michał Wolny, kustosz MŚO, podczas takiego połowu.
Przyrodnicy badają także larwy ważek. Na zdjęciu Michał Wolny, kustosz MŚO, podczas takiego połowu.
Do tej pory Opolszczyzna była białą plamą na mapie obrazującej rozmieszczenie ważek w Polsce. Badania opolskich przyrodników to zmienią.

Dzięki badaniom Piotra Zabłockiego i Michała Wolnego z Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego okazało się, że Opolszczyzna jest prawdziwym „ważkowym” zagłębiem - występuje u nas aż 63 z 73 stwierdzonych na terenie całego kraju gatunków tych niezwykłych owadów.

Jedną z nich jest iglica mała. To prawdziwa Calineczka w świecie ważek. Sam owad jest niewiele większy od szpilki, a rozpiętość jego skrzydeł sięga zaledwie 3 cm! Ciekawostką jest fakt, że iglica występuje raczej na północy kraju, a opolskie są najdalej wysuniętymi na południowy zachód stanowiskami, w których tego mikrusa udało się opolanom zarejestrować.

- W literaturze można znaleźć informacje, że kiedyś ta ważka występowała pod Brzegiem. Dziś to stanowisko ma charakter historyczny, nam udało się znaleźć inne miejsce - mówi kustosz Piotr Zabłocki, kierownik Działu Przyrody MŚO.

Na razie ze względów bezpieczeństwa biolodzy nie mogą powiedzieć, gdzie iglicę udało im się znaleźć, ale już wystąpili do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z wnioskiem o objęcie tego obszaru ochroną. Przyrodnikom z MŚO pomagają czasem naukowcy z Samodzielnej Katedry Biomatematyki Uniwersytetu Opolskiego.

- Prowadząc nasze badania terenowe także często spotykamy ważki, dlatego przesyłamy nowe dane z tego, co uda nam się zaobserwować w okolicy. Robimy to, by lepiej poznać jedną z bardziej zagrożonych grup zwierząt w regionie - tłumaczy dr Grzegorz Hebda z UO. - Ważki to niezwykle charyzmatyczne zwierzęta. Mogą pomóc w ochronie zanikających i degradowanych ekosystemów związanych ze słodką wodą.

Pierwsze efekty pracy przyrodników można będzie zobaczyć już w październiku - wtedy zaplanowano wernisaż wystawy „Ważki - zabójcy dwóch środowisk”, która przybliży biologię tej grupy owadów i opowie o kulisach przygotowania inwentaryzacji (nazwa wystawy wzięła się stąd, że ważki to niezwykłe drapieżniki: polują już jako postać larwalna, żyjąc pod wodą, i potem jako dorosły owad w powietrzu). Badania są prowadzone w ramach projektu „Bioróżnorodność Opolszczyzny - skarbem dziedzictwa przyrodniczego”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska